Informacje

W Gorzycach za unijne środki zmodernizowano Dom Ludowy

Dom Ludowy w Gorzycach to najstarszy tego typu obiekt na terenie gminy Nowy Żmigród. Powstał jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku. Od kilku lat nie spełniał już oczekiwań miejscowej społeczności, dlatego samorząd postanowił przeprowadzić gruntowną modernizację budynku.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Od dzisiaj możemy podziwiać efekty kilkumiesięcznych prac budowlanych. Odnowiony budynek oddano uroczyście do użytkowania. Znajdujący się w centrum wsi szary budynek z popękanymi ścianami zewnętrznymi w końcu przestanie odstraszać mieszkańców.

To był pierwszy dom ludowy na terenie gminy Nowy Żmigród. Na tamte czasy był nowoczesny, ale jak wiemy czasy się radykalnie zmieniły. Dzisiaj oczekiwania mieszkańców odnośnie funkcjonalności budynków są inne niż kiedyś. Dlatego też ten obiekt praktycznie był już wyłączony z użytkowania, który służyłby większej grupie mieszkańców. Mieszkańcy podjęli inicjatywę, aby najpierw przygotować dokumentację techniczną, a później zrealizować to. Dzięki temu, że pojawiła się taka możliwość finansowania, ta modernizacja przebiegła bardzo szybko. – mówi Franciszek Miśkowicz, zastępca wójta gminy Nowy Żmigród.

Zadanie pod nazwą „Poprawa dostępu do kultury – przebudowa Domu Ludowego w Gorzycach” udało się zrealizować dzięki środkom unijnym. Samorządowcy przyznają, że gdyby nie możliwości pozyskania dofinansowania, to tego typu inwestycje pozostawałyby jedynie w sferze marzeń mieszkańców. A tak wkład własny gminy wyniósł trzydzieści procent i mocno nie nadwyrężył całego budżetu.

Modernizacja tego obiektu była realizowana z programu „Lider”. Jest to druga edycja tego programu, ponieważ ten program na terenie naszej gminy już funkcjonował wcześniej. W tej chwili w nowej edycji programu „Lider 2007-2013” mamy możliwość realizacji różnych zadań na terenie Subregionu Magurskiego. Po pierwszym naborze była rozdysponowana transza pieniędzy unijnych, z których właśnie zrealizowano m.in. ten obiekt, który w tej chwili jest oddawany do użytkowania. Gmina ma obowiązek przy składaniu takich projektów wnieść udział własny. W tym przypadku był na poziomie 30 procent dofinansowania całości zadania. – powiedział Franciszek Miśkowicz.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Przez ostatnich kilka miesięcy obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Wymieniono cały dach, zamontowano nową stolarkę okienną i drzwiową, drzwi wewnętrzne, czy przebudowano cały system wodno-kanalizacyjny. W pomieszczeniach wewnątrz ułożono okładziny ścian, parkiety oraz płytki ceramiczne. Zadbano również o estetykę całego budynku, który został docieplony i odmalowany.

To jest kolejny budynek o bardzo wysokim standardzie, który oddajemy dla mieszkańców. Dla nich to jest bardzo ważne, ponieważ organizacja jakichkolwiek imprez rodzinnych czy okolicznościowych sprawiała im kłopot. Dzięki środkom unijnym i zaangażowaniu gminy obiekt jest piękny. Widać radość tych ludzi. – cieszy się Krzysztof Augustyn, wójt gminy Nowy Żmigród.

Budynek będzie służył mieszkańcom Gorzyc do organizowania konferencji, „osiemnastek”, wesel, czy okolicznościowych uroczystości. Będą tu mogli również oddać swoje głosy w nadchodzących wyborach samorządowych, ponieważ w tym miejscu zostanie zlokalizowana siedziba jednej z obwodowych komisji wyborczych.

Ludzie mają prawo oczekiwać od każdych władz takiej pracy, której efektem jest taki właśnie budynek. – podkreśla Krzysztof Augustyn.

Wielkość obiektu została dostosowana do liczby mieszkańców Gorzyc. Jak zaznacza gospodarz gminy jest to „średnia” miejscowość spośród wszystkich sołectw wchodzących w skład gminy Nowy Żmigród.

Dlatego też ten budynek nie jest „z przesadą” duży, ale zaspokoi wszystkie potrzeby. – zaznaczył Krzysztof Augustyn.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W tym miesiącu oddano do użytku zmodernizowany Dom Ludowy w Tokach, a jak zapowiedzieli samorządowcy, do końca roku nastąpią kolejne tego typu uroczystości.

Bez pieniędzy z programu unijnego nie byłoby możliwe zrealizowanie w tak krótkim okresie czasu wielu zadań, które w tej chwili są. – mówi Franciszek Miśkowicz.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE