Informacje

Będą mogli bezpieczniej ewakuować poszkodowanych w wypadkach

Dzięki wsparciu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego trzy jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu jasielskiego otrzymały nieodpłatnie specjalistyczny sprzęt do uwalniania osób poszkodowanych w nagłych wypadkach.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Józef Biernacki prezentuje kamizelkę KED.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Kamizelki KED oraz kołnierze ortopedyczne trafiły do Załęża (gmina Osiek Jasielski), Skalnika (gmina Nowy Żmigród) oraz Skołyszyna. Wszystkie jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i obok służb zawodowych takich jak: Państwowa Straż Pożarna czy Pogotowie Ratunkowe stanowią ważny trzon w łańcuchu udzielania pomocy, głównie ofiarom wypadków komunikacyjnych.

Kamizelka KED służy do unieruchomienia głowy, szyi, tułowia oraz kręgosłupa na całej jego długości. Pozwala na bezpieczne wyciąganie poszkodowanych z rozbitych samochodów oraz trudno dostępnych miejsc o ograniczonej przestrzeni, gdzie nie można wejść ze standardowymi noszami. – wyjaśnia Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. – Została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniała całkowite unieruchomienie wzdłuż osi kręgosłupa, przy jednoczesnym zachowaniu swobodnego dostępu do klatki piersiowej niezbędnym do monitorowania parametrów życiowych poszkodowanego czy prowadzenia defibrylacji.

Pięciu strażaków-ochotników, którzy pracują w Państwowej Straży Pożarnej mówiło mi o tym, że przyda się, bo na tym lekkim samochodzie ratownictwa drogowego nie mamy takiej kamizelki. To jest potrzebna rzecz zwłaszcza, że jest dużo stłuczek, gdzie założenie takiej kamizelki chroni poszkodowanego w transporcie medycznym. – podkreśla Stanisław Święch, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Będą mogli bezpieczniej ewakuować poszkodowanych w wypadkach”

  1. Wygląda,że pozostali strażacy ochotnicy nie mają zdania w tym temacie albo są wręcz odmiennego .