Informacje

Prywatyzacja Gamratu: „zielone światło” dla LERG?

W piątek Minister Skarbu Państwa złożył spółce LERG S.A. z siedzibą w Pustkowie koło Dębicy pisemną ofertę cenową dotyczącą nabycia pakietu 85 procent akcji Zakładów Tworzyw Sztucznych „Gamrat” S.A. z Jasła – informuje na swoich stronach internetowych resort skarbu.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Po wycofaniu się z oferty wiążącej zakupu jasielskiego zakładu przez spółkę Lentex S.A. Ministerstwo Skarbu Państwa złożyło ofertę dwóm firmom z tzw. listy rezerwowej: LERG i Gerflor SAS. Resort, któremu szefuje Aleksander Grad, daje teraz „zielone światło” pierwszej z nich.

Poddębicka spółka jest znanym producentem i eksporterem żywic syntetycznych stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Na jej stronie internetowej możemy przeczytać, że „firma kładzie szczególny nacisk na utrzymanie wysokiej jakości wytwarzanych wyrobów oraz dostosowanie profilu produkcji do aktualnych potrzeb Klientów krajowych i zagranicznych”. Stale rosnące zdolności produkcyjne pozwoliły jej na zajęcie pozycji krajowego lidera pod względem ilości produkowanych żywic.

Skarb Państwa planuje sprzedać 85 procent udziałów w jasielskiej spółce. Zaniepokojone sytuacją są związki zawodowe działające przy „Gamracie”. Ich zdaniem najlepszą formą prywatyzacji zakładu byłby akcjonariat pracowniczy.

Sprawa trafiła do porządku obrad poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Gospodarze województwa planują wystosować stanowisko w sprawie rozważenia przez Ministerstwo Skarbu Państwa koncepcji prywatyzacji Zakładów Tworzyw Sztucznych „Gamrat” S.A z/s w Jaśle w drodze akcjonariatu pracowniczego.

W uzasadnieniu radnych czytamy: „Do zajęcia powyższego stanowiska skłania fakt dotychczasowego przebiegu kolejnej próby prywatyzacji Spółki, prowadzonej w drodze negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Podejście to bardzo negatywnie rokuje, co do dalszego funkcjonowania Spółki pod rządami nowego inwestora, dla jej rozwoju i dla zapewnienia miejsc pracy pracowników, a tym samym na społeczny odbiór procesu prywatyzacji, jako niezbędnego kierunku przekształcenia gospodarki polskiej (…)”.

„Gamrat” S.A. ma 20-procentowy udział w rynku systemów rynnowych, 40-procentowy udział w wykładzinach obiektowych, w systemach instalacyjnych PVC – 10 procentowy, a w systemach instalacyjnych PE – 30 procentowy. W latach 2005–2009 spółka wypracowała łącznie 43 miliony zysku netto, z czego 18 milionów w formie dywidendy zostało przekazane akcjonariuszowi, czyli Ministerstwu Skarbu Państwa.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

4 Comments

  1. prywatyzacja niech będzie jeżeli musi ale przy tym ucierpią zwolnieni ludzie z gamratu którzy nie mają żadnych szans na znalezienie innej pracy bo jej poprostu nie ma ludzie z rządu zastanówcie się co robicie jesteście śmieszni

  2. zostaje sprzedany zakład który dawniej był potęgą na podkarpaciu a co w zamian zwolnienia pracowników które są nieuchronne ludzie zastanówcie się z czego będziemy żyć i my mamy być dumni z naszego rządu i polski nie chce mi się tu mieszkać szkoda słów

  3. sprzedają ostatni dobrze prosperujący zakład a przy tym zwalniają biednych ludzi to jest beznadziejna polska

Back to top button