Informacje

Polacy wybrali swojego prezydenta. Komorowski prowadzi w sondażach

Pierwsze sondaże wskazują na to, że drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Bronisław Komorowski (Platforma Obywatelska), uzyskując 51,77 procent poparcia (według wyników przygotowanych przez ośrodek badawczy SMG/KRC Millward Brown). Drugi z kandydatów, Jarosław Kaczyński (Prawo i Sprawiedliwość) cieszył się 48,23 procentowym poparciem.

Bronisław Komorowski. Fot. Wikipedia.pl
Bronisław Komorowski. Fot. Wikipedia.pl

Na oficjalne wyniki wyborów musimy jednak poczekać do oświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej, do której wciąż napływają wyniki z obwodowych komisji wyborczych. Tylko u nas przeczytają Państwo komentarze lokalnych polityków oraz samorządowców po drugiej turze wyborów prezydenckich.


Zwyciężyła mądrość, rozsądek i wizja Polski dla wszystkich Polaków, a nie podziałów Polaków i opluwania jednych przez drugich. Zwyciężyła ta Polska przyszłości, a nie Polska przeszłości. Dziękuje tym, którzy poszli na wybory i zagłosowali na Komorowskiego i gratuluję konkurencji. Przed nami wybory samorządowe i mam nadzieję, że zwycięży wizja Platformy dla środowisk lokalnych, a nie wizja wspierania tych, którzy są z PiS-u. Wierzę głęboko, że Polacy zdadzą egzamin z walki o Polskę jedności, a nie podziału na Polskę kompleksów, nienawiści i zazdrości.
Elżbieta Łukacijewska, europoseł


Ja rozpocznę słowami: „Zwyciężyła demokracja” – tak powiedział w swoim przemówieniu Bronisław Komorowski – powtarzam za nim i pełen radości przekazuję to dalej. Bardzo się cieszę, że jutro obudzimy się w tej samej Polsce, zgodnej, pełnej kompromisu. Mimo, że kraj podzielił się na dwie części to wszyscy bądźmy jednością i „Chodźcie z nami.” Gratulujemy dobrego wyniku konkurentowi.
Marek Rząsa, poseł na Sejm RP


Właśnie gratulujemy Bronisławowi Komorowskiemu od nas z regionu. Nawet na Podkarpaciu jest równo. „Demokracja zwyciężyła” teraz trzeba zrobić wszystko, żeby Polska się jednoczyła. My musimy razem pracować dla naszego dobra. Usiądźmy do rozmów i bądźmy zgodni i niech hasło „Zgoda buduje” nie będzie hasłem czysto wyborczym, ale na stałe. Wybierajmy dobrych gospodarzy w wyborach samorządowych, które w niedalekiej odległości przed nami. Bierzemy się do pracy. Nie powstydzimy się tej prezydentury.
Piotr Tomański, poseł na Sejm RP


Ciężka, ale łagodna kampania, przyniosła rezultat. Komorowski zwyciężył. Myślę, że hasło „Zgoda buduje” należy wcielić w życie i należy przestać się dzielić, tylko wspólnie budować przyszłość Polski. Komorowski będzie prezydentem wszystkich Polaków. Nie chodzi o to, aby zwyciężyć wielką ilością głosów, ale by zwyciężyć. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Jasła, powiatu jasielskiego za obywatelską postawę, bez względu na to, na kogo oddali swój głos. Teraz przystąpmy do ciężkiej pracy, na rzecz całego powiatu i jego mieszkańców.
Adam Kmiecik, starosta jasielski


Demokracja zwyciężyła, teraz czekamy na efekty tego, co obiecywał kandydat na prezydenta. Nie życzę absolutnie niczego złego, gratuluję. W gminie Kołaczyce zwycięzcą jest Jarosław Kaczyński. Różne zdania, różne komentarze, jednak na tym polega demokracja. Polacy tak zdecydowali, a nie inaczej. Nie mogę oceniać teraz, czy to będzie dobry, czy zły Prezydent. Po pracy na rzecz kraju go poznamy.
Małgorzata Salacha, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce


Wydaje się, że cała Polska zwyciężyła. Wysoka frekwencja to znaczy, że udało się zmobilizować elektoraty obydwu kandydatów i nie miały na to wpływu nawet wakacje. Jeśli chodzi o Komorowskiego, uważam, że to dobry wybór dla Polski. Budowanie zgody, ładu gospodarczego, politycznego jest najważniejsze, natomiast ciągłe spory o mało istotne rzeczy nie przynosiły by niczego dobrego dla naszego kraju.
Tadeusz Górczyk, radny Rady Powiatu Jasielskiego


Mamy prezydenta z Platformy Obywatelskiej. To, co zaprezentuje i jak się wywiąże z obietnic, czas pokaże. Uważam, że to dobry wybór przede wszystkim za stabilnością, przewidywalnością. Prezydent elekt dostał duży kredyt zaufania. Ja wierzyłem w mądrość ludzi i tutaj wyborcy decydowali oddając głos na swoje sympatie. Widać, że poglądy ewoluują i myślę że hasło „Zgoda buduje” dostało większą akceptację. Gratuluję zatem.
Jan Urban, radny Rady Powiatu Jasielskiego


Cieszę się, że zwyciężyła wizja Polski prezentowana przez Bronisława Komorowskiego. Platforma nie zachłyśnie się wygraną, tylko zmobilizuje się do jeszcze większej pracy na rzecz całej Polski. Wierzę w stabilność, a ta cecha jest Polsce potrzebna. Doskonały wynik kandydata PiS niech będzie też ważnym elementem dla Polski i nie dzielmy się tylko razem, wspólnie zabierzmy się do pracy.
Roman Kościow, radny Rady Miejskiej Jasła


Przegrana bitwa jest preludium do zwycięstwa PiS-u w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Wywiązać się z obietnic panu Komorowskiemu i Platformie będzie ciężko, zatem po czynach ich poznacie. W Jaśle w większości okręgów wygrał Jarosław Kaczyński i miażdżąca przewaga kandydata PiS w powiecie jasielskim. Z frekwencji jesteśmy zadowoleni.
Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła


Zwyciężyła zgoda, która ma budować, a nie rujnować. Niech tak będzie. Życzę tego Polsce i naszemu miastu, powiatowi. Komorowski wydaje się być zrównoważony i tego pewnie Polacy chcieli, wewnętrznego spokoju. Pozwólmy Prezydentowi działać. Komorowski w dużym stopniu dostał myślę poparcie „Lewicy” i to w 2/3. To jest wybór za stabilnością. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że połowa Polski nie poparła żadnego z kandydatów i o tych wyborców powinniśmy zabiegać najbardziej w przyszłości.
Tadeusz Baniak, dyrektor MOSiR w Jaśle


Zebrał: Daniel Baron
Zdjęcia: Damian Palar

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Polacy wybrali swojego prezydenta. Komorowski prowadzi w sondażach”

  1. Głosowałam na Bronisława Komorowskiego. Bez namowy, debat i oglądania telewizji. Jakoś będę się czuła spokojniejsza. Wam tego samego życzę.

  2. Wielkie rozczarowanie, w tej chwili Polska będzie podobna do Rosji, gdzie premier trzyma całą władzę w ręku a prezydent jest tylko od parady. Kaczyński oznaczał dla mnie stabilizacje, Komorowski- to dla mnie niepewność jutra… Nie wiem co się stanie z naszym kochanym Krajem.