Sport | rekreacja | turystyka

Niewielki ośrodek szkoleniowy z wielkimi sukcesami sportowymi

O sukcesach młodzieży z Zespołu Szkół w Trzcinicy co raz głośniej na ogólnopolskich arenach sportowych. Niewielka placówka, która do niedawna dysponowała skromną bazą niezbędną do przeprowadzania treningów, z powodzeniem rywalizuje z dużymi ośrodkami lekkoatletycznymi w całym kraju.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Kryta bieżnia lekkoatletyczna w Trzcinicy.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Zawodnicy, którzy na co dzień przygotowywani są przez trenerów Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Technik” Trzcinica, przywożą z imprez sportowych coraz więcej pucharów i medali. Tylko w bieżącym roku na mistrzostwach Polski (ogólnych i organizowanych przez Ludowe Zrzeszenie Sportowe), zdobyli ich aż 22.

Każdy dyrektor byłby dumny, gdyby miał takich trenerów i takich zawodników. – cieszy się Ludomir Mastej, dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy. – Rzadko się zdarza, że ma się te dwie rzeczy naraz: wspaniałych trenerów, zwłaszcza jeśli chodzi o naszego najlepszego trenera Tomasza Sochę i wspaniałych zawodników. Dzięki temu mamy wspaniałe sukcesy. Sukcesów tych nam zazdroszczą wszystkie szkoły sportowe w kraju. Z nimi rywalizujemy z powodzeniem. To jest niewielki ośrodek, ale bardzo prężny, bardzo dobrze przygotowujący młodzież nie tylko do zawodów, ale do studiów sportowych czyli na Akademiach Wychowania Fizycznego. Myślę, że tak będzie przez następne lata.

Dobre wyniki okupione są jednak długimi i wyczerpującymi treningami. – Rozpoczynamy pracę w zasadzie w miesiącu październiku. Dzień po dniu, mniej więcej po półtorej godziny, oczywiście liczymy w tym soboty, a u biegaczy trening prowadzony jest też w niedziele. Regularnie tą pracę się wykonuje. – podkreśla Tomasz Socha, trener lekkoatletów.

To właśnie jego wychowanki: Natalia Wolska i Wioleta Brągiel, osiągnęły w tym roku największe sukcesy. Wioleta zdobyła m.in. srebrny medal i tytuł wicemistrzyni Polski Juniorek w biegu na 60 metrów w Spale, na Mistrzostwach Polski LZS w Zamościu medal złoty na 200 metrów i medal srebrny na 100 metrów, zaś na mistrzostwach w Kielcach dwa złote medale (na 100 i 200 metrów) i medal srebrny w sztafecie 4×400 metrów. Natalia z kolei zdobyła tytuł mistrzyni Polski Juniorek podczas Halowych Mistrzostw Polski Spała 2010.

Nieźle spisywał się też podopieczny trenera Tomasza Wojtasa – Bartosz Gorczyca. To podwójny złoty medalista w biegach na 2000 metrów z przeszkodami oraz 3000 metrów na Mistrzostwach Polski LZS w Zamościu. Jest też brązowym medalistą w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, który wywalczył na Mistrzostwach Polski Juniorów w Białymstoku. Wygrał też XII Walentynkowy Bieg Uliczny Jasło 2010, organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W tej chwili ilość uczniów uprawiających lekką atletykę wzrosła. Obserwujemy tendencję zwyżkową. Mamy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma. – zaznacza Tomasz Socha.

Szkoła w Trzcinicy, nazywana kuźnią podkarpackich lekkoatletów, poprawia warunki niezbędne do rozwoju młodych talentów. Niedawno oddano do użytku krytą bieżnię lekkoatletyczną, która powstała w ramach projektu „Budowa obiektów sportowych w szkołach ponadpodstawowych na terenie Powiatu Jasielskiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Do niedawna do dyspozycji uczniów była niewielka sala gimnastyczna, na której mogła ćwiczyć jedna klasa i korytarz w piwnicy internatu. Dzięki wykorzystaniu środków unijnych, przy wkładzie finansowym powiatu jasielskiego, poprawiliśmy bazę sportową szkoły, dzięki czemu młodzież będzie miała teraz możliwość profesjonalnego przygotowywania się do zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

W perspektywie najbliższych kilku miesięcy jest też modernizacja stadionu lekkoatletycznego. – W tym kierunku są daleko posunięte prace. Obecnie Zarząd Powiatu podjął decyzję o przystąpieniu do pewnych projektów. Mamy wykonany plan zagospodarowania, projekt modernizacji stadionu i mniej więcej wiemy w jakim obszarze się poruszać, żeby środki pozyskać. To jest najważniejsze. Zobaczymy, jak to będzie w praktyce wyglądało, czy będzie nabór na określone projekty do realizacji, czy Polski Związek Lekkiej Atletyki wspomoże nas tutaj. – dodaje Ludomir Mastej.

Więcej o sukcesach sportowych młodzieży z Zespołu Szkół w Trzcinicy na stronie internetowej szkoły: www.zstrzcinica.pl.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Niewielki ośrodek szkoleniowy z wielkimi sukcesami sportowymi”