Informacje

Ulica Graniczna już nie będzie straszyła kierowców (mapa)

Z ulicy Granicznej zniknęły już ogromne dziury w asfalcie, wykonano też od nowa jej odwodnienie. Mieszkańcy czekali na tą inwestycję od kilkudziesięciu lat.

Trudno było jednak o ich opinię na temat modernizacji ulicy, ponieważ oddanie do użytku pierwszego etapu inwestycji było utrzymane w wielkiej tajemnicy i byli na nim obecni tylko dygnitarze i duchowni.

Komentarze są różne jak zwykle. Mam nadzieję, że po skończeniu będą tylko i wyłącznie dobre. – powiedział nam wiceburmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Ulica Graniczna stanowi połączenie między osiedlem Żółków, a Sobniowem. Leży w granicach administracyjnych miasta, ale stanowi drogę powiatową i to w gestii Starostwa Powiatowego był jej remont. Środki budżetowe powiatu starczyły jednak na drobne remonty, które nie rozwiązywały problemu. Dopiero trzy lata temu dwa samorządy doszły do wspólnego porozumienia w sfinansowaniu zadania i można było ruszyć z modernizacją ponad półtora kilometrowego odcinka drogi.

Przed remontem:

W 2007 roku rozpoczęły się prace projektowe. Zakres obejmował tylko wykonanie kanalizacji deszczowej, ponieważ żeby zrobić drogę odpowiadającą parametrom drogi powiatowej musieliśmy przygotować grunt, czyli zakryć rowy i uregulować stosunki wodne. Zakupiono wtedy część materiałów, natomiast w 2008 roku została wykonana kanalizacja deszczowa i poszerzone zostały pobocza. Następnie mogliśmy wykonać powierzchnię. Kolejno latami, w miarę posiadanych środków w budżecie powiatu. Zadanie szacowane było wstępnie na trzy miliony złotych, zostało wykonane za niecałe 1,6 miliona złotych. – mówi Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Przebudowa ulicy Granicznej nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparło jej finansowo miasto. W ciągu trzech lat z miejskiego budżetu radni wyasygnowali na ten cel ponad 670 tysięcy złotych.

Cieszymy się, że mimo, że ulica nazywa się Graniczna, to nie podzieliła a nas połączyła w tym wspólnym działaniu. – powiedział Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Jasła.

Po remoncie:
Niestety nie udało się ściągnąć środków zewnętrznych na ten cel.

Składany był wniosek przez powiat w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Niestety nie zostały przyznane środki. Mieliśmy nadzieję, że jeszcze uda się ściągnąć środki z rezerwy. Być może to się uda, ale w tej chwili takich środków nie ma. W Regionalnym Programie Operacyjnym takich środków nie ma. Tam są inne kierunki, inne cele muszą być spełnione, żeby te środki zostały przyznane. – mówi Pabian.

Pierwszy etap zakończony

Największa zmora mieszkańców, czyli dziura na dziurze w asfalcie i wadliwie wykonane odwodnienie drogi, wreszcie zniknęło z krajobrazu ulicy Granicznej ale to nie koniec jej remontu.

Jeszcze są potrzebne chodniki i w niektórych miejscach nowa nawierzchnia. Natomiast najważniejsze prace zostały zakończone. – powiedział Adam Kmiecik, starosta jasielski. – Cieszę się, że w ogóle udało się wykonać remont na tej drodze. Od kilkunastu lat droga nie była remontowana. Mieszkańcy bardzo narzekali. Przez trzy lata, wspólnie z miastem Jasłem, udało się zrobić kanalizację, zmienić nawierzchnię i w niektórych miejscach poszerzyć. – dodaje.

Zobacz na mapie:

Wyświetl większą mapę

Do wykonania został też niewielki odcinek od skrzyżowania ulicy Granicznej z ulicą Rolniczą do skrzyżowania z ulicą Sobniowską w kierunku Łask.

Ten odcinek, który został, jest zagrożony powodzią. Są nieuregulowane stosunki wodne. – zaznacza Adam Pawluś. – To nie zależy tylko od nas. Zbieramy wszystkie strony, czyli gminę Jasło, miasto Jasło, powiat jasielski, wspólnie siadamy do stołu i będziemy decydować, jak rozwiązać problem w tym rejonie. Gdy to zostanie uregulowane, wtedy możemy prowadzić inwestycję.

Spotkanie robocze w tej kwestii ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Czy będą środki na dokończenie inwestycji? – Będziemy robić wszystko, żeby tak się stało. To będą oczywiście decyzje rady, bo rada przyznaje w budżecie środki na tego rodzaju zadania. – powiedział Ryszard Pabian.

Na skrzyżowaniu w Żółkowie będzie rondo

Rozwiązany ma być też problem skrzyżowania ulicy Granicznej od strony Żółkowa, gdzie krzyżuje się ona z ulicami: Grunwaldzką, świętego Jana z Dukli (droga wojewódzka) i Wojska Polskiego. W tym miejscu zostanie wybudowane rondo. W budżecie samorządu województwa są już zabezpieczone środki na ten cel.

Wszyscy chcą ronda. Takie rozwiązanie komunikacyjne jest bardzo potrzebne, natomiast dwa przetargi się nie udały. Polega to na tym, że firmy, które wykonują inwestycje drogowe, nie są zainteresowane wykonaniem tych przetargów i mamy problem co zrobić, żeby ktoś chciał dwa miliony skonsumować. Teraz ogłaszamy z „wolnej ręki” przetarg. Zobaczymy, może ktoś się zgłosi. Co do nas należało, zostało zrobione, natomiast teraz oczekujemy na oferty. – podkreśla Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Ulica Graniczna już nie będzie straszyła kierowców (mapa)”

  1. Postęp jakiś jest. Nie ma już dziur. Ale wady są i to poważne:
    1. Nowy asfalt jest bardzo nierówny, do tego stopnia że w jadącym samochodzie opony dudnią! tak jakby asfalt łopatami równali bez walcowania.
    2. Dziury przy Rolniczej to skandal..zostawiono je chyba na pamiątkę mieszkańcom. nikt nie rozumie dlaczego nie znalazło się paru wiaderek asfaltu żeby je załatać.

    Dlaczego szanowna redakcja nie zamieszcza obszerniejszych cytatów z wypowiedzi jednego prominenta? W szczególności tych o „księdzu Adamie Pawlusiu” i „chemicznym ixi”… Żenada. PiSie schowaj tego człowieka bo cię kompromituje na każdej imprezie.. Na otwarciu Orlika też dał ponoć niezły show… Przypominam że np w Żurawicy jest specjalny ośrodek rekreacyjny dla takich „szołmenów”…

    Ach.. te wolne polskie media ;)