Informacje

W Harklowej strażacy będą wyjeżdżać do zdarzeń nowym wozem

Do końca września do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Harklowej (gmina Skołyszyn) ma trafić fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Trafic.

STRAŻ. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Samochód o nadwoziu furgonu osobowo-towarowego i napędem 4×2 spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Jest wyposażony m.in. w: układ hamulcowy z systemem ABS+EBV (elektroniczny kolektor siły hamowania) + AFU (wspomaganie nagłego hamowania), układ kierowniczy z wspomaganiem, silnik o pojemności min 1900 cm sześciennych (spełniający normy Euro 4) i komputer pokładowy.

Pojazd jest przystosowany do przewozu minimum pięciu ratowników. Konstrukcja przedziału osobowego jest tak skonstruowana, aby zapewnić ochronę pasażerów przed przemieszczającym się wyposażeniem podczas wypadku lub hamowania awaryjnego. Komfort wyjazdów do akcji ratunkowych wspomagać będzie m.in. ogrzewanie w części osobowej, klimatyzacja manualna, czy podłoga antypoślizgowa.

Wóz bojowy będzie też wyposażony w niezbędny sprzęt ratowniczy m.in. wciągarkę elektryczną i hak o uciągu min. 3500 kg zamontowaną z przodu pojazdu, wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy, motopompę wysokiego ciśnienia, radiotelefon oraz w niezbędne oznakowanie pojazdu uprzywilejowanego: belkę świetlną z napisem STRAŻ, urządzenie sygnalizacyjne świetlne i dźwiękowe, lampę błyskową niebieską z tyłu pojazdu, niebieskie lampy stroboskopowe z przodu pojazdu oraz numery operacyjne z tyłu i po bokach.

Koszt zakupu nowego samochodu dla jednostki włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wyniósł niespełna 120 tysięcy złotych. – Środki na zakup samochodu pochodzą z dotacji Zarządu Głównego ZOSP RP, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych jednostki i gminy. Dotychczasowy samochód na podwoziu Mercedes zostanie przekazany innej jednostce na terenie gminy. – informuje Stanisław Święch, komendant gminny OSP w Skołyszynie.

Podobne samochody ratownicze trafiły lub trafią jeszcze w tym roku do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Łajscach oraz Tarnowcu.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Harklowej strażacy będą wyjeżdżać do zdarzeń nowym wozem”

  1. Cala prawda jest napisana i tak jest nawet jak były nasze zawody w Skołyszynie głupich węży nam nie dali tylko jakieś używane nie wiadomo co i naprawdę się zastanówcie ze nie jest tylko osp Skołyszyn pozdrowienia dla strażaków z OSP HRK

  2. bo pan Święch kłamie gorzej od diabła i do chrztu na widłach go podawali on tylko umie kłamać albo obiecywać prawdę powie jak się pomyli !!!!!!!!! myślę ze się zmieni

  3. Już ruszyła kampania wyborcza. A od kiedy to Gmina dokłada do samochodu pożarniczgo w Harklowej?. Jezeli urzędnik gminy Pan Święch oświadcza, że jednak gmina dokłada wspólnie z harklową do zakupu, to równie jak Pan święch, – kłamie i Pan wójt Z. Szura. A jeżeli kłamie tylko Pan Święch, to szef zobilguje go do sprostowanie. Kupowany dla Harklowej samochód w równych częściach dotowany jwst poprzez samą OSP Harklowa jak i Zarząd Głowny z W-wy. oraz pozostała część dotowana przez WFOŚ z Rzeszowa. Zatem pytam URZĘDNIKÓW z Skołyszyna , dzie sa „wasze” pieniążki? Są one w Skołyszynie. 300 tys. dotacji do remizy i waszego samochodu pożarniczego. Nie ma zapewne ani jednego grosza w harklowskim zakupie. Myślę, że harklowskim strażakom jak i czytelnikom należą się zarówno przeprosiny jak i sprostowanie (kłamstwa). Jeżeli nie Pana Święcha to może jego przełożonego. Doczekamy się? Ja osobiście wątpię. Pozdrawiam czytelników. Harklowiak.

  4. panie Święchu kiedy gmina dołożyła środki finansowe i w jakiej ilości? O ile mi wiadomo to nic a jedynie 30000zł do inwestycji w Skołyszynie -ukończenie budowy remizy i zakup samochodu oczywiście dla osp Skołyszyn!!!!!! proszę o sprostowanie kłamstwa.

    członek osp Harklowa