Kultura | rozrywka | edukacja

W gminie Brzyska aktywizowały się koła gospodyń wiejskich

W minioną sobotę (16 października) w Brzyskach odbyła się impreza promocyjna Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Liwocz” połączona z pierwszym konkursem kulinarnym „Zasmakuj w tradycji”. Koła gospodyń wiejskich biorące w nim udział były oceniane w trzech kategoriach: najlepsza potrawa, wygląd stołu i dotychczasowe osiągnięcia.

W konkursie wzięło udział dziewięć z dziesięciu zgłoszonych kół gospodyń wiejskich działających na terenie objętym Lokalną Grupą Działania „Liwocz”, czyli z gmin: Brzyska, Skołyszyn w powiecie jasielskim oraz gmin: Jodłowa, Pilzno i Brzostek w powiecie dębickim. Panie reprezentowały następujące miejscowości: Mokrzec, Łęki Górne, Brzostek, Brzyska, Jodłowa Górna, Dzwonowa, Ujazd, Kłodawa i Dąbrówka.

Głównym zamierzeniem konkursu było pobudzenie aktywności społeczności lokalnej, w tym przypadku kół gospodyń wiejskich. Muszę powiedzieć, że jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, bo myśleliśmy o pobudzaniu, a tak naprawdę nie ma kogo pobudzać, bo te panie są tak same w sobie naładowane energią, że jesteśmy bardzo zadowoleni z tej imprezy. – podkreśla Tomasz Żygłowicz, pracownik biurowy LGD „Liwocz” z siedzibą w Brzyskach.

Oceniającymi w konkursie byli członkowie Stowarzyszenia losowo wybrani tak, aby było sprawiedliwie. Przygotowano również degustację potraw dla zaproszonych gości.

Te smaki tradycyjne zawsze będę pamiętał, a co więcej staram się, aby mój mały syn również poznawał te smaki, które mi kojarzą się bardzo miło z dzieciństwem. Smak pieczonego chleba przez mamę – takie rzeczy pamięta się przez całe życie. – mówi Rafał Papciak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Jaśle.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wyroby przygotowane przez panie z koła gospodyń wiejskich w Dąbrówce.

Przygotowałyśmy regionalne potrawy. – mówi Maria Cisoń, przedstawicielka koła i prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Brzyska „Liwoczanka”. – Mamy pierogi ziemniaczano-kapuściane, ziemniaczano-gryczane, gołąbki ziemniaczano-gryczane w kapuście włoskiej, kapuście białej, kapuście kiszonej, rydze po cygańsku, roladę dąbrowską, która zdobyła uznanie śp. Macieja Kuronia, który wpisał się nam zresztą w księgę pamiątkową, kaczkę faszerowaną. A czym się możemy najbardziej poszczycić? Chrzanem z bananami, czego w ogóle u nas nie ma.

Mimo, że jestem rodowitym brzyszczaninem to jednak koło gospodyń wiejskich z Dąbrówki bije wszelkie rekordy popularności. Ich wyroby ciężko opisać słowami. – chwali panie Rafał Papciak.

Jeszcze cztery lata temu w gminie Brzyska nikt nawet nie myślał o kultywowaniu lokalnych tradycji żywieniowych. „Uśpione” kobiety udało się dopiero wyprowadzić z letargu dzięki założonemu Stowarzyszeniu Kobiet Gminy Brzyska „Liwoczanka” i pozyskanym środkom unijnym na prowadzenie działań zmierzających do promocji kultury regionalnej.

Dzięki temu też kobiety – poetki lokalne – wydały tomik poezji „Potok słów”. Nie jest to zbiór wszystkich kobiet, które u nas piszą piękne wiersze. Nie dało się wszystkich ująć czy też niektóre umknęły nam w trakcie realizacji tego projektu. Wiele ciekawych rzeczy było organizowane dzięki kobietom z kół gospodyń. To one były czynnikiem ludzkim pracującym we wszystkich tych działaniach: spotkaniach seniorów, wigilijnych, opłatkowych, Święto Chleba, „Sobótki Kłodawskie”, przegląd zespołów folklorystycznych i wiele innych działań, dzięki wsparciu unijnych pieniędzy. – podkreśla Maria Cisoń.

Sobotni konkurs był uwieńczeniem kilkuletnich starań o reaktywowanie kół gospodyń wiejskich w gminie Brzyska.

Będąc na wigilii powiatowej w 2006 roku, gdzie wszystkie koła z terenu powiatu mogły prezentować swoje wyroby kulinarne, w miejscu gdzie powinna być gmina Brzyska była tylko tabliczka z napisem a miejsce było puste. Dlatego przez te lata zrobiono olbrzymi postęp w tym, by móc promować nasze lokalne tradycje żywieniowe. Wszyscy mogą spróbować tych wspaniałych wypieków. – mówi Rafał Papciak.

Rezultatem konkursu kulinarnego będzie wydanie publikacji w formie książki, w której zostaną zamieszczone przepisy oraz zdjęcia potraw prezentowanych w konkursie.

Ten konkurs jest pierwszy, a pewnie nie ostatni. Czy akurat „Zasmakuj w tradycji” czy inne to się okaże. – powiedział Wojciech Kos, wiceprezes LGD „Liwocz”.

WYNIKI KONKURSU:
– najlepsza potrawa – Koło Gospodyń Wiejskich „Ujeździanki” w Ujeździe
– wygląd stołu – Koło Gospodyń Wiejskich „Nasz los w naszych rękach” w Brzostku
– dotychczasowe osiągnięcia – Koło Gospodyń Wiejskich w Dzwonowej

Więcej informacji o Stowarzyszeniu na stronie internetowej: www.lgdliwocz.pl

SERWIS FOTO:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W gminie Brzyska aktywizowały się koła gospodyń wiejskich”

  1. z tego co wiem wygrał Ujazd,dobry pomysł z tymi sercami i rymowankami do każdej potrawy!;)

  2. Świetnie, że organizuje się takie imprezy i konkursy, no właśnie konkursy….Kiedy poznamy wyniki???Czekam na nie z niecierpliwością. Które koło gospodyń było najlepsze???

  3. a to było na miejsca???a wyniki konkursu gdzie są?bo tu nic nie pisze,bardzo fajnie,że są organizowane takie imprezy;)