Informacje

OSP w Kątach przeżywała jubileusz stulecia swojego istnienia

Jubileusz stulecia istnienia obchodziła w minioną sobotę jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach (gmina Nowy Żmigród). Uroczystość stała się okazją do podziękowań strażakom-ochotnikom za ich wkład włożony w ochronę przeciwpożarową i nie tylko, bo druhowie coraz częściej wyjeżdżają do zdarzeń, które nie mają nic wspólnego z ogniem.

Nadanie Złotego Krzyża Związku
Nadanie Złotego Krzyża Związku dla OSP.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Oficjalną część uroczystości przed budynkiem miejscowego gimnazjum, w którym mieści się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, poprzedziła msza święta odprawiona przez księdza doktora Jana Cebulaka, wieloletniego proboszcza parafii w Kątach. Podczas jubileuszu jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

OSP Kąty obchodzi wspaniały jubileusz – 100 lat. Jest to czas wielu pokoleń, czas, w którym ta jednostka pewnie przeżywała różne chwile, piękne, wzniosłe, radosne, być może zmagała się również z problemami, bo takie jest niestety nasze życie. Niemniej jednak z okazji tego jubileuszu należą się naprawdę wielkie słowa uznania i gratulacji dla wszystkich tych strażaków, którzy na co dzień dzisiaj pełnią służbę w tej jednostce, ale dla wszystkich tych, którzy wcześniej kładli podwaliny na rzecz ochrony przeciwpożarowej w gminie Nowy Żmigród i w tej miejscowości. Tym bardziej jest to doniosła uroczystość, że dzisiaj jednostka została odznaczona złotym znakiem, najwyższym odznaczeniem pożarniczym, jeśli chodzi o ochotnicze straże pożarne. To świadczy o tym, że ta jednostka przez wiele, wiele lat naprawdę spełniała swoją rolę tutaj, w tym społeczeństwie. – powiedział st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Zasłużonym strażakom wręczono też indywidualne wyróżnienia. Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” zostali wyróżnieni: Stanisław Żaronowski s. Władysława, Marek Chopiak s. Marka, Jan Piwowar s. Jana (złotym), Zbigniew Wokurka s. Tadeusza, Michał Bałon s. Andrzeja (srebrnym), Marek Źrebiec s. Ignacego, Andrzej Ziomek s. Franciszka, Krzysztof Woźniak s. Jana, Stanisław Grzywacz s. Józefa, Grzegorz Źrebiec s. Stanisława, Franciszek Miśkowicz (brązowym).

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali: Bogusław Wokurka s. Władysława, Andrzej Stoś s. Stanisława, Krzysztof Turcza s. Jana, Dariusz Stoś s. Stanisława.

Zawsze mam szacunek dla strażaków z dwóch powodów: najpierw dlatego, że zapewniają bezpieczeństwo także mnie i wszystkim innym, którym służą, a potrzeba bezpieczeństwa to jest druga potrzeba w hierarchii, jakie ma każdy człowiek. To bezpieczeństwo to nie tylko ochrona przeciwpożarowa, bo Bogu dzięki, pożarów jest na naszym terenie coraz mniej i prośmy Boga, żeby nie było inaczej, ale bierzecie udział też w ratowaniu ludzi w różnego rodzaju kataklizmach. Jeśli już mam wspominać o innych rzeczach to także to, że jesteście do dyspozycji i podczas uroczystości kościelnych, i różnych imprez lokalnych, a jeśli ściągniecie mundury to zawsze można na Was liczyć do każdej pracy. – powiedział Krzysztof Augustyn, wójt gminy Nowy Żmigród.

Obecny na uroczystym jubileuszu komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle podziękował również ochotnikom za ich trud włożony w ratowanie ludzkiego dobytku podczas majowej i czerwcowej powodzi, jaka nawiedziła nasz region.

Należy tutaj podziękować i oddać cześć wszystkim tym strażakom, ponieważ to jedna z wielu jednostek, która w okresie maja i czerwca wspomagała PSP, a przede wszystkim niosła pomoc wszystkim mieszkańcom powiatu jasielskiego, miasta Jasła, którzy ucierpieli w sposób istotny w czasie powodzi. Przez szereg dni wielu z tych strażaków naprawdę pracowało w pocie czoła, starało się jak najbardziej i jak najwięcej pomóc wszystkim tym mieszkańcom. Nie spali przez pewnie kilkadziesiąt dobrych godzin, ale myślę, że to właśnie cechuje strażaków, ludzi którzy zrzeszają się w ochotniczych strażach pożarnych – chcą nieść pomoc, nie patrząc na swój czas. – dodał Wiesław Latoszek.

Adam Kmiecik, starosta jasielski: – Jako zwierzchnik Powiatowych Służb Inspekcji i Straży miałem okazję podczas ostatniej powodzi razem z druhami z Kątów uczestniczyć w akcji ratunkowej. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, dzięki Waszej pomocy, podczas tej powodzi w powiecie jasielskim nikt nie zginął i nikt nie doznał poważniejszych obrażeń ciała. Dziękuję Wam za to. Pokazaliście, ze można walczyć. Mimo, że woda dostała się do Jasła, nie zostaliśmy pokonani. Wasze zaangażowanie i Wasza praca przyczyniła się właśnie do tego.

Obecnie w jednostce OSP Kąty działa dwudziestu pięciu druhów, niestety wśród nich brakuje dziewczyn. – To trochę hańba dla strażaków, trochę hańba dla zarządu, no ale trudno jest pozyskać jakieś ochotniczki, żeby wstąpiły w nasze szeregi. – mówi Marek Chopiak, prezes OSP Kąty. – Muszę się pochwalić tym, że w ciągu 2 miesięcy przyszło do nas dwóch młodych strażaków ochotników. Młodzi chłopacy, chcą ludziom służyć, chcą pomagać, jestem im bardzo za to wdzięczny i jestem zadowolony jako prezes, że wspierają nasze siły.

Druhowie mają do dyspozycji wysłużony wóz bojowy marki UAZ. – Marzeniem moim to nowy samochód. Chcielibyśmy mieć coś lepszego, chociaż jaki mamy stary, bo stary, ale jest sprawny zawsze, także nie ma problemu przy wyjeździe do jakiegoś zagrożenia. Obojętnie czy to jest pożar, czy to jest jakaś powódź, czy coś, zawsze jest sprawny. Ja jestem osobiście kierowcą, jest nas dwóch, także w każdej chwili jest do dyspozycji. – dodaje Chopiak.

Na nowy samochód w gminie Nowy Żmigród może na razie liczyć sąsiednia jednostka OSP ze Skalnika. Zostanie zakupiony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. – Mam nadzieję, że ten sprzęt będzie znakomicie służył właśnie przede wszystkim tym, którzy potrzebować będą na co dzień waszej strażackiej pomocy. W imieniu władz wojewódzkich pięknie dziękuję za służbę, pomoc i za wszystko, co przez sto lat strażacy z Kątów robili dla swoich mieszkańców i współmieszkańców. – powiedział wicemarszałek województwa Bogdan Rzońca.

Życzenia jubilatom złożyła również senator RP Alicja Zając. Po oficjalnej części odbyła się krótka prezentacja artystyczna w wykonaniu młodzieży z miejscowego gimnazjum, które od miesiąca nosi imię Jana Pawła II.

Damian Palar
współpraca: (pap)
redakcja@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “OSP w Kątach przeżywała jubileusz stulecia swojego istnienia”

  1. Część artystyczna wykonały dzieci z oddziału przedszkolnego przy SP w Katach ( chyba na gomnazjalistów nie wygladali) oraz nowo powstały zespół ,,Pokolenie” , który z gimnazjum ma niewiele wspólnego.