Informacje

„Chcę, abyście kochali Polskę…”

1 września br. w Szkole Podstawowej Nr 11 w jasielskim Gamracie, tak jak we wszystkich szkołach w Polsce, odbyła się inauguracja roku szkolnego. Oprócz tradycyjnego powitania społeczności szkolnej i wprowadzenia jej w nowy etap edukacji i pracy, dyrekcja szkoły wraz z uczniami przyjęła z rąk Burmistrz Jasła Marii Kurowskiej, akt przekazania pieczy nad pomnikiem Żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Jasło. Dzięki temu pomnik zyska swojego opiekuna, a uczniowie szkoły ważną lekcję historii i patriotyzmu.

Fot. Urząd Miasta Jasła
Fot. Urząd Miasta Jasła

Bardzo zależy mi na tym, abyście kochali swoje miasto, kochali swoją szkołę, kochali swoje osiedle, a przede wszystkim kochali Polskę. Abyście tę Polskę mogli pokochać, musicie znać jej historię i musicie szanować tych, którzy za ta Polskę walczyli – zwróciła się do uczniów Burmistrz Jasła Maria Kurowska, po czym uroczyście odczytała tekst aktu:

„Mając na względzie zachowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach z okresu II wojny światowej, Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska uroczyście przekazuje w opiekę pomnik poświęcony Żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Jasło, którzy nocą 5 grudnia 1943 roku, dowodzeni przez kpt. Józefa Modrzejewskiego ps: Lis i por. Antoniego Holika ps. Gazda, zdobyli w niemieckich magazynach Gamratu dużą liczbę broni i amunicji. Troszczcie się o ten pomnik i pamiętajcie o ludziach, dzięki którym możecie żyć, uczyć się i pracować w wolnej Ojczyźnie.”

Pomnik na Gamracie jest już drugim, który Burmistrz Jasła oddała pod opiekę uczniom i nauczycielom szkoły. 1 września ubiegłego roku, podczas odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci ofiar II wojny światowej, w tym bohaterstwu i cierpieniu mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego, znajdującego się przy Urzędzie Miasta, burmistrz Maria Kurowska oddała opiekę nad nim uczniom Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle.

Moim planem jest, aby każda jasielska szkoła miała pod opieką jeden pomnik. Te działania są częścią programu wychowania patriotycznego najmłodszej społeczności naszego miasta. – zaznacza burmistrz Maria Kurowska inicjatorka programu.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Chcę, abyście kochali Polskę…””

  1. Jerzy Gajda….jeden z najwspanialszych i najfajniejszych nauczycieli jakichkolwiek mialam … ;D

  2. Przy jednej pani w tym mieście uczymy się jak bluźnić i nie posiadać szacunku do bliźniego swego. Szyfrujcie jak lubicie.