Informacje

Alicja Zając (PiS) złożyła ślubowanie w Senacie RP

Podczas piątkowego posiedzenia Senatu RP zostali zaprzysiężeni trzej nowi senatorowie wybrani w czerwcowych wyborach uzupełniających za parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W okręgu krośnieńsko-przemyskim mandat zaufania otrzymała Alicja Zając z Jasła, która w senatorskim fotelu zastąpi swojego śp. męża Stanisława.

Nowi senatorowie zaprzysiężeni. Fot. senat.gov.pl
Nowi senatorowie zaprzysiężeni.
Fot. www.senat.gov.pl

57-letnia Alicja Zając była jedynym kandydatem w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Rekomendowana przez Prawo i Sprawiedliwość. W wyborach uzupełniających otrzymała 269 928 głosów ważnych. Głosów nieważnych oddano 60 922. Frekwencja wyborcza wyniosła 47,07 procent. W Senacie RP zasiądzie w tym samym fotelu, co jej tragicznie zmarły mąż Stanisław, który przewodniczył Komisji Obrony Narodowej. Był też członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Nowa pani senator zasiliła również szeregi Klubu Parlamentarnego PiS.

Nie wiem, co mi jeszcze życie przyniesie, jakie wyzwania, ale co raz to podnosi mi poprzeczkę wyżej. Wydawało mi się, że swoją działalność publiczną zakończę już jako radna Rady Powiatu. Bardziej myślałam o wyborach do Rady Powiatu na kolejną kadencję niż o tym, żeby w ogóle kandydować w wyborach do Sejmu czy Senatu. Nigdy o tym nie myślałam, ponieważ to zawsze mój mąż kandydował do tych gremiów i praktycznie ja zajmowałam się tą stroną techniczną, czyli organizacją kampanii wyborczej, przygotowaniem materiałów i towarzyszeniem osobie publicznej. Natomiast przypadło to w udziale teraz mnie. – mówiła niedawno w wywiadzie dla portalu terazJaslo.pl Alicja Zając.

Alicja Maria Zając z wykształcenia jest biologiem. Od grudnia 2006 roku do czerwca 2010 roku była przewodniczącą Rady Powiatu Jasielskiego. Pełni też funkcję prezesa Podkarpackiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie. Wdowa, dzieci: Agnieszka – adwokat i Wojciech – prawnik, pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W Senacie RP zasiądą również: Michał Ludwik Boszko (PSL), który objął mandat po Janinie Felińskiej (PiS) z okręgu płocko-ciechanowskiego oraz Leszek Marian Piechota (PO), który wygrał wybory uzupełniające w okręgu katowickim. Dotychczasowy wiceprezydent Katowic zastąpi Krystynę Bochenek (PO).

Biuro senatorskie Alicji Zając będzie się prawdopodobnie mieściło w Jaśle przy ulicy Jana Pawła II 35 w tym samym lokalu, gdzie przyjmował mieszkańców jej śp. mąż Stanisław.

Czytaj również:
[24.06.2010] – „Tadeusz Gorgosz nowym przewodniczącym Rady Powiatu Jasielskiego”
[21.06.2010] – „Alicja Zając otrzymała rekordową ilość głosów”
[21.06.2010] – „Alicja Zając przejmuje mandat senatorski po swoim tragicznie zmarłym mężu”
[12.05.2010] – „Nie będzie przedwyborczej gorączki. Alicja Zając jedynym kandydatem na senatora”
[04.05.2010] – „>>„Chcę przerwać to tragiczne fatum nad fotelem senatora z naszego okręgu”<<"
[04.05.2010] – „Alicja Zając kandydatem PiS-u w wyborach uzupełniających do Senatu”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Alicja Zając (PiS) złożyła ślubowanie w Senacie RP”

  1. Bardzo przyjemnie widzieć w gronie nowych Senatorów mieszkankę Jasła.
    Życzę powodzenia.