Kultura | rozrywka | edukacja

O Goleszu i rycerzu Zyndramie

Pierwszego października 2010 r. w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie literackie z Wiesławem Hapem. Regionalista spotkał się z uczniami jasielskich szkół podstawowych, by przybliżyć im legendy z Jasła i okolic.

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Spotkanie rozpoczęło się głośnym czytaniem legendy „O Goleszu i rycerzu Zyndramie”, co stało się pretekstem do rozmowy o naszej Małej Ojczyźnie, historii regionu i ciekawych miejscach w naszym mieście.

Autor opowiadał w jaki sposób i jak długo pracował nad swoimi licznymi publikacjami. Skarbcem wiedzy na temat naszego regionu, jego legend i historii są osoby starsze – przekonywał młodych ludzi uczestniczących w spotkaniu. Poświęcajcie więcej czasu swoim dziadkom i babciom, pytajcie ich o dawne czasy, historie waszych rodzin, zbierajcie pamiątki po swoich przodkach – zachęcał Wiesław Hap.

Uczestnicy spotkania wzięli również udział w konkursie na temat legend z naszego regionu. Wszystkie poprawne odpowiedzi nagradzane były drobnymi upominkami.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “O Goleszu i rycerzu Zyndramie”

  1. Jak chodzi o Zyndrama to znalazłem na portalach kilka wzmianek o tym, jak Pan Tomasz Kasprzyk temat zaczynał. Na jakim to jest etapie, powie ktoś?

  2. W działaniach Pana Wieśka widać prawdziwą pasję. Tylko pogratulować. Coraz bardziej interesujemy się naszą Małą Ojczyzną. To dobrze i to dzięki takim ludziom.