Sport | rekreacja | turystyka

Waldemar Chochołek znowu bezkonkurencyjny w zlocie 4×4!

Waldemar Chochołek, zawodnik Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego już drugi rok z rzędu nie ma sobie równych na błotnistych, a zarazem malowniczych bezdrożach w gminie Dębowiec i Osiek Jasielski. Razem ze swoim pilotem Marcinem Trzeciakiem zwyciężył w zakończonym w niedzielę IX Zlocie Samochodów Terenowych 4×4. Panowie okazali się najlepsi w obu kategoriach: sportowej i turystycznej.

W malownicze zakątki powiatu jasielskiego przyjechali miłośnicy „terenówek” z Nowego Sącza, Mielca, Tarnowa, Krosna i okolic Jasła. Dopingowani przez licznie zgromadzoną publiczność rywalizowali ze sobą o cenne trofea i prym lidera sportów samochodów terenowych 4×4 do kolejnego zlotu. Warto podkreślić, że impreza miała charakter integracyjny i rywalizacja opierała się głównie na dobrej zabawie wszystkich załóg.

Ideą rajdów 4×4 jest popularyzacja sportów motorowych, integracja załóg w terenie. Nie ma możliwości dzisiaj indywidualnie pokonywać stromizny. Chyba, że na swoim terenie. Żeby to ucywilizować mamy użyczony grunt od gminy Dębowiec, na którym możemy te sporty realizować. – mówi Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Jak podkreśla starosta jasielski, obecność zawodników z różnych zakątków województwa podkarpackiego jest okazją do promocji walorów krajobrazowych powiatu jasielskiego.

Po raz kolejny pan Józef Biernacki udowadnia, że jak coś robi, to robi dobrze. Wspaniała impreza, wielkie zainteresowanie załóg jak też publiczności. Wszyscy się dobrze bawimy. – powiedział Adam Kmiecik. – Pokazuje nam to, jak możemy w fajny i przyjemny sposób spędzać czas wolny, aczkolwiek dla zawodników nie jest to tani sposób. Natomiast kibice mogą miło spędzić niedzielne popołudnie, obserwując rywalizację sportową. – dodaje.

„Sporty motorowe na naszym terenie są mało popularne dlatego, że była stagnacja przez wiele lat. Żaden klub się tym nie zajmował. Dopiero Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego zaczął organizować KJS-y, rajdy niepodległości, utworzyła się sekcja, bo sytuacja finansowa niektórych polepszyła się, kupili te samochody i chcieli gdzieś jeździć.”

Józef Biernacki, prezes JKMiRD

W tegorocznej edycji Zlotu organizowanego przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, wzięło udział dwadzieścia jeden załóg. Impreza była podzielona na dwie klasy: sportową (wystartowało w niej siedem załóg) oraz turystyczną (wystartowało w niej czternaście załóg). Sobotnia rywalizacja miała miejsce w Załężu (gmina Osiek Jasielski), gdzie odbyły się dwie próby sportowe oraz w Woli Dębowieckiej (gmina Dębowiec), gdzie miała miejsce jedna próba sportowa. Do klasyfikacji końcowej wliczyła się również punktacja po dwóch niedzielnych przejazdach, również na torze w Woli Dębowieckiej.

Nie wszystkie załogi pokonały trasę ze względów technicznych. – podkreśla Józef Biernacki. – Niektóre musiały zakończyć na drugim, trzecim, czy czwartym przejeździe. Nic nadzwyczajnego się nie stało.

Najwięcej kłopotów ekipom sportowym sprawiło … błoto. – To jest piękno tego sportu. Na piaskach tego uroku nie będzie. – zaznacza prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Adam Kmiecik: – To jest właśnie takie miejsce, gdzie w bezpieczny sposób swoje fantazje i zakusy rajdowe można realizować. Przydałoby nam się takie miejsce pewnie dla samochodów osobowych, żeby również kierowcy zarówno młodzi mogli doskonalić swoje umiejętności, jak ci bardziej dojrzali popuścić wodze fantazji i wypuścić konie mechaniczne spod masek swoich rumaków.

Ukoronowaniem morderczej walki z upałem i warunkami na trasie były dla załóg puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsora strategicznego imprezy, którym były Zakłady Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. oraz firmy: ARGUS Jasło, TRANS-WIERT Jasło, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Piaski, żwiry, klińce – Bogusław Muszański”, „MOTO-GUM” Jasło oraz Sklep Motoryzacyjny Janusz Wilk Jasło.

Prestiżu IX Zlotowi Samochodów Terenowych 4×4 dodało objęcie honorowym patronatem przez lokalnych polityków i samorządowców. Wyróżnienie przyjęli: Alicja Zając – senator RP, Elżbieta Łukacijewska – europoseł, Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, Adam Kmiecik – starosta jasielski, Maria Kurowska – burmistrz Jasła, Zbigniew Staniszewski – wójt gminy Dębowiec oraz Mariusz Pykosz – wójt gminy Osiek Jasielski.

Bardzo serdecznie gratuluję panu Józiowi Biernackiemu, który mobilizuje nas do wielu działań sportowych, pomocowych, ratowniczych. Wszystkich, które są związane z naszymi drogami, z bezpieczeństwem na tych drogach, bo jeżeli nauczymy się jeździć po bezdrożach to tym lepiej będziemy jeździć po drogach przeznaczonych do ruchu dla większości z nas. – powiedziała Alicja Zając, senator RP.

Oprócz wyróżnień dla poszczególnych załóg, nagrodzono również kluby biorące udział w Zlocie. Zwyciężył bezapelacyjnie Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Podczas finału imprezy wręczono również brązowe odznaki honorowe Polskiego Związku Motorowego dla: Waldemara Chochołka, Lesława Czechowicza oraz Andrzeja Lidwina.

Pogoda nam dopisała, kibice nam dopisali, sponsorzy również. To napędza, że chcemy jeszcze taki zlot samochodów terenowych zrobić w przyszłym roku. – podsumowuje Józef Biernacki.

Pod patronatem medialnym portalu regionalnego terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Waldemar Chochołek znowu bezkonkurencyjny w zlocie 4×4!”

  1. Na tym portalu wcale nie wiadomo o co chodzi temu co robi zdjęcia. popstrykane jakieś naklejki, plakietki, ludzie tyłem w dodatku krzywe. Nie ma ludzi w fotorelacjach. A ludzi tam było pierwszy raz tak dużo. Nie ma się czym chwalić i jeszcze dłuższe teksty piszcie, to więcej ludzi przestanie to czytać. Pewnie nie puści tego redakcja, ale niech wie co myślę juz nie tylko ja.