Kultura | rozrywka | edukacja

Niezwykły koncert Tercetu Egzotycznego na Andrzejki

Niezwykle popularny, najstarszy polski zespół muzyczny, działający nieprzerwanie od 1963 roku „Tercet egzotyczny”, wystąpił 27 listopada br. w Jasielskim Domu Kultury. Na andrzejkowy koncert zaprosiły mieszkańców Jasła burmistrz miasta Maria Kurowska i dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Zespół rozpoczął od utworu „Taka jest prawda”. Potem zaśpiewał swoje znane i lubiane od dziesiątków lat przeboje, utwory z najnowszej płyty „Noc w Ekwadorze”, a także nie nagrane jeszcze piosenki. Bohaterką koncertu była oczywiście Izabele Skrybant-Dziewiątkowska, ale mini recital miała także jej córka Katarzyna Dziewiątkowska, przy pozostałych utworach występująca w chórku. Publiczność usłyszała m.in.: „Niespełnioną miłość”, „Cygańskie tango”, „Hiszpański karnawał” i „Zostaniesz ze mną”. Nie obeszło się oczywiście bez hitu wszech czasów „Pamelo, żegnaj”, którego domagała się widownia. – Jeszcze nie było koncertu w naszym życiu, na którym nie wykonywalibyśmy „Pamelo, żegnaj”. Specjalnie ten utwór trzymamy na zakończenie, bo w ten sposób mamy zapewniony bis – żartowała Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Ale nie była to ostatnia piosenka koncertu.

Publiczność tak gorąco i długo oklaskiwała zespół, że zaśpiewał jeszcze „Ale jeszcze chce się śpiewać”.

***

Tercet Egzotyczny znany także pod nazwą Isabela’s Vocal Group, wykonuje muzykę w stylu latynoamerykańskim. Wokalistką zespołu od początku jest Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Zespół powstał jesienią 1963 r. we Wrocławiu, z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Drugim gitarzystą został wówczas Mieczysław Metelski, którego po 3 latach zastąpił Zbigniew Adamkiewicz. Autorem muzyki do większości piosenek był sam Dziewiątkowski, zaś słowa pisali najlepsi polscy tekściarze. Zespół wyróżniał się charakterystycznym imagem, na który składały się meksykańskie stroje i sombrera. W 1966 roku ukazał się pierwszy album grupy, zatytułowany Tercet Egzotyczny, na którym znalazły się zarówno hiszpańskie klasyki, jak i polskie utwory. Wśród nich pojawiła się piosenka „Pamelo, żegnaj”, która stała się nie tylko największym hitem zespołu, ale i jedną z najpopularniejszych polskich piosenek wszech czasów.

W 2001 roku zmarł Zbigniew Adamkiewicz, a pół roku później – Zbigniew Dziewiątkowski. Mimo ciężkiej sytuacji Izabela Skrybant-Dziewiątkowska nie rozwiązała zespołu, tylko zaprosiła do współpracy dwóch nowych muzyków – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała.

W ciągu 47 lat działalności „Tercet egzotyczny” koncertował na całym świecie: 49 razy był w Stanach Zjednoczonych, kilkakrotnie m.in. w: Holandii, Niemczech, Szwecji, Danii i Grecji. Pierwsza wizyta grupy w USA zakończyła się sensacyjną recenzją w najważniejszej amerykańskiej gazecie codziennej The New York Times, której recenzent stwierdził, iż „Tercet Egzotyczny” wykonuje utwór „Cu-cu-ru-cu-cu Paloma” lepiej niż Harry Belafonte. Podczas następnej wizyty w tym kraju Tercet wystąpił już w najbardziej prestiżowych salach amerykańskich miast – Carnegie Hall i Radio City Music Hall. Obecnie grupa przygotowuje się do kolejnego tourne po USA.

Najnowsza płyta zespołu, zatytułowana „Noc w Ekwadorze” ukazała się w 2009 r. Wydanie kolejnej planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Piosenkę, która znajdzie się na tej płycie „Pijmy za miłość” zespół zaśpiewał w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Niezwykły koncert Tercetu Egzotycznego na Andrzejki”

  1. Zgadzam się z poprzednikami w 100 %. Myślę, że nadszedł czas prawdy i normalności. Tym 2 paniom podziękujemy. Koniec głupoty i znęcania się nad ludźmi. Jedna niech wraca do Dąbrówki , druga do Krosna. Nikt tam na nie nie czeka. Pani Maria z obitą buzią i wyrzuconymi rzeczami z domu znalazła mieszkanie w Jaśle, ale kłamliwa kobieta w czasie kampanii pokazuje się wszędzie ze swoim mężem. Na koncercie za pieniądze podatników też była z mężem i zapomniała o siniakach i zbitych okularach. Bingo. Brzydzę się takimi fałszywymi ludźmi. Pani Krystyna jest taka jak jej przyjaciółka Maria.
    Nie ściągła ani złotówki na kulturę w Jaśle. Wszystko ma od Marii za pieniądze podatnika. A za te pieniądze można było bardzo dużo zrobić. Trzeba jeszcze umieć. A czy ktoś wie , czy Krycha została ukarana za łamanie ciszy wyborczej i zrywanie plakatów przeciwników PiS ? Żegnaj Krycha , bierz się za kwiatki w Krośnie !

  2. Po plakatowanu p.Krystyna K. przeniosła się w opary egzotyki.To dobre rozwiązanie na pożegnanie się z funkcją dyrektora JDK.ma to jak w banku na Mikołaja!!! I pod tym względem to był ” Niezwykły koncert”….

  3. Dlaczego za pieniądze podatników Pani Burmistrz prowadzi kampanię wyborczą czyżby już niewystarczały pieniądze partyjne (też z naszych podatków) Czy „Tercet Egzotyczny” zaśpiewał piosenkę dla P. Burmistrz pt” Nie pomożę już nic” i piosenkę z repertuaru „Golec Orkiestra ” „Do Dąbrówki wróć” jeśli tak to jestem zadowolony że część moich podatków została spożytkowana na szczytny cel.