Sport | rekreacja | turystyka

To już dziesiąty Rajd Niepodległości. Zobacz rywalizację kierowców w naszym obiektywie

Pod naszym patronatem

Załogi Automobilklubu Chełmskiego zdominowały klasyfikację generalną X Jubileuszowego Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości, który odbył się w czwartek (11 bm.) z okazji 92. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Imprezę popularyzującą sporty motorowe na terenie powiatu jasielskiego zorganizował Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.

Rajd był jednocześnie VIII Rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Motorowego w Konkursowej Jeździe Samochodem oraz VII Rundą Mistrzostw Strefy Wschodniej w KJS.

Załogi miały do pokonania osiem prób sportowych, po dwie w: Jaśle na terenie firmy Trans-Wiert przy ulicy Przemysłowej, na rynku w Osieku Jasielskim, na drodze dojazdowej do stadionu sportowego w Nowym Żmigrodzie oraz na drodze dojazdowej do Skalnika. Trasa Rajdu i poszczególne odcinki zostały opracowane przez Marcina Fiejdasza, wiceprzewodniczącego Komisji Samochodowej Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie. – mówi Józef Biernacki, dyrektor Rajdu.

Do Rajdu zgłosiło się siedemdziesiąt załóg reprezentujących kluby motorowe: Automobilklub Chełmski, Automobilklub Małopolski w Krośnie, Automobilklub Biecki, AMKK Krosno, Automobilklub Rzeszowski, Automobilklub Stomil w Dębicy, ADS LOK w Stalowej Woli, ASK w Przemyślu, Automobilklub Mielecki, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz kilkanaście niezrzeszonych.

Zgodnie z Regulaminem Rajd został podzielony na siedem klas: GOŚĆ (dla kierowców posiadających licencję kierowcy sportów samochodowych), Historyczna (pojazdy historyczne wyprodukowane przed 1985 r.), do 903 cm3, powyżej 903 cm3 do 1300 cm3, powyżej 1300 cm3 do 1600cm3, powyżej 1600 cm3 do 2000 cm3 oraz powyżej 2000 cm3. – powiedział Józef Biernacki.

Nad bezpieczeństwem poszczególnych załóg i kibiców czuwali: ratownicy drogowi Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, karetka Pogotowia Ratunkowego z Centrum Ratownictwa Medycznego Jerzy Tarkowski Przemyśl, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Posterunku Policji w Dębowcu i Nowym Żmigrodzie, funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jaśle, Państwowa Straż Pożarna w Jaśle, strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Załężu, Osieku Jasielskim, Nowym Żmigrodzie i Skalnika oraz firma ochroniarska ARGUS Jasło Anny i Piotra Bialików.

Impreza nie odbyłaby się bez życzliwego wsparcia finansowego osób prywatnych, instytucji oraz lokalnych przedsiębiorstw. – podkreśla Biernacki. – Podziękowania kieruję w stronę Urzędu Miasta w Jaśle, Starostwa Powiatowego, Bogdana Rzońcy, Urzędów Gmin w Osieku Jasielskim i Nowym Żmigrodzie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie, firmy Trans-Wiert Jasło, Podkarpackiego Banku Spółdzielczego Oddział w Jaśle, firmy ARGUS Jasło, PGE Energia Odnawialna Oddział Solina, PRDM Jasło, Zakładu Instalacji WOD-KAN GAZ i CO Jana Krzyżaka, ZPU „Alima” Jasło, firmy budowlanej Ryszarda Fabera, firmy transportowej Stanisława Witusika, firmy DAMIANEX Chorkówka, firmy JAFAR oraz Biura Podróży Alfa Tour z Poznania.

O ponad lokalnej randze jasielskiego Rajdu Niepodległości świadczy lista zaproszonych na uroczyste wręczenie nagród dla zawodników gości, wśród których – oprócz przedstawicieli władz miejskich i powiatowych – znaleźli się m.in. prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie Zdzisław Grzyb, senator RP Stanisław Piotrowicz, dyrektor biura Wojewody Podkarpackiego Stanisław J. Rysz oraz zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie Andrzej Sabik wraz z naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KWP Zdzisławem Sudołem.

To niecodzienna sytuacja, kiedy to funkcjonariusze Policji wręczają najszybszym kierowcom nagrody, a nie mandaty karne. – cieszy się Józef Biernacki.

Jadąca pod naszym patronatem medialnym załoga: Hubert Palider – Wiesław Orliński (Honda Civic) zajęła w szóstej klasie pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Oficjalne wyniki:
Klasyfikacja według poszczególnych klas (.pdf)
Klasyfikacja generalna (.pdf)

—————————————————
FOTOGALERIA (zdjęć: 108)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “To już dziesiąty Rajd Niepodległości. Zobacz rywalizację kierowców w naszym obiektywie”