Informacje

AUTOSAN dostarczy nowe autobusy dla jasielskiej komunikacji miejskiej

Sanocka spółka AUTOSAN wygrała przetarg nieograniczony na dostawę jedenastu fabrycznie nowych autobusów jednej marki wraz z systemem informowania pasażerów dla Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle. Była jedyną firmą, która zgłosiła się do postępowania przetargowego. Pierwsze cztery pojazdy mają pojawić się na ulicach miasta już w połowie września.


Większość autobusów z całego taboru ZMKS nadaje się do wymiany.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Zgodnie z warunkami przetargu dostawa nowych autobusów ma nastąpić w trzech etapach: pierwszy do 20 września obejmuje cztery autobusy o maksymalnej długości 8 metrów i szerokości 2,4 metra, pojemności 12-17 miejsc siedzących i 28 miejsc stojących, drugi do 21 października obejmuje pięć sztuk autobusów o maksymalnej długości 8 metrów i szerokości 2,3 metra, pojemności 18 miejsc siedzących i 25 stojących, zaś trzeci do 2 listopada dwa pojazdy o długości minimum 8,5 metra i szerokości 2,4 metra, pojemności z minimum 60 miejscami pasażerskimi, w tym 15-20 siedzących i do 45 stojących.

Każdy z pojazdów będzie dodatkowo wyposażony w komputer pokładowy, specjalizowaną kasę rejestrującą, modem GSM/GPRS z funkcją lokalizacji GPS, tablice informacji pasażerskiej wewnętrzne i zewnętrzne, przycisk napadowy oraz system monitoringu wizyjnego wnętrza pojazdu (po jednej kamerze do monitoringu przestrzeni pasażerskiej oraz monitoringu drogi przed pojazdem i obserwacji stanowiska kierowcy).

W ramach przetargu firma ma dostarczyć także specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające m.in. tworzenie kompletnych rozkładów jazdy i ich wysyłanie do autobusów, wizualizację aktualnego położenia pojazdów i informacji przystankowych na mapie GoogleMaps, wysyłanie danych do tablic informacyjnych przy przystankach autobusowych, szybką lokalizację pojazdu po naciśnięciu przycisku alarmowego, czy też automatyczne rozliczanie utargu kierowców na podstawie odczytów z kas rejestrujących zainstalowanych w pojazdach oraz pięć tablic elektronicznych, które zostaną usytuowane w różnych punktach miasta.

Z pewnością nowe autobusy poprawią standard komunikacji w Jaśle biorąc pod uwagę to, że obecnie trzon miejskiego przewoźnika stanowią w większości autobusy mające ponad osiemnaście lat.

Pod koniec lipca miasto ogłosiło też przetarg nieograniczony na dostawę i montaż czternastu wiat przystankowych przeszklonych oraz dwudziestu słupków przystankowych. Wygrała go „Budotechnika” Sp. z o.o. z Pilchowic.

W terenie zostanie zamontowanych jedenaście wiat dwumodułowych, dwie wiaty trzymodułowe oraz jedna wiata czteromodułowa w czerwonej kolorystyce z aluminiową tablicą ogłoszeniową oraz koszem na śmieci ze stali nierdzewnej w kolorze żółtym montowanym do słupka obok wiaty.

Oba zadania realizowane są w ramach projektu „Modernizacji taboru Zakładu Miejskiej Komunikacji w Jaśle”, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “AUTOSAN dostarczy nowe autobusy dla jasielskiej komunikacji miejskiej”

  1. Zbieramy ekipę protestować pod krzyż w Warszawie?
    Znajdźmy autobus jak już przyjedzie dla zwolenników i przeciwników.