Informacje

Od dzisiaj po Jaśle jeździmy według nowej organizacji ruchu! (zobacz zdjęcia i mapy)

Uwaga kierowcy! Od dzisiaj obowiązuje nowa organizacja ruchu w obrębie ulic: Dworcowej, Wincentego Pola, Ujejskiego, Kraszewskiego, Kazimierza Wielkiego oraz skrzyżowania ulic 3-go Maja i Wincentego Pola. Głównym wnioskodawcą zmian był jasielski magistrat, który jest zarządcą większości z tych ulic. Pomysł, po zaciągnięciu opinii Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Jasielskiego, zaakceptował pozytywnie starosta jasielski.

Właściciel zarządzający drogą zgłasza wniosek. Po wszelkich uzgodnieniach starosta wydaje decyzję. Jeżeli nie ma przeciwwskazań ta decyzja jest pozytywna. Tak było w większości tych przypadków. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski. – Razem z członkami Komisji Bezpieczeństwa byliśmy w terenie, głównie przy ulicy Dworcowej, 3-go Maja i Wincentego Pola. Tam budzi to największe kontrowersje. Obejrzeliśmy to, wszyscy członkowie zaakceptowali te zmiany. Jeżeli nie ma obiektywnych przeciwwskazań, nie ma elementów, które zagrażają bezpieczeństwu – tutaj zawsze oczekuję opinii Policji – to starosta zatwierdza taki wniosek.

W miejscach, których dotyczy nowa organizacja ruchu, pojawiły się już odpowiednie znaki pionowe i poziome. Od rana miejsca te patrolują również policjanci, którzy czuwają nad bezpieczeństwem ruchu i upominają kierowców, którzy nie dostosowują się do nowego oznakowania.

Kierowcy nie mogą jeździć na pamięć, przez chwilę trzeba popatrzeć na znaki. – dodaje Kmiecik.

Zmiany dotyczą:

ulicy Dworcowej – na odcinku od skrzyżowania z ulicą Staszica do skrzyżowania z ulicą 3-go Maja został wprowadzony ruch dwukierunkowy,

Skrzyżowanie ulic Staszica i Dworcowej. Można tu teraz skręcać w obu kierunkach.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Skrzyżowanie ulic Dworcowej i 3-go Maja (zobacz mapkę)
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

ulicy Wincentego Pola – na odcinku od skrzyżowania z ulicą 3-go Maja do skrzyżowania z ulicą Ujejskiego został wprowadzony ruch dwukierunkowy, co pozwoli na skrócenie dojazdu do pobliskich posesji jak również do Szkoły Podstawowej nr 4,

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

skrzyżowania ulic Wincentego Pola i 3-go Maja – układ ruchu został dostosowany do zmian na ulicy Wincentego Pola. W ulicę Wincentego Pola można skręcać teraz jadąc zarówno od strony centrum miasta, jak również od strony stacji paliw ENERGOPAL. W związku ze zmianami w obrębie skrzyżowania, przejście dla pieszych obok skrzyżowania z ulicą Dworcową zostało przesunięte kilkadziesiąt metrów w kierunku centrum miasta.

Zobacz mapkę

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

ulicy Ujejskiego – zmiana dotyczy podporządkowania ulicy do pierwszeństwa przejazdu ulicą Wincentego Pola,

ulicy Kraszewskiego – zmiana polega na odwróceniu dotychczasowego kierunku ruchu na kierunek od skrzyżowania z ulicą Wincentego Pola do skrzyżowania z ulicą Jagiełły,

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Skrzyżowanie ulicy Kraszewskiego z ulicą Jagiełły.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

ulicy Kazimierza Wielkiego – zmiana polega na wprowadzeniu zmiany oznakowania poziomego na dojeździe do skrzyżowania z ulicami Szajnochy i Modrzejewskiego t.j. na prawym pasie ruchu, wprowadzenie znaku P-8d „strzałka kierunkowa w prawo” natomiast na lewym pasie ruchu wprowadzenie znaku P-8e ” strzałka kierunkowa na wprost lub w lewo” oraz wprowadzenie oznakowania pionowego F-10 „kierunki na pasach ruchu” zgodnie z przyjętym rozwiązaniem.


Zobacz mapkę
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na Kazimierza Wielkiego wracamy do starej organizacji. – zaznacza starosta jasielski. – Było kwestią sporną, czy z tego środkowego pasa od szpitala można skręcać w lewo i jechać prosto. Tam były wątpliwości co do tego. To już zaczynało funkcjonować, bo przy regulacji światłami już ta kolejka od szpitala nie była aż tak duża.

W rozmowie z portalem regionalnym terazJaslo.pl starosta jasielski przyznaje, że zaproponowane zmiany nie są rewolucyjne, ale „troszeczkę usprawnią komunikację w mieście Jaśle”.

Wiemy wszyscy, że mamy problem w Jaśle, ponieważ nie mamy obwodnicy, więc tutaj coraz bardziej nasze miasto jest zakorkowane. Jest to próba jakiegoś rozłożenia tego ruchu na inne ulice, nie tylko na tą główną. To nie przyniesie nie wiadomo jakich efektów, bo tych samochodów jest tysiące i one gdzieś muszą jechać. Natomiast liczymy na to, że zwiększy to bezpieczeństwo i rozładuje troszeczkę te główne ulice. – mówi Adam Kmiecik.

Według gospodarza powiatu, niezwłocznym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych, z którymi będzie musiała zmierzyć się po wyborach samorządowych przyszła władza, to budowa północnej obwodnicy Jasła oraz co najmniej jednego mostu, co pozwoli na wyprowadzenie ruchu z samego centrum miasta.

Samymi zmianami organizacji ruchu nie da się wiele zrobić, jeżeli nie będą powstawały nowe drogi, jeżeli nie będą powstawały nowe mosty to będą to tylko takie działania doraźne. To jest fakt, że społeczeństwo od wielu lat coraz bardziej staje się zamożne albo mówiąc inaczej dostęp do samochodów jest łatwiejszy i tych samochodów przybywa. Jak prześledzimy szlaki komunikacyjne w Jaśle to one są od zawsze takie. My je trochę modernizujemy, możemy łatać dziury, budować odrobinę nowych parkingów, natomiast nie przybywa nowych ulic. – dodaje Adam Kmiecik.

Do kierowców zwracamy się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pierwszych dniach po wprowadzeniu zmian organizacji ruchu.

Co Państwo sądzą o nowej organizacji ruchu w Jaśle? Czekamy na Wasze opinie w tej sprawie!

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Od dzisiaj po Jaśle jeździmy według nowej organizacji ruchu! (zobacz zdjęcia i mapy)”

  1. Nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie.
    Nie jest do końca przemyślane.
    Uważam, ze zweryfikuje to czas, który pokaże czy kierowcy przestawią się na nowy system jazdy po Jaśle.