Kultura | rozrywka | edukacja

U podnóży Beskidu Niskiego rozbrzmiewała piosenka turystyczna i poetycka (foto)

Zespół DYSONANS z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach oraz Paweł Marek z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle zostali laureatami II Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej Folusz 2010, który odbył się w sobotnie popołudnie na terenie Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Jaśle.

To bardzo malownicze miejsce, które na pewno nastraja bardzo optymistycznie, zaprasza na wędrówki. Dzisiaj spotykamy się tutaj z okazji naszego drugiego już Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej. Cieszę się, że przyjechali do nas uczestnicy nie tylko z powiatu jasielskiego, ale i z ościennych powiatów. – rozpoczęła przegląd Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

W festiwalu wzięło udział dziesięciu wykonawców. Każdy z nich zaprezentował po dwa utwory. Całość oceniało profesjonalne jury w składzie: Anna Cisoń (nauczyciel, muzyk, dyrygent, wokalistka z Jasła, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na dwóch kierunkach: edukacja muzyczna i dyrygentura), Aleksandra Fiołek-Matuszewska (absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie na kierunkach: teoria muzyki i edukacja muzyczna, pochodzi ze Strzyżowa), a ich obradom przewodniczył Tomek Jarmużewski (autor piosenek turystycznych, współtwórca zespołu „Zgórmysyny” i grupy „Pelton”, jest stałym uczestnikiem projektu poetycko-muzycznego ludzi chodzących po górach „W górach jest wszystko co kocham”).

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Paweł Marek. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: solista i zespół. W pierwszej zwyciężył uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle Paweł Marek, który wykonał utwór „Czarny blues” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa oraz „Obławę” Jacka Kaczmarskiego. Drugie miejsce zajęła Monika Małek, również z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, która wykonała utwory: „Powrót-szanty” oraz „Major ponury”. Trzecie miejsce przypadło z kolei Mohammadowi Khanowi z Ogniska Muzycznego w Jaśliskach. Zaśpiewał on dwa utwory duetu Jacek Kaczmarski – Przemysław Gintrowski: „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” oraz „A my nie chcemy”.

W drugiej kategorii pierwsze miejsce i statuetkę „Diablika” otrzymał zespół DYSONANS z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach w składzie: Joanna Strach, Martyna Mastej, Angelika Zagórska, Mateusz Jałowiec, Marcin Gajda i Andrzej Kolbusz, który wykonał utwór „Domek bez adresu” Czesława Niemena oraz „Za dalą dal” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa. Drugie miejsce przyznano zespołowi z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle w składzie: Ewa Machowska, Daniela Burda, Aleksandra Tocka, który wykonał autorskie utwory Wojtka „Nerona” Warchoła: „Beskidzkie ikony” oraz „Kiedy przyjdą smutne dni”. Trzecie miejsce zajął zespół TECHNIK BAND z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle w składzie: Karolina Ostalecka, Klaudia Gierut, Miłosz Olchowa, Tomasz Byczek, Mariusz Chajec. Zinterpretowali utwory „Majster Bieda” Wolnej Grupy Bukowina oraz „Moje Bieszczady” z repertuaru KSU.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Zespół DYSONANS w składzie (góra od lewej): Martyna Mastej, Angelika Zagórska, Joanna Strach.
Dół (od lewej): Marcin Gajda, Andrzej Kolbusz i Mateusz Jałowiec.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia: Barbara Lorenc (Ognisko Muzyczne w Jaśliskach), Karina Biłas (Ognisko Muzyczne w Jaśliskach), Zespół Wokalny Jaśliskiego Ogniska Muzycznego (Karina Biłas, Barbara Lorenc, Małgorzata Lorenc, Mohammad Khan, Paweł Oszajca) oraz duet Małgorzata Bzdyk i Katarzyna Zielińska (Wola Dębowiecka, Załęże).

Ponadto jury pozostało szczególnie docenić: Aleksandrę Tocką (za walory wokalne), Angelikę Zagórską (za warsztat wokalny i sceniczny), zespół DYSONANS (za trafny wybór i aranżację piosenki Czesława Niemena „Domek bez adresu”) oraz Wojtka „Nerona” Warchoła (za wkład autorski).

Co jurorzy brali pod uwagę przy ocenie występów wokalnych? – Przede wszystkim interpretację, intonację, teksty, sposób wykonania, przygotowanie. – powiedziała portalowi terazJaslo.pl Anna Cisoń.

Zawsze jest coś do poprawy. Przede wszystkim brakowało interpretacji w wielu wykonaniach. – mówi Aleksandra Fijołek-Matuszewska. – U wielu solistów brakowało frazowania. To jest związane z interpretacją, dynamiką w śpiewie, żeby nie było monotonnie. – dodaje Anna Cisoń.

Nagrody dla laureatów Przeglądu wręczali: dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Grażyna Leńczuk, senator RP Alicja Zając, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro oraz etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle Adam Pawluś.

Cieszę się, że Festiwal wychodzi z okresu niemowlęcego, już ma ponad rok. Przepraszam, że te warunki techniczne są jeszcze trochę trudne, ale piosenka turystyczna właśnie w takich warunkach ma się odbywać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepsza scena i że Festiwal wyjdzie poza granice nie tylko powiatu, ale i naszej Ojczyzny. Chcemy zaprosić naszych przyjaciół ze Słowacji i wtedy III Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej w Foluszu będzie już miał przydomek „międzynarodowy”. Zapraszam wszystkich uczestników tegorocznego Festiwalu do stawania w szranki w przyszłym roku. Konkurencja będzie prawdopodobnie większa i myślę, że Festiwal zacznie nabierać rozgłosu na szerszą skalę. – powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród Adam Pawluś.

II Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej zakończył się koncertem laureatów oraz koncertem Tomka Jarmużewskiego z zespołem.

Impreza odbywała się pod honorowym patronatem starosty jasielskiego Adama Kmiecika. Sponsorzy i przyjaciele: Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz Dom Pomocy Społecznej w Foluszu; firmy: Habys Sp. z o.o., TEKPUD Sp. z o.o., Łowisko Pstrąga i Karpia FISH BAR z Folusza, EKOPRINT – Teresa Kozik.

Patronat medialny nad imprezą objął m.in. portal regionalny terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “U podnóży Beskidu Niskiego rozbrzmiewała piosenka turystyczna i poetycka (foto)”

  1. Kurcze brat to mnie zaskoczyłeś z tym Bluesem i Jackiem. Gratulacje :)) I Pozdrowienia dla wszystkich miłośników dobrej piosenki :)

  2. Gratulacje dla zespołu DYSONANS ;)
    i pozdrowienia dla Marcina G., czekam az zagrasz dla mnie jakas serenade i poopowiadasz o patelni … :P