Informacje

Przywrócono przejezdność na całej sieci dróg krajowych Podkarpacia

Wczoraj (15 bm.) w godzinach popołudniowych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przywrócono przejezdność na ostatnim odcinku drogi zamkniętym w wyniku uszkodzeń spowodowanych obfitymi opadami – odcinku drogi krajowej nr 73 w miejscowości Bukowa. Oznacza to, iż już cała sieć dróg krajowych Podkarpacia administrowana przez GDDKiA O/Rzeszów, jest przejezdna.

Tymczasowy most w Kołaczycach
Tymczasowy most w Kołaczycach.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W miejscowości Bukowa, gdzie w wyniku obfitych opadów uaktywnione osuwisko zniszczyło drogę, zakończono już prace budowlane przy odbudowie uszkodzonego korpusu drogi. Pojazdy o nacisku normatywnym poruszają się po zabezpieczonym odcinku drogi wahadłowo, ruch kierowany jest sygnalizacją świetlną. Z uwagi jednak na konieczność wykonywania dalszych robót przy zabezpieczeniu przedmiotowego osuwiska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nadal prosi wszystkich użytkowników drogi o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac.

Odcinek drogi w Bukowej jest ostatnim odcinkiem uszkodzonym w wyniku powodzi, na którym przywrócono przejezdność. Od 3 lipca br. przywrócony jest już ruch na DK nr 73 Pilzno – Jasło przez miejscowość Kamienica Dolna i Kołaczyce, gdzie w wyniku powodzi zniszczone zostały mosty. W miejscu gdzie wody powodziowe zniszczyły obiekty mostowe (przez potok Kamienica w m. Kamienica Dolna i przez potok Liczkówka w m. Kołaczyce) wybudowane zostały mosty tymczasowe, po których ruch kołowy odbywa się wahadłowo, przy użyciu sygnalizacji świetlnej. Wykonane obiekty inżynierskie przenoszą obciążenia normatywne, dopuszczone do ruchu kołowego po drogach publicznych.

9 lipca br. przywrócono także ruch na odcinku drogi krajowej nr 77 gr. woj podkarpackiego Sandomierz – Jarosław, który w wyniku dwóch fal powodziowych najdłużej znajdował się pod wodą. Obecnie ruch pojazdów odbywa się tam bez ograniczeń i utrudnień.

Druga fala powodziowa spowodowała na sieci dróg krajowych na Podkarpaciu znacznie większe straty niż pierwsza majowa. Z 7 ciągów dróg krajowych będących w administracji Oddziału GDDKiA w Rzeszowie, aż 4 były całkowicie nieprzejezdne. Najtrudniejsza sytuacja była na trzech odcinkach dróg krajowych: nr 9, 73 i 77, które najdłużej były nieprzejezdne a ruch kierowany był objazdami. Łącznie likwidacja szkód powstałych na podkarpackich drogach krajowych w wyniku dwóch fal powodziowych wyniesie ponad 60 mln zł.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:

(GDDKiA O/Rzeszów)

SŁOWA KLUCZOWE

1 thought on “Przywrócono przejezdność na całej sieci dróg krajowych Podkarpacia”

  1. to jest to:)
    filmik w dobrej jakości a nie to co u konkurencji z komórki ;d hahaha