Kultura | rozrywka | edukacja

Szebieńskie zadumania nad prozą

„Dziś Twoja łódź na boskim oceanie,
maleńka, zagubiona w samotności płynie,
Ale w swym opuszczeniu ufa w Ciebie Panie,
że wśród gęstych mgły zasłon nie zbłądzi, nie zginie.
Mknie ku niebu widząc port swój z daleka.
Zapatrzony w blask Matki Bożej żeglujesz,
Z dróg blasku Jej spojrzenia nie zmiecie Cię zła fala,
Bo niepokalaną nad wszystko miłujesz”.

Z. Macek

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach w dniu 16 listopada br. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu szebieńskie zadumania nad prozą, które poświęcone było pamięci Księdza Prałata Józefa Opioły. Życie i losy tego niezwykłego kapłana opisała w swojej książce pt. „Kapłan Niezłomny” Zofia Macek.

Zofia Macek
Autorka książki - Zofia Macek.
(Kliknij, aby powiększyć zdjęcie)

Zofia Macek jest autorką wielu prac historycznych opisujących dzieje gminy Jasło i wsi Szebnie. Opracowała i wydała „Dzieje Szkoły Podstawowej w Szebniach”, „Wieś Szebnie”, „Parafia Szebnie”, „Zarys Dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach”, „OSP w Niepli na tle dziejów wsi” i barkę dla dzieci „W magicznym świecie pszczół”.

Na promocję książki biograficznej o niezłomnym kapłanie  przybyło wielu gości m.in.: mieszkańcy wsi Szebnie i okolicznych miejscowości, władze powiatu i gminy oraz władze lokalne i kościelne. Zgromadzeni z wielkim zaciekawieniem słuchali pisarki, która w ciekawy sposób opowiadała o życiu Księdza Prałata Józefa Opioły, o Jego poświęceniu i oddaniu, a także o tym że niejednokrotnie pomagając innym narażał własne życie.

W czasie spotkania słuchacze również dzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z bohaterem książki, m.in. głos zabrał znany tenor operowy pan M. Wiatr, którego dziadek doktor  Z. Tokarski współpracował z ks. Józefem Opiołą w czasie II wojny światowej niosąc pomoc ludziom uwięzionym w obozie zagłady w Szebniach.

Miłą niespodzianką dla autorki pani Zofii Macek było otrzymanie Nagrody Wójta Gminy Jasło za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, a także upowszechniania i ochrony dziedzictwa kultury na terenie Gminy Jasło.

Na wystawę o Księdzu Prałacie Józefie Opiole serdecznie zapraszamy do końca listopada do szebieńskiej biblioteki.

Spotkanie odbyło się w ramach Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego, a organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach.

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Szebieńskie zadumania nad prozą”