Informacje

Wysłużonego Jelcza zastąpi nowoczesny wóz gaśniczy

Jasielscy strażacy otrzymali właśnie nowoczesny ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym o pojemności ośmiu tysięcy litrów. W podziale bojowym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zastąpi Jelcza, który służył ratownikom kilkanaście lat.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć w fotogalerii. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Nowy pojazd, który „odmłodzi” tabor jasielskiej komendy to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 8/53 na podwoziu Renault Kerax 430 CDI. Został zabudowany przez Bielską Inżynierię Samochodów Specjalnych Wawrzaszek.

Jest to samochód posiadający zbiornik na wodę o pojemności 8 tysięcy litrów i autopompę o wydajności 5300 litrów na minutę, zbiornik na środek pianotwórczy 850 litrów. Samochód posiada na swoim wyposażeniu działko o wydajności 3 200 litrów na minutę. Jest to samochód, którego napęd jest na trzy osie. Jest to dosyć istotna sprawa. W naszym terenie jest to przydatna kwestia w niektórych miejscach. Nasze samochody mogą mieć problemy z wjazdem i ten samochód powinien sobie praktycznie w każdych warunkach terenowych. – mówi st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Zastąpi on inny wóz bojowy na podwoziu Jelcz. – Główną miarą tego, że jasielska komenda dostała taki samochód było to, że samochód gaśniczy, który w tej chwili jest na wyposażeniu jednostki rocznikowo jest już takim samochodem, który powinien być wycofany z użytku. – podkreśla Latoszek. – Ten stary samochód będzie wycofany z podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jaśle i będziemy się starać, żeby został przekazany na wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu jasielskiego. Ale w tej kwestii pewne decyzje będzie podejmował komendant wojewódzki. Mam nadzieję, że wspólnie z kierownictwem komendy powiatowej w Jaśle.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć w fotogalerii. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasielscy strażacy mają do dyspozycji szesnaście samochodów, w tym cztery gaśnicze. Ten, który otrzymali teraz, będzie uzupełnieniem „pierwszego” wyjazdu. – Z racji tego, że jest to samochód, gdzie kabina może pomieścić trzech strażaków. „Pierwszy” wyjazd to na dzień dzisiejszy samochód również Renault, gdzie załoga to sześć osób, który ma na swoim wyposażeniu bardzo dużo różnego sprzętu. Natomiast ten samochód gaśniczy ma za zadanie dowieźć dużą ilość środka gaśniczego. To jest jego główne zadanie. – mówi Latoszek.

Pozostałe to pojazdy specjalne (m.in. ratownictwa drogowego, chemicznego, podnośnik hydrauliczny, samochód-cysterna, kwatermistrzowski i operacyjne).

Podobny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy trafił na wyposażenie komend w: Krośnie, Leżajsku, Mielcu, Przemyślu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Zostały zakupione w ramach projektu „Bezpieczne Podkarpacie – poprawa stanu wyposażenia jednostek ratowniczych województwa podkarpackiego w specjalistyczny sprzęt do reagowania na zagrożenia”, realizowanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Za unijne środki zostanie zakupionych 37 pojazdów ratowniczych i 23 sztuki sprzętu specjalistycznego. Projekt „Bezpieczne Podkarpacie” będzie realizowany w okresie od czerwca 2010 roku do czerwca 2011 roku. Jego celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa naszego województwa przez doposażenie komend miejskich i powiatowych PSP. – informuje st. kpt. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach tego samego projektu w przyszłym roku do Jasła ma trafić średni samochód ratowniczo-gaśniczy kategorii 3 (terenowy) o pojemności zbiornika wody min. 2500 dm3 oraz jedno działko wodno-pianowe.

Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale powinniśmy otrzymać jeszcze jeden samochód ratowniczo-gaśniczy UNIMOG na podwoziu Mercedesa, który ma za zadanie wymianę „pierwszego” samochodu wyjazdowego. – mówi Wiesław Latoszek. – Należy się cieszyć z tego, że tabor samochodowy w jednostce jasielskiej będzie znowu odmłodzony. To jest perspektywa czasu bardzo korzystna dla nas, przede wszystkim dla mieszkańców, ponieważ sprzęt mamy bardzo młody, nowoczesny. On będzie skutkował tym, że działania prowadzone przez naszych strażaków będą dobre.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

W ramach projektu „Bezpieczne Podkarpacie – poprawa stanu wyposażenia jednostek ratowniczych województwa podkarpackiego w specjalistyczny sprzęt do reagowania na zagrożenia”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 do komend miejskich i powiatowych z całego województwa trafi 37 pojazdów ratowniczych:

– w roku bieżącym: osiem ciężkich samochodów ratowniczo- gaśniczych o pojemności zbiornika wody min 8000 dm3 (Jasło, Krosno, Leżajsk, Mielec, Przemyśl, Stalowa Wola, Tarnobrzeg), pięć ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych o pojemności zbiornika wody min. 5000 dm3 (Dębica, Lesko, Przeworsk, Rzeszów, Ustrzycki Dolne), sześć średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych kat.2 (uterenowionych) o pojemności zbiornika wody min. 2500 dm3 (Brzozów, Kolbuszowa, Łańcut, Nisko, Przemyśl, Rzeszów), dwa samochody zaopatrzeniowe (Jarosław, Stalowa Wola), samochód kontenerowy (Leżajsk) oraz przyczepa specjalna do przewozu kontenerów (Jarosław).

– w roku przyszłym: siedem średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych kategorii 3 (terenowych) o pojemności zbiornika wody min 2500 dm3 (Jasło, Krosno, Leżajsk, Lubaczów, Mielec, Sanok, Strzyżów), drabina mechaniczna (Tarnobrzeg), podnośnik z drabiną ratowniczą (Mielec), trzy podnośniki o wysokości ratowniczej 23m (Kolbuszowa, Nisko, Ropczyce), średni samochód dowodzenia (Rzeszów) oraz ciężki samochód ratownictwa chemicznego (Leżajsk).

SŁOWA KLUCZOWE