Kultura | rozrywka | edukacja

Tercet Egzotyczny na Andrzejki (zapowiedź)

Koncert „Tercetu egzotycznego”, najstarszego polskiego zespołu muzycznego, działającego nieprzerwanie od 1963 roku, odbędzie się 27 listopada br. (sobota) o godz. 18 w Jasielskim Domu Kultury. Na andrzejkowy koncert zapraszają burmistrz Jasła Maria Kurowska i dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk. Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w sekretariacie JDK, tel. 13 44 35 150.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Tercet Egzotyczny znany także pod nazwą Isabela’s Vocal Group, wykonuje muzykę w stylu latynoamerykańskim. Wokalistką zespołu od początku jest Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Zespół
powstał jesienią 1963 r. we Wrocławiu, z inicjatywy Zbigniewa Dziewiątkowskiego. Drugim gitarzystą został wówczas Mieczysław Metelski, którego po 3 latach zastąpił Zbigniew Adamkiewicz. Autorem muzyki do większości piosenek był sam Dziewiątkowski, zaś słowa pisali najlepsi polscy tekściarze. Zespół wyróżniał się charakterystycznym imagem, na który składały się meksykańskie stroje i sombrera. W 1966 roku ukazał się pierwszy album grupy, zatytułowany Tercet Egzotyczny, na którym znalazły się zarówno hiszpańskie klasyki, jak i polskie utwory. Wśród nich pojawiła się piosenka „Pamelo, żegnaj”, która stała się nie tylko największym hitem zespołu, ale i jedną z najpopularniejszych polskich piosenek wszech czasów.

W 2001 roku zmarł Zbigniew Adamkiewicz, a pół roku później – Zbigniew Dziewiątkowski. Mimo ciężkiej sytuacji Izabela Skrybant nie rozwiązała zespołu, tylko zaprosiła do współpracy dwóch nowych muzyków – basistę bluesowego Włodzimierza Krakusa i gitarzystę jazzowego Janusza Konefała.

W ciągu 47 lat działalności „Tercet egzotyczny” koncertował na całym świecie: kilkadziesiąt razy był w Stanach Zjednoczonych, kilkakrotnie m.in. w: Holandii, Niemczech, Szwecji, Danii i Grecji. Pierwsza wizyta grupy w USA zakończyła się sensacyjną recenzją w najważniejszej amerykańskiej gazecie codziennej The New York Times, której recenzent stwierdził, iż „Tercet Egzotyczny” wykonuje utwór „Cu-cu-ru-cu-cu Paloma” lepiej niż Harry Belafonte. Podczas następnej wizyty w tym kraju Tercet wystąpił już w najbardziej prestiżowych salach amerykańskich miast – Carnegie Hall i Radio City Music Hall. Również francuski piosenkarz i aktor Charles Aznavour bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat zespołu po wspólnym występie w Paryżu w 1973 roku.

Najnowsza płyta zespołu, zatytułowana „Noc w Ekwadorze” ukazała się w 2009 r.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Tercet Egzotyczny na Andrzejki (zapowiedź)”

  1. Znowu jakieś wymysły Pani Dyrektor. To już nie ma nic nowszego tylko ta babcia Izabelcia. Pewnie jest to odpowiednie do wieku pani Dyrektor no ale cóż jest nadzieja, że wreszcie będzie ktoś odpowiedni na to stanowisko z konkursu a nie ze znajomości i odpowiedniej przynależności partyjnej.