Informacje

Jaki był 2010 rok? Przeżyjmy to jeszcze raz (foto)

Za nami 2010 rok. Czym żyli mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego przez ostatnie dwanaście miesięcy? Oto nasz subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń minionego roku.

STYCZEŃ

Wandale zdewastowali katolicki cmentarz w Czeluśnicy koło Jasła
Połamane krzyże, rozbite elementy płyt nagrobnych, poprzewracane tablice z nazwiskami zmarłych, a do tego poprzenoszone znicze i kwiaty z innych grobów na jedno miejsce. Taki widok ukazał się jednemu z mieszkańców Czeluśnicy, który w niedzielę wybrał się na miejscowy cmentarz, żeby odwiedzić groby swoich bliskich. Sprawą zajęła się już Policja.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Wakat na fotelu wiceburmistrza Jasła. Kto po Zduńskim?
Burmistrz Jasła odwołała swojego drugiego zastępcę po tym, jak po raz pierwszy wrócił do pracy po półrocznej przerwie chorobowej. Leszek Zduński (Platforma Obywatelska) objął fotel wiceburmistrza w lutym 2008 roku po tym, jak jego partia zawarła umowę koalicyjną z Prawem i Sprawiedliwością. Wcześniej współpracę z Kurowską zakończyli komendant Straży Miejskiej Ryszard Mastej oraz kierownik Wydziału Strategii UMJ Roman Marek.
Więcej…

Na stadionie Czarnych Jasło wymieniono wszystkie zamki. Co czeka klub o stuletniej tradycji?
W poniedziałek rano, kiedy pracownicy jedynego jasielskiego klubu piłkarskiego wstawili się punktualnie do pracy, zastali wymienione zamki do drzwi wejściowych budynku przy ulicy Śniadeckich 15. Z końcem ubiegłego roku wygasła umowa na użytkowanie przez Czarnych Jasło stadionu. Czy w takim wypadku klub, który w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia, będzie miał gdzie rozgrywać spotkania krośnieńskiej ligi okręgowej?

Rozmowy ostatniej szansy na przywrócenie połączeń kolejowych w regionie
Po dzisiejszym spotkaniu marszałka województwa podkarpackiego z przedstawicielami spółki Przewozy Regionalne pojawiło się światełko w tunelu na przywrócenie połączeń kolejowych na obumarłej od niedawna trasie Jasło-Zagórz. Ruch pociągów został bezterminowo zawieszony z początkiem nowego roku, bo zdaniem Urzędu Marszałkowskiego kursy te nie były rentowne i samorząd musiał do nich dopłacać znaczne środki.
Więcej…

W Jaśle orkiestra Jurka Owsiaka zagra w tym roku skromniej, niż dotychczas
Już w niedzielę na ulicach Jasła pojawi się blisko stu młodych wolontariuszy z czerwonymi serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kolejny finał akcji charytatywnej zapoczątkowanej przez Jurka Owsiaka będzie miał w naszym mieście nieco skromniejszy wymiar, niż co roku. Nie zmienny od początku pozostaje jednak cel, jaki przyświeca jego organizatorom.
Więcej…

Brawo Jaślanie! Znowu pokazaliście wielkie serca
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Podkarpackie szpitale chcą być traktowane na równi z pozostałymi lecznicami w kraju
Dyrektorzy podkarpackich szpitali wraz ze swoimi pracownikami oraz samorządowcy protestowali w południe przed siedzibą rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej nie zgodzili się na podpisanie nowych kontraktów na lecznictwo szpitalne, ponieważ uważają, że centrala przyznała na Podkarpacie niewymierną ilość środków w porównaniu z innymi regionami kraju.
Więcej…

Jaślanie ufundowali nowy sprzęt medyczny dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
Więcej…

Unia dofinansuje zakup nowych autobusów dla miejskiego przewoźnika
Wniosek miasta Jasła na modernizację taboru Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej otrzymał pozytywną ocenę merytoryczną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Teraz władze miasta mają trzy miesiące, aby złożyć niezbędną dokumentację upoważniającą do zdobycia niezbędnych na realizację projektu unijnych środków.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Kruszą się struktury miejskiej PO: kolejny „funkcyjny” zrezygnował
Przewodniczący Rady Miasta w Jaśle Andrzej Dybaś przyjął rezygnację swojego zastępcy Romana Kościowa. Radny Platformy Obywatelskiej nie chciał wczoraj komentować swojej decyzji. Niedawno ze swojego stanowiska zrezygnował również jego partyjny kolega Leszek Zduński.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Policja podsumowuje: mniej wypadków, zabitych i rannych
W 2009 roku na drogach powiatu jasielskiego było bezpieczniej. W porównaniu do 2008 r. odnotowano mniej wypadków, zabitych, rannych. Zmniejszyła się również liczba kierowców będących pod wpływem alkoholu.
Więcej…

Wojewoda podkarpacki przekazał burmistrz Kołaczyc insygnia władzy
W Kołaczycach podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wojewoda podkarpacki przekazał na ręce burmistrz miasta symboliczne insygnia władzy oraz akt nadania statutu miasta, podpisany przez prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. O historycznym dla miejscowości wydarzeniu będzie przypominać pamiątkowa tablica odsłonięta na budynku dawnego ratusza.
Więcej…

Ministerialne odznaczenia za wzorową służbę wojskową synów
Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk. dypl. Witold Przybyła wręczył w Jaśle medale „Za zasługi dla obronności kraju” przyznane przez Ministra Obrony Narodowej dla rodziców, których trzech lub więcej synów wzorowo pełniło służbę wojskową. Odznaczeniami zostały uhonorowane rodziny z powiatu jasielskiego oraz strzyżowskiego.
Więcej…

Koncert na rzecz Eweliny Wójcik pokazał, że ludzie mają otwarte serca
1701,66 złotych udało się zebrać podczas godzinnego koncertu charytatywnego, zorganizowanego w czwartkowe popołudnie w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle. Pieniądze zostaną przekazane na leczenie Eweliny Wójcik, która uległa wypadkowi na szkoleniu GOPR, a obecnie zbiera fundusze na operację w Szwajcarii.
Więcej…

Po wakacjach uczniowie I LO będą korzystać z nowych sal dydaktycznych oraz obserwatorium astronomicznego
Na wiosnę mają ruszyć prace budowlane przy nadbudowie budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle wraz z budową szkolnego obserwatorium astronomicznego. Pomysłodawcy zapewniają, że inwestycja ma być zakończona przed pierwszym powakacyjnym dzwonkiem lekcyjnym.
Więcej…

LUTY

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Starsza kobieta straciła swój cały dobytek w płomieniach
Przed godziną 14 doszło do pożaru w drewnianym budynku mieszkalnym w miejscowości Warzyce. Z płomieniami walczyło osiem zastępów straży pożarnej z Jasła oraz okolicznych miejscowości. Ogień strawił pomieszczenia mieszkalne wraz z dachem. Cały budynek będzie musiał zostać rozebrany. W tej chwili trwa dogaszanie pogorzeliska.
Więcej…

W pożarze straciła dobytek swojego życia. Sąsiedzi nie zostawią jej bez pomocy
Ze wszystkich stron nadpływa pomoc dla pani Józefy, która we wczorajszym pożarze drewnianego domu w Warzycach straciła swój cały życiowy dobytek. Pierwszą noc po dramacie spędziła u najbliższej rodziny, która mieszka kilka posesji od niej. Dzisiaj kobieta otrzymała dotację z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle, a mieszkańcy miejscowości deklarują już kolejne formy pomocy dla swojej sąsiadki.
Więcej…

Europa: zamykamy klub. Powód: brak perspektyw w Jaśle
W piątek na scenie klubu muzycznego Europa zagości dziesięć kapel rockowych związanych z naszym miastem i jego najbliższymi okolicami. Dzień później na parkiecie po raz ostatni pojawią się klienci chcący się bawić w rytmach współczesnej muzyki rozrywkowej. Po siedemnastu latach istnienia na lokalnym rynku rozrywkowym jedyny w Jaśle klub muzyczny kończy swoją działalność.
Więcej…

Raport NIK: jasielski szpital jest nowoczesny, ale są niedociągnięcia
Szpital Specjalistyczny w Jaśle jest w zadowalającym stanie technicznym i estetycznym. Tak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy wytknęli jednak niedociągnięcia co do zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Główną przyczyną nieprawidłowości są ciągłe niedobory finansowe dla polskich szpitali.
Więcej…

Policja zatrzymała zabójców Bronisławy R.
Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie rozwikłali tajemnicę, która okrywała zabójstwo 65-letniej kobiety w Jaśle w marcu 2008 roku. Mimo formalnego umorzenia śledztwa zdobyli informacje, na podstawie których wczoraj zatrzymani zostali czterej podejrzani o udział w tej zbrodni.
Więcej…

W Dębowcu pozazdrościli Kołaczycom i też chcą być miastem
Samorządowcy z Dębowca pozazdrościli swoim kolegom z Kołaczyc, które z dniem 1 stycznia 2010 roku odzyskały prawa miejskie i też chcą walczyć o przywrócenie im statusu miasta. Najwcześniej mogłoby to nastąpić dopiero w 2012 roku, ponieważ obecny i przyszły rok włodarze gminy chcą poświęcić na poznanie opinii mieszkańców i przygotowanie wszystkich formalności wymaganych przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W oczyszczalni ścieków Zakładu Karnego zmarł skazany. Lekarz: to był naturalny zgon
Funkcjonariusz służby więziennej znalazł w przyzakładowej oczyszczalni ścieków nieprzytomnego skazanego. Podjął próbę jego reanimacji, którą kontynuowała załoga wezwanego na miejsce Pogotowia Ratunkowego. Niestety, życia 34-letniego mężczyzny nie udało się uratować.
Więcej…

Radni z Komisji Rewizyjnej RM doniosą do prokuratury na burmistrza Jasła
Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Jasła przedstawiła roczne sprawozdanie ze swojej działalności za 2009 rok. W ubiegłym roku pod lupą radnych znalazły się m.in. miejskie inwestycje, Stary Cmentarz, gminny program ochrony zabytków oraz budowa południowej pierzei rynku. W raporcie pokontrolnym komisja wykazała szereg nieprawidłowości. W jednym z punktów chce zgłosić do prokuratury podejrzenie popełnienia przestępstwa przez burmistrza miasta Jasła.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Młodzież może liczyć na wsparcie zawodowe
W Jaśle otwarto Młodzieżowe Centrum Kariery i Punkt Pośrednictwa Pracy. Teraz osoby w wieku od 15 do 25 lat, poszukujące swojej pierwszej wymarzonej pracy, w jednym miejscu będą mogły skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy zawodowego oraz pośrednika pracy.
Więcej…

Warzyce solidarne z pogorzelcami: zebrano kilkanaście tysięcy złotych
Dwa tygodnie minęły od pożaru drewnianego domu, w którym pani Józefa Ciuła straciła praktycznie wszystko. Płomienie zniszczyły wszelkie dokumenty, ubrania, pościele, artykuły spożywcze, przedmioty codziennego użytku, a przede wszystkim rodzinne wspomnienia. Dzięki sąsiedzkiej pomocy i życzliwości mieszkańców Warzyc na twarzy kobiety ponownie pojawia się uśmiech.
Więcej…

Złodzieje ukradli samochód należący do jasielskiego starostwa
Ktoś włamał się do czarnego volkswagena passata stojącego na przyblokowym parkingu i odjechał nim w nieznanym kierunku. Samochód należał do jasielskiego Starostwa Powiatowego. Sprawą zajęła się Policja.
Więcej…

Obrady radnych powiatowych przeniesione, bo w starostwie przeciekał dach
Rada Powiatu Jasielskiego miała dzisiaj obradować w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ulicy Rynek 18. Miała, bo sesja została przeniesiona w inne miejsce, ponieważ dach nad budynkiem urzędu zaczął … przeciekać przez topniejący śnieg.
Więcej…

Kapelani „Solidarności” niezłomnie walczyli o niepodległą Polskę
W Jasielskim Domu Kultury odbyła się promocja trzeciego tomu z serii „Kapelani Solidarności 1980-1989” z udziałem autora publikacji oraz jednego z jej bohaterów – księdza doktora Stanisława Marczaka. Spotkanie zainaugurowało obchody trzydziestolecia „Solidarności” w regionie podkarpackim.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Związek Miast Polskich: chcemy wspólnie rozwiązywać problemy samorządów
W miniony piątek w Jaśle odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Prezydenci, burmistrzowie i przewodniczący rad miejskich z całego kraju dyskutowali na temat bieżących problemów społecznych i gospodarczych. Comiesięczne forum samorządowców jest też okazją do wspólnej wymiany doświadczeń w bieżącym funkcjonowaniu miast.
Więcej…

Jasielska Policja traci dwanaście etatów. Czy będzie bezpiecznie?
Kryzys gospodarczy nie ominął również podkarpackiej Policji. Cięcia budżetowe spowodowały, że w niektórych jednostkach powiatowych zostanie zlikwidowana część etatów. Jasielska komenda straci przez to dwunastu funkcjonariuszy. Co taka sytuacja oznacza dla mieszkańców?
Więcej…

W lecie beskidzkie szlaki ogarną miłośnicy turystyki konnej
Zapierające dech w piersiach krajobrazy Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego, nieskazitelna przyroda Magurskiego Parku Narodowego, drewniane perełki architektury sakralnej, leśne nekropolie kryjące losy żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej, skansen archeologiczny „Karpacka Troja”, materialne dowody kolebki przemysłu naftowego i małe miasteczka z urokliwymi ryneczkami. W tle koń huculski i stadniny. Tym wszystkim chcą przyciągać turystów do naszego regionu pomysłodawcy szlaku „Karpackie Podkowy”.
Więcej…

Strefa będzie, ale nie za 35 mln zł z budżetu miasta
Miasto Jasło zrezygnowało z realizacji projektu pn. Kompleksowe Przygotowanie Strefy Przemysłowej w Jaśle pod Inwestycje Produkcyjne oraz Strefę Nowoczesnych Usług, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PORPW). Powodem tego były niekorzystne dla miasta wytyczne wynikające z programu.
Więcej…

MARZEC

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Mieszkańcy ulicy Kolejowej i Prusa: kiedy w końcu przestanie nas zalewać?
Od wielu lat mieszkańcy ulicy Kolejowej i Bolesława Prusa zabiegają o budowę nowej kanalizacji deszczowej. Wystarczy, że przez kilka minut poleje deszcz, albo przyjdą wiosenne roztopy, a ich posesje zamieniają się w ogromne kałuże. Każdego roku słyszą od władz miasta, że ich problemy wkrótce znikną. Niestety, na obietnicach się kończy.
Więcej…

Budowa kanalizacji deszczowej na Kolejowej priorytetem, a co z ulicą Prusa?
Mieszkańcy ulicy Kolejowej i Prusa, którzy przez brak kanalizacji opadowej są systematycznie zalewani przy każdych większych opadach deszczu czy wiosennych roztopach, przyszli dzisiaj do jasielskiego magistratu, żeby porozmawiać o swoim problemie z władzami miasta. Burmistrz Maria Kurowska nie miała jednak dla nich czasu, bo w tym momencie, jak co środy, przyjmowała innych mieszkańców miasta i przełożyła spotkanie na inny termin.
Więcej…

Świadomość o transplantologii należy budować już wśród najmłodszego pokolenia
Polska wciąż znajduje się na szarym końcu europejskich krajów, jeśli chodzi o transplantologię. Najgorzej na tym tle wypadają województwa wschodniej ściany, w tym Podkarpacie. W naszym lokalnym środowisku znajduje się wiele osób, które swoje życie i zdrowie zawdzięczają właśnie dzięki przeszczepowi narządów od zmarłych dawców. Teraz swoimi przeżyciami dzielą się z innymi. Jak sami podkreślają, warto o tym rozmawiać.
Więcej…

Zmarł ksiądz prałat Kazimierz Trygar, honorowy obywatel miasta Jasła
W wieku 81 lat zmarł dzisiaj popołudniu ksiądz prałat Kazimierz Trygar, wieloletni proboszcz jasielskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz honorowy obywatel miasta Jasła. Swoją kapłańską posługą zaangażował się w wychowanie wielu pokoleń jasielskiej młodzieży.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W Trzcinicy i Osobnicy nie będą już odprowadzać ścieków do przydrożnych rowów
Ponad półtora tysiąca gospodarstw domowych zostanie podłączonych do nowo wybudowanej oczyszczalni ścieków w Trzcinicy. Obiekt wraz z siecią kanalizacji sanitarnej i przepompowniami został wybudowany w ramach unijnego projektu pod nazwą „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”, realizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki.
Więcej…

Policyjne radiowozy mają już gdzie parkować: pomogła Straż Pożarna
Komendanci powiatowi Policji i Straży Pożarnej w Jaśle podpisali wspólne porozumienie, na mocy którego policyjne radiowozy będą mogły bezpłatnie parkować na placu przez jednostką Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Mickiewicza.
Więcej…

Rewitalizacja terenu zakładowego Gamratu: ma być nowa droga i park rekreacji
Zarząd Powiatu w Jaśle przystąpił do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Powiatu Jasielskiego, w ramach którego zamierza wybudować drogę na zdegradowanym przemysłowo terenie firmy Gamrat S.A. Pozwoliłoby to na skrócenie czasu dojazdu do zakładu i osiedla mieszkaniowego od strony Nowego Sącza i odciążyło w znacznym stopniu miasto od ruchu tranzytowego.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Ewakuowano przedszkole w Kołaczycach. Dzieciom groził tlenek węgla
Osiemdziesięcioro dzieci i dziesięciu pracowników ewakuowano z przedszkola gminnego w Kołaczycach po tym, jak straż pożarna stwierdziła w budynku przekroczone stężenie tlenku węgla, czyli czadu.
Więcej…

Kolejne miejscowości w gminie Jasło podłączone do kanalizacji
W Szebniach oddano oficjalnie do użytku drugą oczyszczalnię ścieków w gminie Jasło, wybudowaną dzięki udziałowi samorządu we wspólnym projekcie Związku Gmin Dorzecza Wisłoki pod nazwą „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”. W sumie dzięki sporemu zastrzykowi gotówki z unijnego budżetu cała gmina jest w tej chwili skanalizowana w 95 procentach.
Więcej…

Piaskarka uderzyła w budynek
Dziś rano w Jaśle, piaskarka uderzyła w ścianę budynku zakładu szklarskiego. Nikt nie odniósł obrażeń. Policjanci ustalają okoliczności zdarzenia.
Więcej…

Minister Kultury dofinansuje dwa projekty MBP w Jaśle
Instytut Książki ogłosił wyniki pierwszego naboru wniosków na Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bieżącym roku Programy cieszyły się rekordowym zainteresowaniem, złożono łącznie 6 tysięcy wniosków.
Więcej…

Zwłoki mężczyzny znalezione w samochodzie
Jasielscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 54-letniego mieszkańca miasta. Ciało mężczyzny odnaleziono późnym popołudniem w jednym z garaży na ulicy Krasińskiego.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Napisała reportaż i w nagrodę zobaczy pracę redakcji Faktów TVN
Reportaż „Z tradycją w nowoczesność” uczennicy Gimnazjum nr 4 w Jaśle Agnieszki Patyk zdobył główną nagrodę podczas II Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego im. Marcina Pawłowskiego. W nagrodę dziewczyna wyjedzie do Warszawy, gdzie przez jeden dzień będzie mogła przyjrzeć się pracy redakcji Faktów TVN. Jedna z największych stacji telewizyjnych w Polsce sprawowała w tym roku patronat medialny nad konkursem.
Więcej…

Komendant PSP: miasto Jasło najbardziej zagrożone w całym powiecie
Miasto Jasło jest najbardziej zagrożonym terenem w układzie powiatu jasielskiego – wynika z raportu przedstawionego przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Zagrożenie spowodowane jest głównie przez usytuowania miasta wzdłuż przebiegu dwóch dróg krajowych, w zlewni trzech dużych rzek, usytuowania w mieście zakładów przemysłowych oraz transportu przez miasto materiałów niebezpiecznych.
Więcej…

Zobacz, jak będą wyglądały obchody stulecia klubu Czarni Jasło
O przygotowaniach do wielkiego uroczystego jubileuszu stulecia Jasielskiego Klubu Sportowego Gamrat Czarni 1910 Jasło z prezesem klubu Marcinem Węgrzynem rozmawia reporter portalu terazJaslo.pl Daniel Baron.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Powiat dostał ponad 3 miliony złotych na budowę mostu w Kołaczycach
Powiat jasielski otrzymał subwencję drogową w wysokości 3,3 miliona złotych na budowę mostu drogowego na rzece Wisłoce w Kołaczycach. Jeśli w budżecie samorządów z Kołaczyc i Brzysk znajdą się pozostałe brakujące środki, to już wkrótce jedna z największych inwestycji drogowych połączy teren dwóch gmin.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Na drogach powiatu rozpoczęły służbę nowe motocykle policyjne
Policjanci z jasielskiej Komendy Powiatowej Policji otrzymali kolejne narzędzie do skutecznej walki z piratami drogowymi. Dwa nowe motocykle marki triumf tiger właśnie rozpoczęły służbę na drogach powiatu jasielskiego.
Więcej…

Jaślanie nie są obojętni na krzywdę najmłodszych
Ponad trzy tysiące złotych przyniosła piątkowa kwesta na rzecz ciężko chorego 12-letniego Piotrusia Tybika z Zarzecza koło Jasła. Zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane na specjalistyczne leczenie chłopca zmagającego się od sześciu lat z chorobą nowotworową, to wspólna akcja Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego oraz Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle.
Więcej…

Kolejna szansa na rozbudowę Jasielskiego Domu Kultury
Do końca marca br. miasto Jasło ma złożyć wniosek do programu współpracy transgranicznej Polska – Słowacja na modernizację obiektu Jasielskiego Domu Kultury oraz przeprowadzenie imprez kulturalnych związanych z prezentacją kultur polskiej i słowackiej. Partnerem zadania po stronie naszych południowych sąsiadów będzie dom kultury w Liptowskim Mikulaszu.
Więcej…

Ewakuacja I LO: zawalił się szalunek na budowanym piętrze
Przed południem doszło do zawalenia się części szalunku nad dobudowywanym czwartym piętrem I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Dyrektor placówki zarządził natychmiastową ewakuację młodzieży.
Więcej…

Są środki dla jednostek OSP. W Skołyszynie będzie nowa remiza i wóz bojowy
Po wielu latach starań nareszcie spełnią się marzenia skołyszyńskich strażaków o nowej remizie i nowoczesnym wozie ratowniczo-gaśniczym. Złożony przez miejscowy samorząd gminny wniosek pod nazwą „Remiza OSP w Skołyszynie jako Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego otrzymał wymaganą ilość punktów i został wybrany do realizacji.
Więcej…

KWIECIEŃ

Prezes jasielskiego ZUS-u podejrzany o korupcję
Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty związane z korupcyjną aferą w ZUS. Są to: dyrektor oddziału ZUS w Nowym Sączu Aleksander B., dyrektor II Oddziału w Łodzi Władysław S. oraz dyrektor oddziału w Jaśle Marek S.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Pomnik katyński zamontowany
Przed południem na skwerze przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle stanął ośmiometrowy krzyż wraz z sześciotonowym głazem. To fragment pomnika „Golgota Wschodu”, który będzie upamiętniał pomordowanych żołnierzy i policjantów m.in. w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje. W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica tych tragicznych wydarzeń. Główne uroczystości miejskie zaplanowano na 17 kwietnia.
Więcej…

W jasielskim szpitalu leczą bez bólu
Szpital Specjalistyczny w Jaśle znalazł się w gronie placówek, które przeszły pozytywną weryfikację wdrożonych standardów i otrzymały certyfikat „Szpitala bez bólu”.
Więcej…

„Widzieliśmy w Janie Pawle II takiego dobrego Ojca”
Był kwiecień 2005 roku. Oczy całego świata były zwrócone w jedno miejsce. Uwagę przykuwały stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe i nastała godzina 21:37. Pięć lat temu. Ludzie wyszli z domów. Po co? Gościem portalu terazJaslo.pl jest ksiądz Zbigniew Irzyk, dziekan jasielski.
Więcej…

Sukces jasielskich chirurgów: zoperowali ranę kłutą serca
W piątek w godzinach porannych w jednym z zakładów masarskich omdlał 28-letni mężczyzna. Pogotowie Ratunkowe przewiozło go do szpitala, gdzie okazało się, że ma ranę kłutą klatki piersiowej. Była na tyle groźna, że przebiła serce. Pacjent trafił szybko na blok operacyjny. Przeżył dzięki sprawnej interwencji chirurgów.
Więcej…

Ugodził nożem w serce
Jasielscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który ugodził nożem w serce mieszkańca gminy Kołaczyce. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z zakładów mięsnych w Jaśle. Dziś podejrzany usłyszy od prokuratora zarzut usiłowania zabójstwa. Grożą mu surowe konsekwencje, nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasielskie firmy ruszą na podbój Afryki?
W Jaśle gościł dzisiaj Phillipe Elifa Abombo, chargé d”affaires ambasady Demokratycznej Republiki Konga. Dyplomata odwiedził kilka zakładów pracy. Jeżeli oferta gospodarcza okaże się atrakcyjna to w najbliższych miesiącach można spodziewać się ekspansji jasielskich firm na rynek afrykański. Dla niektórych, jak Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. może to być nawet interes stulecia.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W rozbitym samolocie zginął senator Stanisław Zając
W rozbitym samolocie rządowym zginął senator RP ziemi jasielskiej Stanisław Zając. Tą smutną informację potwierdziło naszemu reporterowi biuro senatorskie parlamentarzysty.
Więcej…

W Jaśle zawyły syreny. Na Rynku modlono się w intencji ofiar wczorajszej katastrofy
– Jestem głęboko przekonana, że ta ofiara najlepszych synów narodu polskiego, pewno znowu musiała się dopełnić, aby Polska była Polską – powiedziała Maria Kurowska, burmistrz Jasła podczas dzisiejszej uroczystej mszy świętej w intencji ofiar katastrofy rządowego samolotu na lotnisku w Smoleńsku (Rosja), w której zginęło 96 osób, w tym m.in. prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz senator RP ziemi jasielskiej Stanisław Zając.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Setki biało-czerwonych flag z kirem powiewa nad ulicami miasta
Z godziny na godzinę przybywa coraz więcej wpisów w księdze kondolencyjnej, która od niedzielnego popołudnia została wystawiona w Urzędzie Miasta. Na ulicach, budynkach użyteczności publicznej oraz balkonach i domach prywatnych zawisły biało-czerwone flagi przepasane czarnym kirem na znak żałoby narodowej, na rynku przed portretem pary prezydenckiej i Stanisława Zająca płoną znicze. Jasło oddaje w ten sposób hołd ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Więcej…

Rada Miejska Jasła oddała hołd ofiarom sobotniej katastrofy
Łamiącym głosem przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dybaś otworzył dzisiejsze posiedzenie XLIV Sesji Rady Miejskiej Jasła. Minutą ciszy radni oddali hołd ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, dziesiątki państwowych oficjeli oraz Honorowy Obywatel Miasta Jasła senator RP Stanisław Zając.
Więcej…

Ryszard Libucha będzie patronował miasteczku ruchu drogowego
Miasteczko ruchu drogowego, które ma być oficjalnie otwarte pod koniec maja, będzie nosiło imię zmarłego przed dwoma laty przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Ryszarda Libuchy. Z takim wnioskiem wystąpiła do jasielskich radnych burmistrz miasta Maria Kurowska. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Więcej…

Bolesna rocznica zbrodni katyńskiej w cieniu narodowej tragedii
W Kołaczycach pod obeliskiem upamiętniającym ośmiu oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez Sowietów w Charkowie i Katyniu w kwietniu 1940 roku, pochodzących z terenu gminy Kołaczyce, odbyły się uroczystości upamiętniające siedemdziesiątą rocznicę zbrodni dokonanej na polskich jeńcach wojennych przez NKWD.
Więcej…

Wóz strażacki do zadań specjalnych
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach, włączona do Krajowego Systemu-Ratowniczo Gaśniczego, otrzyma w najbliższym czasie specjalistyczny wóz bojowy. Lokalny samorząd jest jednym z beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, z którego otrzymał dotację na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców terenu gminy.
Więcej…

W Moskwie zidentyfikowano zwłoki Stanisława Zająca
Zwłoki Stanisława Zająca zostały zidentyfikowane na podstawie badań DNA – podała popołudniu rzeszowska Gazeta Wyborcza w swoim internetowym wydaniu. Dziennik powołuje się na informację uzyskaną od jednego z przedstawicieli komitetu zajmującego się organizacją pogrzebu.
Więcej…

Premier RP: „Długo czekaliśmy na Was”
Na warszawskim lotnisku wojskowym „Okęcie” zakończyła się ceremonia żałobna po przewiezieniu do kraju trumien ostatnich 21 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wśród nich była ta z ciałem pochodzącego z Jasła senatora RP Stanisława Zająca. Teraz kondukt pogrzebowy przejedzie na Cmentarz Północy, skąd rodziny tragicznie zmarłych będą mogły zabrać swoich najbliższych do miast, gdzie zostaną pochowani.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Pożegnaliśmy śp. Stanisława Zająca
Kilka tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie Stanisława Zająca, który spoczął na cmentarzu w Jaśle w Podkarpackiem. Był senatorem Prawa i Sprawiedliwości. Zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Więcej…

Burmistrz Jasła z historycznym absolutorium za wykonanie budżetu miasta
– Czegoś takiego w samorządzie jasielskim nie było i mam nadzieję, że się nie powtórzy – komentował dzisiejszą sesję absolutoryjną Krzysztof Czeluśniak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Jasła. Działalność burmistrza miasta Jasła Marii Kurowskiej, po burzliwej debacie, która miejscami przypominała farsę, głosami radnych koalicji została oceniona pozytywnie.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W Jaśle jeden z dębów pamięci otrzymał imię Stanisława Zająca
W Jaśle rośnie dąb poświęcony pamięci Stanisława Zająca. Symboliczne drzewko, z inicjatywy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, posadzono obok Podkarpackiej Szkoły Wyższej. W uroczystości wzięła udział małżonka tragicznie zmarłego senatora Alicja Zając.
Więcej…

Historyczne absolutorium dla Zarządu Powiatu w Jaśle przyznane
Dziewiętnastu radnych „za” i czterech „wstrzymujących się” od głosu to wynik głosowania za udzieleniem Zarządowi Powiatu w Jaśle absolutorium za wykonanie budżetu Powiatu Jasielskiego w 2009 roku. – Dobrze wykonaliśmy to zadanie, które do nas należało. – mówił zadowolony Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Więcej…

MAJ

Koniec akcji „Chcę chodzić”. Ewelina zebrała potrzebną kwotę!
W związku z zgromadzeniem przeze mnie wymaganych środków finansowych na operację i późniejszą rehabilitację oraz wyznaczeniem terminu konsultacji medycznej w Szwajcarii na 2 czerwca 2010 roku, postanowiłam zakończyć akcję ”chcę chodzić”.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Alicja Zając kandydatem PiS-u w wyborach uzupełniających do Senatu
Przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego Alicja Zając będzie kandydatką Prawa i Sprawiedliwości w wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu krośnieńskim. – Jest to dokończenie pracy dwóch wybitnych parlamentarzystów, z których jeden był dobrze mi znany, a drugi był mi szczególnie bliski i dlatego muszę to wyzwanie podjąć. – mówi.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Długo oczekiwane boisko „Orlik 2012” w Jaśle już otwarte
Przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle po kilku miesiącach budowy z wielką pompą otwarto nowoczesny kompleks boisk sportowych „Orlik 2012”. Były przemówienia oficjeli, symboliczne przecięcie wstęgi, poświęcenie obiektu, występy artystyczne młodzieży z jasielskich „podstawówek” oraz turniej piłkarski młodzików o puchar burmistrz miasta Jasła.
Więcej…

Nie będzie przedwyborczej gorączki. Alicja Zając jedynym kandydatem na senatora
Rekomendowana przez Prawo i Sprawiedliwość Alicja Zając będzie jedynym kandydatem w czerwcowych wyborach uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w krośnieńsko-przemyskim okręgu wyborczym. Do objęcia fotelu senatora po swoim tragicznie zmarłym mężu Stanisławie Zającu potrzebuje tylko jednego głosu. Po liczbie podpisów złożonych w Państwowej Komisji Wyborczej można przypuszczać, że będzie ich zdecydowanie więcej.
Więcej…

„Szesnaście dębów będzie dla nas znakiem pamięci o Katyniu”
Po siedemdziesięciu latach od zbrodni katyńskiej dokonanej przez Sowietów na polskich oficerach, rodziny poległych doczekały się uhonorowania pamięci swoich przodków. Przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle posadzono szesnaście dębów, które mają przypominać o bohaterskich oficerów pochodzących i związanych z naszym miastem. Przy sadzeniu symbolicznych drzewek nie brakowało wzruszenia u starszych ludzi, których ojcowie i dziadkowie zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni polskiej elity.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Powiat jasielski walczy z żywiołem. W Brzyściu pod naporem błota zawalił się dom
Kilkaset hektarów podtopionych pól, zalane gospodarstwa, nieprzejezdne drogi. Od wczoraj powiat jasielski walczy z żywiołem rzek, które w wyniku kilkudniowych opadów deszczu osiągnęły stan alarmowy. Dzisiaj najgorsza sytuacja była w gminie Jasło, gdzie pod naporem osuwającego się błota całkowicie zniszczony został dom mieszkalny. Samotna matka z trójką dzieci straciła dorobek całego życia.
Więcej…

Ulica Prusa znowu pod wodą. Mieszkańcy nie mają już cierpliwości do władz miasta
Mieszkańcy ulicy Kolejowej i Bolesława Prusa jeszcze nie otrząsnęli się z marcowej powodzi, która zatopiła ich posesje, a wczoraj znowu studzienki kanalizacyjne nie wytrzymały naporu wody i doprowadziły do kolejnego dramatu. Władze miasta wciąż obiecują, że problem zostanie rozwiązany, a sytuacja ta powtarza się kilka razy do roku, przy gwałtownych opadach deszczu. Mieszkańcy załamują bezradnie ręce.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Kościół w Niegłowicach uratowany. Brakuje nam wałów – podkreślają mieszkańcy
Na osiedlu Niegłowice wylała przepływająca obok rzeka Wisłoka. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się uratować miejscowy Kościół, jednak w niektórych miejscach woda przedostała się przez ułożone worki z piasków. Mieszkańcy od wielu lat liczą na obwałowanie brzegów rzeki. Na razie będzie im musiał wystarczyć sztuczny wał przeciwpowodziowy, który jeszcze w tym roku ma trafić do tutejszej jednostki OSP.
Więcej…

W powiecie straty będą większe niż w ubiegłych latach?
Podtopione domy mieszkalne, budynki gospodarcze, setki hektarów pól, zniszczone drogi, przyczółki mostów, przepusty, przepełnione rowy melioracyjne. Tak wygląda krajobraz powiatu jasielskiego po gwałtownych opadach deszczu, które spowodowały wzrost poziomu wód nie tylko na trzech największych rzekach w regionie, ale także najmniejszych potoków. Urzędnicy szacują, że straty po przejściu fali powodziowej będą liczone w milionach złotych.
Więcej…

Nie zaparkujemy już bezpłatnie przed ważnymi instytucjami w Jaśle!
Nie zaparkujemy już bezpłatnie przed Jasielskim Domem Kultury, Urzędem Pocztowym, Szkołą Muzyczną, czy Sądem Rejonowym. Właśnie o te miejsca radni miejscy rozszerzyli strefę płatnego parkowania. Zobacz, w których miejscach dokładnie będziesz musiał zapłacić za postój swojego samochodu.
Więcej…

Koalicja uratowała panią burmistrz przed zawiadomieniem do prokuratury
Głosami jedenastu radnych koalicji rządzącej odrzucono projekt uchwały o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstw i podejrzeniu naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez władze miasta. – Dzisiaj jedenastu „pancernych” władzy wykonawczej zamknęło usta Komisji Rewizyjnej – powiedział szef komisji Krzysztof Czeluśniak. Dodał również, że nie wyklucza dalszych kroków prawnych w tej sprawie.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Ponad 4,4 miliona złotych – to wstępny bilans strat powodziowych w Jaśle
Zalanie lub podtopienie około 170 budynków mieszkalnych i gospodarczych na dwunastu osiedlach na terenie miasta, uszkodzenie lokalnych dróg o łącznej długości sześciu kilometrów, zalanie magistrali sieci ciepłowniczej, uszkodzenie sieci kanalizacji sanitarnej, przepompowni i przyłączy oraz uszkodzenie sieci kanalizacji ogólnospławnej, zalanie obiektów użyteczności publicznej oraz powstanie osuwiska na ulicy Leśnej, Łukasiewicza, Podzamcze. To wstępny bilans strat, spowodowanych gwałtownymi opadami deszczu w dniach 16-18 maja.
Więcej…

W Jaśle odsłonięto dzisiaj pomnik „Golgota Wschodu”
To wysoki na osiem metrów krzyż, u którego podnóża znajdują się trzy kamienne głazy, a na nich dwie tablice pamiątkowe: jedna poświęcona polskim oficerom i policjantom bestialsko zamordowanym przez Sowietów w kwietniu 1940 roku, a druga ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia br. Stoi na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym.
Więcej…

Śp. Stanisław Zając honorowym obywatelem Gminy Jasło
Uchwałę o nadaniu tytułu podjęła popołudniu jednogłośnie Rada Gminy Jasło. W obecności radnych, przedstawicieli jednostek organizacyjnych gminy oraz przyjaciół tragicznie zmarłego senatora RP wójt gminy Stanisław Pankiewicz oraz przewodniczący Rady Gminy Wojciech Piękoś wręczyli akt nadania honorowego obywatelstwa wraz z pamiątkowym medalem wdowie po śp. parlamentarzyście ziemi jasielskiej – Alicji Zając.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Po wielu latach starań oddano do użytku Miasteczko Ruchu Drogowego
Blisko dwanaście lat czekaliśmy w Jaśle na pierwsze miasteczko ruchu drogowego. Niegdyś podobny obiekt funkcjonował obok siedziby Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale popadł w zapomnienie i został zlikwidowany. Teraz dzieci i młodzież z całego miasta, ale nie tylko, bo będzie ono udostępniane dla wszystkich zainteresowanych, będą mogły korzystać z profesjonalnie przygotowanego i oznakowanego obiektu, ucząc się na nim zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
Więcej…

CZERWIEC

Jaślanie odśpiewali wspólnie Rotę w stulecie jej skomponowania
Blisko trzy tysiące osób zgromadziło się przed południem na jasielskim Rynku, by w stulecie skomponowania „Roty”, drugiej obok Mazurka Dąbrowskiego, najważniejszej polskiej pieśni patriotycznej, wspólnie odśpiewać słowa hymnu stworzonego przez Marię Konopnicką.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Ulica Graniczna już nie będzie straszyła kierowców
Z ulicy Granicznej zniknęły już ogromne dziury w asfalcie, wykonano też od nowa jej odwodnienie. Mieszkańcy czekali na tą inwestycję od kilkudziesięciu lat.
Więcej…

Dramatyczna walka z żywiołem w Kołaczycach
Po gwałtownych opadach deszczu, które późnym popołudniem przeszły nad naszym regionem, doszło do podniesienia się poziomu wód w lokalnych potokach. Dramatyczna sytuacja panuje w tej chwili w gminie Kołaczyce, gdzie z podtopionych domów strażacy musieli ewakuować kilkanaście osób.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Powiat jasielski zmaga się z żywiołem wody
Po intensywnych opadach deszczu w całym regionie trwa walka ze skutkami wylania rzek i niewielkich potopów, które na co dzień spokojne, wyrządziły najwięcej szkód. O godzinie 23 starosta jasielski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Więcej…

Ewakuacja Gądek i Rafinerii w Jaśle!
W dniach 3, 4 czerwca doszło ponownie do intensywnych opadów deszczu na terenie Jasła i powiatu jasielskiego. W powiecie jasielskim wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na wszystkich rzekach przepływających przez Jasło zostały przekroczone stany ostrzegawcze. Stan wód ciągle rośnie. Wystąpiły podtopienia domów i budynków gospodarczych.
Więcej…

Wezbrana woda przerwała wał w Jaśle. Trwa ewakuacja mieszkańców
Rzeka Ropa przerwała na odcinku około czterdziestu metrów wał przeciwpowodziowy w okolicy Krytej Pływalni w Jaśle. Zalany jest już stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i okoliczny parking. W tej chwili trwa układanie worków z piaskiem, które mają uchronić pobliskie bloki i domy przed podtopieniem. W całym mieście ewakuowanych jest już kilka tysięcy osób z najbardziej zagrożonych osiedli: Rafineria, Gądki, Mickiewicza, Kaczorowy, Krajowice i Kaczorowy.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Przerwany wał na Gądkach. Woda powinna spłynąć w nocy
Wojewoda podkarpacki wydał zgodę na rozbiórkę fragmentu wału przeciwpowodziowego na osiedlu Gądki. Wezbrana rzeka Ropa przedarła się tu przez wały przeciwpowodziowe, zalewając kilkadziesiąt gospodarstw domowych. W niektórych miejscach woda utrzymuje się na wysokości nawet dwóch metrów.
Więcej…

Woda powoli odpływa z osiedla Gądki. Rozpoczęło się wielkie sprzątanie Jasła
Mieszkańcy Gądek liczyli, że po rozkopaniu fragmentu wału przeciwpowodziowego w okolicy ulicy Słonecznej pozwoli na odpływ zalegającej na osiedlu wody. Ale w ciągu nocy przez niewielki przesmyk ubyło zaledwie kilkadziesiąt centymetrów i większość domów wciąż jest podtopionych.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Kampania wyborcza z powodzią w tle. Kamery najważniejsze dla władzy
Były premier Jarosław Kaczyński odwiedził dzisiaj w Jaśle te osiedla, które najbardziej ucierpiały podczas ostatniej powodzi. Towarzyszyła mu burmistrz miasta Maria Kurowska. „Przestań się pokazywać w telewizji” – krzyczeli do niej zbulwersowani mieszkańcy osiedla XX-lecia.
Więcej…

Walka z czasem na Gądkach. Muszą zdążyć z odbudową wału przed opadami
Napięta sytuacja na jasielskich Gądkach. Kilkudziesięciu mężczyzn pracuje przy prowizorycznym łataniu wyrwy w wale przeciwpowodziowym, którą wykonano w celu szybszego spływu zalegających wód na osiedlu. Muszą przede wszystkim walczyć z czasem, ponieważ na najbliższe godziny prognozy nie są optymistyczne. Znowu ma padać deszcz.
Więcej…

Dramatyczne chwile za nami. Przyszedł czas na bolesny powrót do rzeczywistości
– To największa katastrofa w powojennej historii naszego regionu – tak podsumowuje czerwcową powódź starosta jasielski Adam Kmiecik. Teraz trwa wielkie sprzątanie i szacowanie szkód, jakie wyrządziły w Jaśle Jasiołka i Ropa, a w okolicy spokojne na co dzień lokalne potoki.
Więcej…

Czy przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji stoi widmo bankructwa?
Na ponad dwa i pół miliona złotych oszacowano straty, jakie ostatnia powódź wyrządziła w samej Krytej Pływalni w Jaśle. Do tego dojdą koszty związane z zamknięciem obiektu na najbliższe dwa miesiące. Dyrekcja placówki obawia się, że Ośrodek może stanąć na krawędzi bankructwa.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Czarnym Jasło wybiły setne urodziny
Klubowi piłkarskiemu Czarni Jasło stuknęło sto lat. Z tej okazji odbyły się uroczystości jubileuszowe, nad którymi honorowy patronat sprawował prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato, który osobiście przyjechał do Jasła, by złożyć gratulacje działaczom związkowym, trenerom i zawodnikom oraz uhonorować ich odznaczeniami za wkład w rozwój polskiej piłki nożnej. Niewiele rodzimych klubów może poszczycić się tak bogatą historią, jak nasz miejscowy zespół.
Więcej…

Jaślanka najpiękniejszą kobietą na Podkarpaciu!
19-letnia Olga Lackosz, tegoroczna maturzystka z Jasła, została wybrana Miss Polonia Podkarpacia 2010. Nazwisko najpiękniejszej mieszkanki naszego regionu poznaliśmy podczas uroczystej gali w Wojewódzkim Domu Kultury w Stalowej Woli.
Więcej…

Komorowski wygrywa pierwszą turę. Zobacz komentarze polityków z regionu
Pierwsze nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich są optymistyczne dla Platformy Obywatelskiej. To ich kandydat, obecnie urzędujący marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski wygrywa w pierwszej turze uzyskując 45,7 procent głosów. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński uzyskał 33,2 procent głosów. Obydwaj politycy zmierzą się 4 lipca w drugiej turze wyborów.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Alicja Zając otrzymała rekordową ilość głosów
Alicja Zając zastąpi w Senacie RP swojego tragicznie zmarłego męża Stanisława, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W okręgu krośnieńsko-przemyskim, w którym odbyły się wybory uzupełniające, uzyskała rekordową ilość głosów. Na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało prawie 270 tysięcy osób.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Tadeusz Gorgosz nowym przewodniczącym Rady Powiatu Jasielskiego
Rekomendowany przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Gorgosz został nowym przewodniczącym Rady Powiatu Jasielskiego. Jego kandydaturę poparło trzynastu, spośród dwudziestu jeden radnych.
Więcej…

Dyrekcja RZGW: to nie Klimkówka zalała Jasło i okolice!
To nie zbiornik Klimkówka, zdaniem dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, doprowadził podczas ostatniej powodzi do zalania powiatu jasielskiego. Wyjaśnieniem sprawy, na wniosek burmistrza miasta Jasła, zajmuje się w tej chwili Prokuratura Rejonowa w Gorlicach.
Więcej…

Tragiczny wypadek w Jaśle. Zginął motocyklista
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, w wyniku którego zmarł 26-letni motocyklista. Młody człowiek uderzył w samochód dostawczy, który prawdopodobnie wymusił pierwszeństwo.
Więcej…

LIPIEC

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Fundacja WOŚP powiedziała „Stop powodziom”. W Jaśle zebrano 3,3 tys. zł.
Ponad 3,3 tysiąca złotych udało się zebrać przez cały dzień trzynastu wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja Jurka Owsiaka zorganizowała jednodniową akcję pod hasłem „Stop powodziom”, do której przyłączyło się Jasło oraz Skołyszyn, dwie miejscowości powiatu jasielskiego tak bardzo dotknięte czerwcową powodzią.
Więcej…

Kaczyński wygrywa wybory w Jaśle i powiecie jasielskim
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w drugiej turze wyborów prezydenckich otrzymał w powiecie jasielskim 68,97 procent głosów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż kandydat Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski, który cieszył się 31,03 procentowym poparciem. Największe poparcie Jarosław Kaczyński uzyskał w gminie Brzyska, gdzie oddano na niego 83,70 procent głosów ważnych.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W Jaśle odsłonięto pomnik Jana Pawła II
Przed wejściem do Kościoła pw. Dobrego Pasterza w Jaśle (osiedle Sobniów) znajduje się pomnik papieża Polaka Jana Pawła II. U jego podnóża widnieje cytat „Ja jestem Dobrym Pasterzem”. Poświęcił go ksiądz biskup Edward Białogłowski.
Więcej…

Piętnaście nowych samochodów trafi w tym roku do straży pożarnych w powiecie
Aż trzynaście z nich zostanie sfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Dwa zostaną zakupione ze środków, które przeznaczy gminny samorząd przy współudziale ZOSP RP i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wszystkie z nich będą służyły mieszkańcom powiatu jasielskiego w walce ze skutkami pożarów i miejscowych zagrożeń.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Zginął kierowca „osobówki”. Brawura czy nieszczęśliwy wypadek?
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, w którym śmierć na miejscu poniósł mieszkaniec powiatu krośnieńskiego. Do dramatu doszło przed północą na drodze krajowej nr 28 w miejscowości Szebnie.
Więcej…

Przywrócono przejezdność na całej sieci dróg krajowych Podkarpacia
Wczoraj (15 bm.) w godzinach popołudniowych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przywrócono przejezdność na ostatnim odcinku drogi zamkniętym w wyniku uszkodzeń spowodowanych obfitymi opadami – odcinku drogi krajowej nr 73 w miejscowości Bukowa. Oznacza to, iż już cała sieć dróg krajowych Podkarpacia administrowana przez GDDKiA O/Rzeszów, jest przejezdna.
Więcej…

W Załężu świętowano jubileusz 135-lecia powstania jednostki OSP
Ochotnicza Straż Pożarna w Załężu (gmina Osiek Jasielski) jest jedną z najstarszych jednostek w powiecie jasielskim. W niedzielę obchodziła jubileusz 135-lecia swojego istnienia. O rocznicy będzie przypominał pokoleniom ufundowany przez mieszkańców wioski symboliczny głaz z pamiątkową tablicą „W hołdzie założycielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Załężu”, usytuowany na placu obok miejscowej remizy.
Więcej…

Płetwonurkowie wyłowili ciało 35-latka, który utonął w Wisłoce
Strażacy odnaleźli 35-letniego mieszkańca gminy Jasło, który utonął na rzece Wisłoce w miejscowości Kowalowy pod Jasłem. Jego ciało znajdowało się na około półtora metra głębokości, w tym samym miejscu, w którym wcześniej się kąpał.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Strażacy z Kołaczyc otrzymali specjalistyczny wóz bojowy
Strażacy z Kołaczyc otrzymali wymarzony prezent z okazji jubileuszu 125-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. To specjalistyczny średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Mercedesa Unimog, który będzie służył do ratowania życia i mienia mieszkańców gminy w razie wystąpienia klęsk żywiołowych czy wypadków drogowych.
Więcej…

NFZ zalega szpitalowi za nadwykonania. Planowe zabiegi operacyjne wstrzymane
Szpital Specjalistyczny w Jaśle znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej – alarmują medycy. Powód: Narodowy Fundusz Zdrowia zalega z kwotą około ośmiu milionów złotych za „nadwykonania” z lat 2008-2009. Ze względu na brak płynności finansowej zostały już wstrzymane planowe zabiegi operacyjne na wszystkich oddziałach zabiegowych szpitala.
Więcej…

Miasto dało szpitalowi 200 tysięcy złotych na zakup nowego RTG
W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle potrzebny jest nowy aparat RTG. Obecny, szesnastoletni, uległ uszkodzeniu i nie spełnia już wymagań, jakie przed placówką stawia nowoczesna medycyna. Koszt zakupu takiego urządzenia wynosi około sześciuset tysięcy złotych. Jasielskiego szpitala nie stać w tej chwili na wydatkowanie tak znaczącej sumy, stąd prośba dyrekcji do miejskiego samorządu i lokalnych przedsiębiorców o jego sfinansowanie.
Więcej…

SIERPIEŃ

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W Tarnowcu hucznie świętowano 600-lecie bitwy pod Grunwaldem
W niedzielę w Tarnowcu odsłonięto i poświęcono odnowiony kopiec i pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem. Okazją do rewitalizacji zapomnianego od wielu lat miejsca pamięci narodowej stała się 600. rocznica jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, zakończonej pogromem sił krzyżackich przez wojska polsko-litewskie.
Więcej…

Szpital z milionowym długiem. Mimo tego radni oceniają pozytywnie jego działalność
Szpital Specjalistyczny w Jaśle zamknął ubiegły rok stratą około czterech milionów złotych. Sytuacja finansowa jest na tyle poważna, że na chwilę obecną wstrzymane są planowe operacje, a wykonywane tylko niezbędne zabiegi ratujące życie. – Nie chciałbym dopuścić do tego, żeby pacjent, który leży u nas czy rodzina była obciążana tym, że proszę sobie iść do apteki i kupić na przykład wenflon czy leki. – mówi dyrektor placówki Zbigniew Betlej.
Więcej…

Ugodził nożem troje znajomych
Trzy osoby ranił nożem mieszkaniec Jasła, jeden z pokrzywdzonych jest poważnie ranny. Wszyscy uczestnicy zajścia znają się, policjanci ustalają, dlaczego doszło do awantury. Sprawca jest w areszcie.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Od dzisiaj po Jaśle jeździmy według nowej organizacji ruchu!
Uwaga kierowcy! Od dzisiaj obowiązuje nowa organizacja ruchu w obrębie ulic: Dworcowej, Wincentego Pola, Ujejskiego, Kraszewskiego, Kazimierza Wielkiego oraz skrzyżowania ulic 3-go Maja i Wincentego Pola. Głównym wnioskodawcą zmian był jasielski magistrat, który jest zarządcą większości z tych ulic. Pomysł, po zaciągnięciu opinii Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Jasielskiego, zaakceptował pozytywnie starosta jasielski.
Więcej…

W jasielskim starostwie spełniają normy ISO
Wkrótce do jasielskiego Starostwa Powiatowego trafi certyfikat ISO, potwierdzający wysoką jakość usług poprzez dostosowanie pracy urzędu do potrzeb i wygody klienta. Władze powiatu chcą wykorzystać dokument do ciągłego doskonalenia tak, aby sprostać coraz wyższym oczekiwaniom stawianym przez mieszkańców powiatu.
Więcej…

Poznaliśmy „jedynki” Platformy Obywatelskiej w wyborach do Rady Miasta!
Roman Kościow, Leszek Zduński i Leszek Znamirowski to „jedynki” Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach samorządowych do Rady Miejskiej Jasła. Nazwiska liderów list PO w trzech okręgach wyborczych na terenie miasta podał na dzisiejszej konferencji prasowej przewodniczący nowego koła miejskiego partii.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Waldemar Chochołek znowu bezkonkurencyjny w zlocie 4×4!
Waldemar Chochołek, zawodnik Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego już drugi rok z rzędu nie ma sobie równych na błotnistych, a zarazem malowniczych bezdrożach w gminie Dębowiec i Osiek Jasielski. Razem ze swoim pilotem Marcinem Trzeciakiem zwyciężył w zakończonym w niedzielę IX Zlocie Samochodów Terenowych 4×4. Panowie okazali się najlepsi w obu kategoriach: sportowej i turystycznej.
Więcej…

AUTOSAN dostarczy nowe autobusy dla jasielskiej komunikacji miejskiej
Sanocka spółka AUTOSAN wygrała przetarg nieograniczony na dostawę jedenastu fabrycznie nowych autobusów jednej marki wraz z systemem informowania pasażerów dla Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle. Była jedyną firmą, która zgłosiła się do postępowania przetargowego. Pierwsze cztery pojazdy mają pojawić się na ulicach miasta już w połowie września.
Więcej…

W Jaśle Kaczyński oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył dzisiaj w Jaśle hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Samorząd Jasła planuje rewitalizację Ogródka Jordanowskiego i Pałacu Sroczyńskich
Władze Jasła przygotowują wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą „Rewitalizacja otwartych przestrzeni rekreacyjnych Miasta Jasła” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Partnerami inwestycji szacowanej wstępnie na ponad osiem milionów złotych mają być również: samorząd województwa podkarpackiego oraz podmioty spoza sektora finansów publicznych.
Więcej…

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku zapłacimy za parkowanie w centrum miasta
W poniedziałek wchodzi w życie uchwała Rady Miejskiej Jasła dotycząca rozszerzenia stref płatnego parkowania w centrum miasta.
Więcej…

Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem będą się uczyć w nowych warunkach
Za kilka dni w szkołach zabrzmi pierwszy lekcyjny dzwonek w nowym roku szkolnym. Dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle będzie to wyjątkowy dźwięk – po wielu latach starań przy szkole wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. W realizacji marzenia młodzieży pomogły środki z budżetu europejskiego. To nie jedyna placówka edukacyjna, która w tym roku skorzystała z unijnego dofinansowania.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Rolnicy z całego powiatu dziękowali Bogu za plony. To był trudny rok
– Trzeba błogosławić nam Pana. Błogosławić go za to, że daje nam codzienny pokarm. Za to, że daje nam chleb potrzebny do życia ziemskiego, ale także potrzebny do życia wiecznego. Dlatego dzisiaj jesteśmy przy tym stole eucharystycznym i dlatego dzisiaj jako polscy rolnicy, rolnicy tego powiatu jasielskiego, chcemy Bogu powiedzieć: dziękujemy za dar plonów. – mówił w dzisiejszej homilii z okazji Dożynek Powiatowych dziekan jasielski ksiądz Zbigniew Irzyk. Za rolników ziemi jasielskiej modlono się w Kościele Farnym w Jaśle.
Więcej…

Połączyła ich postać błogosławionego księdza Władysława Findysza
Biskup rzeszowski Kazimierz Górny oraz arcybiskup Edward Nowak, emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (watykański odpowiednik ministerstwa sprawującego pieczę nad procesami kanonizacyjnymi i beatyfikacyjnymi) zostali uhonorowani pierwszymi tytułami Honorowych Obywateli Gminy Nowy Żmigród.
Więcej…

Do końca 2012 roku zostanie zrekultywowane wysypisko na Sobniowie?
Do końca 2012 roku wysypisko odpadów komunalnych przy ulicy Żniwnej w Jaśle zostanie zrekultywowane – zadeklarowała dzisiaj burmistrz miasta Maria Kurowska. Według szacunkowych obliczeń inwestycja ma pochłonąć ponad 5,2 milionów złotych.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Zmiana na stanowisku dyrektora „Chemika”
Od pierwszego września Marek Stęgowski nie będzie już dyrektorem Zespołu Szkół nr 3. Społeczność jasielskiego „Chemika” jest zaskoczona decyzją Zarządu Powiatu. Ten powierzył na najbliższe dziesięć miesięcy obowiązki szefa placówki Mariuszowi Pochroniowi, nauczycielowi przedmiotów zawodowych. Były dyrektor jednak nie żegna się ze szkołą – będzie nadal uczył młodzieży chemii.
Więcej…

WRZESIEŃ

Konflikt na linii Kmiecik – Pawluś? Sprawę badała rzeszowska prokuratura
– Pan przekroczył swoje uprawnienia – zwrócił się na wtorkowej sesji Rady Powiatu Jasielskiego radny Tadeusz Górczyk do etatowego członka Zarządu Powiatu Adama Pawlusia. Chodzi o służbowe pismo wysłane przez niego do Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie z prośbą o zbadanie zgodności działań podejmowanych przez organy samorządowe i przedsiębiorców przy poborze żwiru i piasku w gminie Skołyszyn.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Wizytówka centrum miasta za ponad 200 tysięcy złotych
Od ostatniego weekendu sierpnia oczy mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych turystów cieszy zmodernizowana fontanna na płycie jasielskiego Rynku. Przebudowa usytuowanego w pobliżu wejścia do budynku Starostwa Powiatowego obiektu, który jest wizytówką centrum kilkudziesięciotysięcznego miasta, pochłonęła ponad dwieście tysięcy złotych.
Więcej…

Poprawia się komfort jazdy na drogach powiatu jasielskiego
Na odcinku drogi powiatowej między Tokami, a Nienaszowem (gmina Nowy Żmigród) zniknęły wreszcie przełomy i dziury w jezdni. Blisko sześć kilometrów nowej nawierzchni asfaltowej z pewnością poprawi komunikację między powiatem jasielskim, a krośnieńskim. Inwestycja była możliwa dzięki środkom unijnym.
Więcej…

Osobowy bus śmiertelnie potrącił pieszą w Jaśle
Starsza kobieta nie miała szans w starciu z kilkutonowym pojazdem należącym do prywatnego przewoźnika. Zginęła na miejscu. Do dramatu po południu doszło na zatoczce autobusowej przy ulicy Metzgera, w pobliżu stacji kolejowej. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego tragicznego wypadku.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Spóźnione święto strażaków. Samorządowcy dziękują za działania powodziowe
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej obchodzono we wtorek przesunięty z miesiąca maja Dzień Strażaka. Były odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia, a przede wszystkim podziękowania dla funkcjonariuszy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej za ich trud włożony w ochronę miejscowej społeczności przed skutkami tegorocznego kataklizmu powodzi, która nawiedziła nasz region na przełomie maja i czerwca. W imieniu mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego dziękowali samorządowcy.
Więcej…

Kto na kogo donosi w starostwie? Dociekań radnego Górczyka ciąg dalszy
Czy było więcej doniesień do organów ścigania na działalność samorządu powiatu jasielskiego? Na to pytanie próbował uzyskać odpowiedź radny powiatowy Tadeusz Górczyk. To on pod koniec sierpnia upublicznił wniosek etatowego członka Zarządu Powiatu Adama Pawlusia do rzeszowskiej prokuratury o nieprawidłowościach w podejmowaniu decyzji przez starostę jasielskiego oraz wójta gminy Skołyszyn.
Więcej…

Szkoły średnie zniszczone w trakcie powodzi zostaną odbudowane
W odbudowie szkół średnich zniszczonych przez tegoroczną powódź pomoże dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości prawie pięciu milionów złotych. W przyszłym tygodniu zostaną rozpisane przetargi na poszczególne zadania.
Więcej…

Trzcinica promuje się poprzez konika polskiego
Zabytkowy drewniany kościół pw. św. Doroty, coroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat, Karpacka Troja, liczne gospodarstwa winiarskie, ogólnopolskie sukcesy lekkoatletyczne zawodników miejscowego liceum, a od kilku lat „Piknik z Konikiem Polskim”. W ten sposób podjasielska Trzcinica promuje nasz region w skali całego kraju.
Więcej…

Od soboty znowu popływamy na jasielskiej krytej pływalni
Dobiega końca remont krytej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Obiekt został zniszczony podczas czerwcowej powodzi. – Myślę, że tylko jakieś „nadprzyrodzone” siły mogłyby doprowadzić do tego, że w sobotę nam się nie uda otworzyć ponownie obiektu. – mówi dyrektor Ośrodka Tadeusz Baniak.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W „Leszczyńskim” na lekcjach będą patrzyć w niebo
W I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbyło się dzisiaj spotkanie robocze partnerów projektu „Karpackie Niebo”. To właśnie w tej placówce, dzięki zaangażowaniu środków unijnych, powstało pierwsze w powiecie jasielskim szkolne obserwatorium astronomiczne wyposażone w profesjonalny sprzęt pozwalający na prowadzenie zjawisk zachodzących na niebie.
Więcej…

Czysta Wisłoka – zrealizowano największe grupowe zadanie na Podkarpaciu!
Zakończenie największego grupowego projektu na Podkarpaciu – „Programu poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki” – stało się okazją do zorganizowania przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki oraz Podkarpacką Szkołę Wyższą w Jaśle I Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat „działań kształtujących czystość zlewni rzek polskich” pod honorowym patronatem Ministra Rozwoju Regionalnego.
Więcej…

Józef Bocheński: wywalczyliśmy pamięć o bohaterskim strzelcu Kazimierzu Mazurczaku!
Więcej…

Młode piłkarskie talenty rywalizowały w Jaśle o Puchar Podkarpacia
Drużyna „Stadion Śląski” z Chorzowa sięgnęła po najwyższe trofeum w zakończonym w Jaśle IV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Podkarpacia. Dwudniowa (18-19 września) impreza odbywała się na boisku piłkarskim Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Więcej…

W Jaśle oddano do użytku szesnaście nowych mieszkań komunalnych
Po czternastu miesiącach oddano do użytku nowy blok socjalny przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle. W dwukondygnacyjnym budynku wybudowano szesnaście mieszkań „pod klucz”. Zamieszkają w nich rodziny, które ze względu na wiele zawirowań życiowych, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i bez możliwości wynajęcia mieszkania w innych częściach miasta. W bloku zamieszkali już pierwsi lokatorzy.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Trzcinica: most na rzece Ropie ma swojego patrona
Most na rzece Ropie, leżący w ciągu drogi krajowej nr 28 w Trzcinicy koło Jasła, ma swojego patrona. Jest nim strzelec Kazimierz Mazurczak, który we wrześniu 1939 roku poległ po trzech godzinach samotnej walki w obronie miasta przed niemieckim najeźdźcą. Po wielu latach starań, dzięki szerokiemu gronu osób, udało się przywrócić pamięć po bohaterskim żołnierzu.
Więcej…

W Nowym Żmigrodzie ciężarówka uderzyła w drewniany dom
W Nowym Żmigrodzie ciężarowa scania z ładunkiem żwiru wjechała w drewniany dom. Prawdopodobnie kierowca zasnął za kierownicą. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak budynek został poważnie uszkodzony.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasielskiemu Domowi Kultury „stuknęło” sześćdziesięciolecie działalności artystycznej
Koncertem utalentowanych młodych Jaślan, którzy przed kilkoma laty rozwijali swoje zainteresowania muzyczne w Jasielskim Domu Kultury, rozpoczęto w sobotę jubileuszowy 60-ty sezon artystyczny największej placówki kulturalnej w naszym mieście. Przez wiele lat pod okiem instruktorów swoje talenty wokalne kształciła młodzież, która kontynuuje naukę na uczelniach muzycznych w kraju i poza jego granicami, osiągając znaczące sukcesy.
Więcej…

Miasto przejmuje działkę od spółdzielni i chce tam budować plac zabaw dla dzieci
Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa przekazała na rzecz miasta działkę położoną na osiedlu Ulaszowice. Urzędnicy planują w tym miejscu budowę kilkuarowego nowoczesnego placu zabaw dla dzieci. Jeśli miastu uda się zdobyć dofinansowanie to inwestycja w większości zostanie zrealizowana ze środków unijnych.
Więcej…

W kołaczyckim liceum ewakuowano młodzież po tym, jak w budynku wybuchł pożar
W Kołaczycach z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ewakuowano ponad pięciuset uczniów po tym, jak przed południem na ostatnim piętrze budynku wybuchł pożar. Potrzebna była interwencja strażaków. Na szczęście nikt z personelu szkoły ani młodzieży nie ucierpiał.
Więcej…

Od nowego sezonu zimowego powiększy się sztuczne lodowisko
W poniedziałek radni miejscy zaakceptowali zmiany w tegorocznym budżecie, dzięki czemu do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle trafi dotacja celowa w wysokości 40 tysięcy złotych z przeznaczeniem na modernizację sztucznego lodowiska. Od nowego sezonu zimowego powierzchnia obiektu powiększy się o dodatkowe 200 metrów kwadratowych.
Więcej…

Miasto rozkopało chodnik. Teraz prosi powiat o wsparcie finansowe na jego odbudowę
Urzędnicy miejscy zwrócili się do powiatu o udzielenie pomocy finansowej z przeznaczeniem na realizację zadania pod nazwą „Budowa drogi dojazdowej do Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle”. Zarząd przygotował odpowiednią uchwałę, która trafiła do porządku dzisiejszej nadzwyczajnej sesji. Radni jednak przełożyli głosowanie na późniejszy termin. Dlaczego?
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Święty Michał Archanioł będzie czuwał nad turystami odwiedzającymi Folusz
W Foluszu na terenie miejscowego Domu Pomocy Społecznej poświęcono pomnik świętego Michała Archanioła, przyszłego patrona powiatu jasielskiego.
Więcej…

„Florek” będzie czuwał nad bezpieczeństwem mieszkańców Jasła
„Florek” – takie imię będzie nosił nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który został zakupiony dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Jasło – Hankówka w Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Matką chrzestną wozu bojowego została burmistrz miasta Maria Kurowska.
Więcej…

PAŹDZIERNIK

W Zawadce Osieckiej „mierzą wysoko” i budują nową salę gimnastyczną
W Zawadce Osieckiej wmurowano dzisiaj Akt Erekcyjny pod budowę sali gimnastycznej wraz z łącznikiem przy miejscowej Szkole Podstawowej.
Więcej…

Strażacy z Dębowca do działań kryzysowych będą jeździć nowoczesnym Nissanem
Do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu trafił właśnie pierwszy z pięciu samochodów pożarniczych, na który – przy współpracy z sąsiednią gminą Osiek Jasielski – miejscowi samorządowcy pozyskali dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Społeczność „dwójki” honoruje pamięć majora Krementowskiego
W ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia” przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej przy ulicy Koralewskiego w Jaśle zasadzono dąb pamięci, który będzie przypominał postać majora Włodzimierza Krementowskiego, który w 1940 roku został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Charkowie.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Gmina Jasło ma czterech nowych honorowych obywateli
Podczas uroczystej sesji Rady Gminy Jasło, zorganizowanej z okazji 20-lecia samorządu terytorialnego, w poczet Honorowych Obywateli Gminy Jasło przyjęto: proboszcza parafii w Szebniach księdza Wacława Rybkę, wicemarszałka województwa podkarpackiego Bogdana Rzońcę, generała dywizji Fryderyka Czekaja oraz prezesa Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Edwarda Gieruta. Symbolem wyróżnienia są stosowne uchwały oraz pamiątkowe medale wybite na tą okoliczność.
Więcej…

Odblaski to nie obciach! Spraw, by Twoje dziecko było lepiej widoczne na drodze
Ponad 1131 specjalnych pakietów edukacyjnych i elementów odblaskowych trafi w tym roku do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego. To efekt już szóstej edycji programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”, którego partnerem jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego.
Więcej…

Są pieniądze na zakup nowego aparatu RTG dla szpitala
Blisko 1,2 miliona złotych trafi do jasielskiego szpitala na modernizację jednego z budynków oraz zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Środki pochodzą z budżetu powiatu jasielskiego.
Więcej…

W Brzyskach sięgnęli po środki unijne i zakupili nowy wóz bojowy dla miejscowej OSP
Urzędnicy z gminy Brzyska napisali projekt pod nazwą „Wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach w samochód ratowniczo-gaśniczy celem zwiększenia bezpieczeństwa na terenie jej działania” i zdobyli środki unijne na jego realizację. Dzięki temu do pożarów czy zdarzeń drogowych miejscowi „ochotnicy” nie będą już wyjeżdżać wysłużonym Jelczem, a nowoczesną Scanią wyposażoną w niezbędny sprzęt ratowniczy.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Rzecznik Praw Dziecka pod gradobiciem pytań uczniów jasielskiej „Dwójki”
Z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Jaśle spotkał się dzisiaj Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak przyjechał na Podkarpacie na zaproszenie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a okazje są dwie: jubileusz dziesięciolecia funkcjonowania urzędu oraz dwudziestolecia przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka.
Więcej…

Do strażaków z powiatu jasielskiego trafi sprzęt od WOŚP
Do jedenastu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jasielskiego zostanie zakupiony sprzęt z pieniędzy zebranych 4 lipca 2010 roku w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Stop powodziom”.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

LENTEX znów w grze o „Gamrat”. W Zakładzie szykuje się strajk
Ministerstwo Skarbu Państwa wezwał spółkę LENTEX do negocjacji równoległych w sprawie nabycia 85 procent akcji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. w Jaśle. Spółka już raz nie wykorzystała możliwości przejęcia udziałów jasielskiego przedsiębiorstwa. Przeciwko takiej formie prywatyzacji Gamrat-u są pracownicy, którzy obawiają się o swoje miejsca pracy. Zwłaszcza teraz, gdy po wielu latach stagnacji, spółka zaczęła przynosić zyski.
Więcej…

Sołtysi chcą zwiększenia swojej roli w samorządzie gminnym
Sołtysi z terenu powiatu jasielskiego chcą zwiększenia swoich uprawnień. Żeby poprawić status sołtysa to najpierw musiałaby się zmienić ustawa o samorządzie gminnym – podkreślają. Właśnie te kwestie były jednym z tematów konwentu sołtysów, który odbywał się w sobotę w Wolicy koło Jasła.
Więcej…

Nieznany sprawca włamał się na plebanię kościoła w Czeluśnicy
W Czeluśnicy (gmina Tarnowiec), korzystając z nieobecności księży, nieznani sprawcy włamali się do budynku miejscowej plebanii. Do zdarzenia doszło w miniony piątek. Sprawą zajęła się już Policja.
Więcej…

Dyrektorzy placówek kulturalnych dostali nagrodę finansową za ubiegły rok
Wniosek burmistrza Jasła Marii Kurowskiej w sprawie przyznania nagrody rocznej za 2009 rok dyrektorom miejskich instytucji kultury znów podzielił radnych. Debata nad finansowym uznaniem ich zasług na niwie rozwoju społeczno-kulturalnego miasta trwała przeszło godzinę, a najwięcej zastrzeżeń padło w kierunku dyrektorki Jasielskiego Domu Kultury.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Starosta jasielski: „granica, która niegdyś nas dzieliła, teraz będzie łączyć”
W Ożennej (gmina Krempna) uroczyście oddano do użytku nowo wybudowaną drogę prowadzącą od granicy polsko-słowackiej do miejscowości Niżna Polianka. Prawie dwu kilometrowy odcinek pozwoli teraz na skrócenie czasu dojazdu z Jasła i Krosna do sąsiednich miast położonych na Słowacji, a przez to na zrównoważony rozwój gospodarczo-turystyczny terenów przygranicznych.
Więcej…

Chemia nie musi być nudna! Przekonały się o tym dzieci z jasielskiej „Czwórki”
Ponad setka uczniów z dwóch szkół podstawowych: „Dwójki” i „Czwórki” wzięła dzisiaj udział w projekcie „Politechnika Dziecięca” przygotowanym przez pracowników naukowych i studentów Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Zajęcia teoretyczne przeplatane doświadczeniami chemicznymi mają na celu zachęcanie młodych ludzi do kontynuowania nauki na kierunkach ścisłych, które w obecnych czasach dają lepsze perspektywy w poszukiwaniu pracy.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Zmarł Zygmunt Kachlik – były żołnierz Armii Krajowej
W wieku 92 lat zmarł Zygmunt Kachlik, wieloletni prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle.
Więcej…

Szóstka kandydatów powalczy w wyborach o fotel burmistrza miasta Jasła
Sześciu kandydatów będzie ubiegało się w listopadowych wyborach samorządowych o fotel burmistrza miasta Jasła. Wśród nich jest jedna kobieta – urzędująca burmistrz Maria Kurowska, wystawiona przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.
Więcej…

LISTOPAD

W Trzcinicy mają nową bieżnię lekkoatletyczną
Uczniowie Zespołu Szkół w Trzcinicy korzystają już z nowej krytej bieżni lekkoatletycznej, która została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu powiatu jasielskiego.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Przedwyborcze tournee po Jaśle: mamy wyremontowane przedszkola i „nową” drogę
Do wyborów samorządowych pozostało niespełna dwa tygodnie, a samorządowcy ubiegający się o reelekcję zabiegają o poparcie mieszkańców w terenie. Burmistrz Jasła wraz z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego, obydwoje popierani przez Prawo i Sprawiedliwość, oddali dzisiaj do użytku dwie inwestycje, które mają poprawić warunki życia mieszkańców naszego miasta.
Więcej…

Stanisław Zając będzie patronował Parkowi Rekreacji w Foluszu
Leżący u stóp Beskidu Niskiego Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu będzie nosił imię tragicznie zmarłego senatora ziemi jasielskiej Stanisława Zająca. Stosowną uchwałę podjęli w środę radni powiatu jasielskiego. Była to jedna z ostatnich uchwał podjętych w mijającej kadencji samorządu powiatowego.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Strażacy ze Skołyszyna mają nowoczesną remizę i wóz bojowy
Ochotnicza Straż Pożarna w Skołyszynie ma jedną z najnowocześniejszych remiz na Podkarpaciu. Jej budowa ciągnęła się latami, ale dzięki unijnemu programowi dedykowanemu specjalnie dla jednostek strażackich w kilka miesięcy udało się dokończyć budynek, który będzie też pełnił funkcję gminnego centrum zarządzania kryzysowego, magazynu przeciwpowodziowego oraz centrum dydaktyczno-szkoleniowego.
Więcej…

Miasto wprowadza udogodnienia dla parkujących
Abonament dzienny w wysokości siedmiu złotych za jedno stanowisko i wprowadzenie parkometrów jako możliwości uiszczania opłaty za korzystanie z miejsc postojowych. To ukłon samorządowców w stronę kierowców korzystających z płatnych stref parkowania w centrum Jasła.
Więcej…

„Jaślanie” chcą powrotu kluczowych inwestycji potrzebnych dla rozwoju Jasła
Andrzej Czernecki – kandydat na burmistrza Jasła z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie” zaprezentował w niedzielę wieczorem program wyborczy rozwoju miasta oraz kandydatów swojego ugrupowania do Rady Miejskiej Jasła.
Więcej…

Nowe wozy strażackie w Osieku Jasielskim i Samoklęskach
Średni i lekki samochód ratowniczo-gaśniczy trafiły do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Samoklęskach i Osieku Jasielskim. To nowa era taboru strażackiego w gminie, w której do tej pory ratownicy wyjeżdżali do likwidacji skutków pożarów czy miejscowych zagrożeń wysłużonymi Żukami i Starami.
Więcej…

W „drugim” liceum mają nową salę gimnastyczną
Przy II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Józefa Modrzejewskiego w Jaśle oddano do użytku nowoczesną salę gimnastyczną. Długo oczekiwaną przez społeczność szkolną budowę obiektu o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych sfinansowano w większości ze środków unijnych.
Więcej…

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu spełnił wymagane standardy
Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję zezwalającą na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na czas nieokreślony. To oznacza, że placówka spełniła wszelkie wymagania formalne wynikające z ustawy o pomocy społecznej.
Więcej…

W Jaśle powtórka sprzed czterech lat! Kurowska i Czernecki w drugiej turze
Maria Kurowska (Prawo i Sprawiedliwość) i Andrzej Czernecki (popierany przez Komitet Wyborczy Wyborców „Jaślanie”) będą ubiegali się w drugiej turze o fotel burmistrza Jasła. Oboje otrzymali ponad 60 procent głosów. Pozostała czwórka kandydatów w tyle.
Więcej…

W gminach bez zmian. Niespodzianka w Brzyskach!
W niedzielnych wyborach samorządowych mieszkańcy gmin powiatu jasielskiego wybierali swoich gospodarzy. Tu – zgodnie z wcześniejszymi sondażami – nie zmieniło się praktycznie nic. W siedmiu samorządach pozostają dotychczasowi gospodarze. Niespodziankę sprawili natomiast mieszkańcy gminy Brzyska. Ze stanowiskiem pożegna się tu wieloletni wójt Ryszard Papciak. Rozstrzygnięcie w drugiej turze wyborów.
Więcej…

Zmiany w Radzie Powiatu. W nowej kadencji będzie aż dziesięciu nowych radnych!
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Rady Powiatu w Jaśle. Na czterdziestu pięciu kandydatów tej partii oddano łącznie 16 213 głosów (36,47 procent). W nowej kadencji PiS może liczyć na dziewięć mandatów. Na drugą w wyborach samorządowych Platformę Obywatelską zagłosowało 12 225 osób (27,50%). Partia wprowadzi siedmiu radnych. Cztery mandaty uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe, zaś trzy Komitet Wyborczy Wyborców „Przymierze Samorządowe Podkarpacia”.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Mamy jednego reprezentanta w Sejmiku Wojewódzkim
Ziemia jasielska będzie miała jednego przedstawiciela w Sejmiku Województwa Podkarpackiego IV kadencji. Będzie nim 49-letni Bogdan Rzońca (Prawo i Sprawiedliwość), który w niedzielnych wyborach samorządowych zdobył blisko 30 tysięcy głosów.
Więcej…

Nowe autobusy dla Jasła na przełomie listopada i grudnia
Jedenaście nowych autobusów komunikacji miejskiej zakupionych przez miasto Jasło w trybie przetargu nieograniczonego w Fabryce Autobusów Autosan S.A. pojawią się na ulicach miasta na przełomie listopada i grudnia 2010 roku – zapewnił w środę portal terazJaslo.pl Artur Sularz, dyrektor ds. handlu i marketingu sanockiej fabryki.
Więcej…

Jest nowa koalicja w powiecie jasielskim
Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Przymierze Samorządowe Podkarpacia – tak prawdopodobnie będzie wyglądał rozkład sił w Radzie Powiatu Jasielskiego IV kadencji. Taką informację przekazali dzisiaj lokalnym mediom liderzy poszczególnych ugrupowań: Adam Kmiecik (PO), Franciszek Miśkowicz (PSL) oraz Józef Kozioł (PSP). Nie chcieli jednak zdradzić kto zasiądzie w nowym Zarządzie Powiatu.
Więcej…

GRUDZIEŃ

W Jaśle ruszyło lodowisko. Ceny biletów bez zmian
Pierwszy atak zimy w tym sezonie oraz utrzymująca się od kilku dni niska temperatura pozwoliły na uruchomienie sztucznego lodowiska w Jaśle. Zgodnie z oczekiwaniami miłośników łyżew obiekt doczekał się w tym roku zmian – jego powierzchnia użytkowa jest większa o 200 metrów kwadratowych. Powiększenie kosztowało miasto blisko 40 tysięcy złotych.
Więcej…

Wysłużonego Jelcza zastąpi nowoczesny wóz gaśniczy
Jasielscy strażacy otrzymali właśnie nowoczesny ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym o pojemności ośmiu tysięcy litrów. W podziale bojowym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zastąpi Jelcza, który służył ratownikom kilkanaście lat.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasło będzie miało nowego burmistrza! Andrzej Czernecki zwycięża w II turze
Mieszkańcy Jasła obdarzyli zaufaniem Andrzeja Czerneckiego. Kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie” otrzymał ponad 6000 głosów. Na Marię Kurowską (Prawo i Sprawiedliwość) oddano niecałe 5000 głosów.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Elżbieta Bernal przewodniczącą Rady Miejskiej Jasła. Opozycja we władzach Rady
Elżbieta Bernal (Komitet Wyborczy Wyborców „Jaślanie”) została wybrana na stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła. Zagłosowało na nią dwunastu radnych koalicji, która we wcześniejszym głosowaniu nie poparła kandydatury Romana Kościowa z Platformy Obywatelskiej.
Więcej…

Wybory samorządowe 2010. Jak głosowali mieszkańcy poszczególnych ulic?
Mieszkańcy Jasła obdarzyli zaufaniem Andrzeja Czerneckiego, kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie”, który otrzymał 6588 głosów (55,65%). To właśnie burmistrz Jasła w latach 1997-2006 obejmie ponownie stanowisko gospodarza miasta. Na dotychczas urzędującą Marię Kurowską, popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość, głos oddało 5250 osób (44,35%). Zobacz u nas, jak głosowali mieszkańcy poszczególnych ulic.
Więcej…

Krzysztof Augustyn wójtem gminy Nowy Żmigród na kolejną kadencję
Gospodarzem gminy Nowy Żmigród przez najbliższą kadencję będzie dotychczasowy wójt 56-letni Krzysztof Augustyn. W II turze wyborów samorządowych na kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców „Uczciwość – Rozsądek – Rozwój” oddało głos 60,28 procent wyborców. Na 48-letnią Mirosławę Wójcik, popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość, oddano 39,72 procent głosów.
Więcej…

Gmina Brzyska postawiła na młodość. Rafał Papciak nowym wójtem
33-letni Rafał Papciak będzie nowym wójtem gminy Brzyska. Były wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Jaśle pokonał w drugiej turze swojego kontrkandydata 59-letniego Józefa Lenartowicza, popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość.
Więcej…

Andrzej Czernecki: „udało się zawrzeć koalicję zgody dla Jasła”
Z Andrzejem Czerneckim, wybranym w niedzielnych wyborach samorządowych na stanowisko burmistrza miasta Jasła, rozmawia reporter portalu terazJaslo.pl Daniel Baron.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Burmistrz elekt złożył ślubowanie. Nowe władze chcą postawić na młodzież
Składając ślubowanie „dochowania wierności prawu i sprawowania urzędu tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta” podczas dzisiejszego uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej Jasła VI kadencji Andrzej Czernecki objął oficjalnie urząd burmistrza miasta.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Adam Kmiecik będzie drugą kadencję gospodarzem powiatu jasielskiego
Adam Kmiecik (Platforma Obywatelska) został ponownie wybrany starostą jasielskim. Nie miał żadnego kontrkandydata. Za jego osobą opowiedziało się czternastu radnych, dziewięciu było przeciw. W nowej kadencji będzie rządził powiatem ze swoim nowym zastępcą Franciszkiem Miśkowiczem (PSL) oraz członkami Zarządu: Tadeuszem Górczykiem (PSP), Henrykiem Motkowiczem (PO) i Janem Urbanem (PSL).
Więcej…

Maria Kurowska: „przegrane wybory to nie przegrane życie”
Maria Kurowska (Prawo i Sprawiedliwość) jest jednym z kilkunastu podkarpackich samorządowców, którzy stracili po wyborach fotel gospodarza miasta. W rozmowie z nami podkreśla jednak ze spokojem, że „przegrane wybory to nie przegrane życie”. Zapytaliśmy byłą burmistrz Jasła o to jak ocenia kampanię wyborczą, jak przyjęła wyniki wyborów samorządowych, czego życzy swojemu konkurentowi oraz co planuje robić w niedalekiej przyszłości.
Więcej…

Niestosowna podwyżka pensji starosty jasielskiego?
Radni Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli podwyżki pensji starosty jasielskiego, ale zostali przegłosowani. Adam Kmiecik zrównał się teraz zarobkami z innymi podkarpackimi samorządowcami i będzie dostawał co miesiąc ponad dziesięć tysięcy złotych.
Więcej…

Kłótnie na początku nowej kadencji Rady Powiatu. Poszło o składy komisji
Siedem osób będą liczyły stałe komisje Rady Powiatu Jasielskiego. Zanim się ukonstytuowały trwały spory o ich skład osobowy. Klub Prawa i Sprawiedliwości, który był we władzach poprzedniej kadencji, chciał utrzymania dotychczasowej liczby radnych w poszczególnych komisjach, jednak musiał przełknąć gorycz porażki. W każdej komisji będzie miał swoich dwóch przedstawicieli. Koalicja – pięciu.
Więcej…

Andrzej Czernecki będzie zarabiał tyle, co jego poprzedniczka
Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wynagrodzenia dla burmistrza Jasła. Andrzej Czernecki będzie dostawał co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny w tej samej kwocie, co jego poprzedniczka Maria Kurowska. Ale mniej, niż zarabiał we wcześniejszych kadencjach.
Więcej…

Sytuacja finansowa w ZMKS-ie bardzo trudna: co dalej z miejskim przewoźnikiem?
Sytuacja finansowa Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle jest tragiczna, w przeciwieństwie do informacji przedstawianej opinii publicznej przez poprzednie władze samorządowe. Radni miejscy chcą debaty na temat przyszłości funkcjonowania zbiorowej komunikacji. Kierowcy zaś utrzymania dotychczasowych miejsc pracy.
Więcej…

Ugodził nożem kolegę prosto w serce: dostał 9 lat pozbawienia wolności
9 lat pozbawienia wolności oraz 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia zasądził dzisiaj Sąd Okręgowy w Krośnie wobec 36-letniego Andrzeja K., który w kwietniu br. w jednym z zakładów masarskich w Jaśle usiłował zabić swojego kolegę. Prokuratura i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyższy wyrok.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Wigilia Caritas: rośnie liczba potrzebujących
Już po raz piętnasty jasielski oddział CARITAS przygotował Wigilię dla najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu. W uroczystej wieczerzy wzięło udział ponad sto osób, na które po przełamaniu się opłatkiem i spożyciu posiłku, czekały świąteczne paczki.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Pacjentki będą rodzić w komfortowych warunkach
Trzy sale porodowe z klimatyzacją i oddzielnymi węzłami sanitarnymi, odrębna sala do cięć cesarskich, nowoczesne wyposażenie – tak wygląda teraz zmodernizowany Trakt Porodowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, w którym rocznie na świat przychodzi około 1300 dzieci. To dopiero pierwszy etap wielomilionowej inwestycji na oddziale ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym placówki.
Więcej…

Na terenie Gamrat-u będą utylizować odpady komunalne?
Wraca pomysł budowy zakładu zagospodarowania odpadów w Jaśle. Zaniechany przez poprzednie władze projekt miałby zostać zrealizowany na terenie byłego wydziału produkcyjnego „B” Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Pod inwestycję przygotowana jest już uzbrojona działka o powierzchni około 35 hektarów.
Więcej…

Komisje Rady Powiatu nadal niekompletne
Podczas dzisiejszych obrad Rady Powiatu w Jaśle nie udało się uzupełnić składu osobowego trzech najważniejszych komisji: rewizyjnej, finansowo-budżetowej oraz rozwoju gospodarczego i promocji powiatu.
Więcej…

Radni powiatowi podnieśli sobie wynagrodzenie. Opozycja: zbyt wcześnie na podwyżki
Radni powiatowi rozpoczynają czwartą kadencję od podwyżki swojego uposażenia. W skali roku podwyżka może pochłonąć z budżetu powiatu dodatkowo ponad 90 tysięcy złotych. Opozycja protestuje: jest zbyt wcześnie, żeby podnosić wysokość diet.
Więcej…

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Strażacy z Szebni nie dostaną „ciężkiego” Jelcza z jasielskiej komendy
Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach czują się zawiedzeni po tym, jak komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zdecydował o przekazaniu wysłużonego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który ma być wycofany z podziału bojowego jasielskiej komendy, do jednostki OSP z terenu powiatu rzeszowskiego.
Więcej…

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jaki był 2010 rok? Przeżyjmy to jeszcze raz (foto)”

  1. Damian fajny artykuł, mogłeś pokusić się o mniej wydarzeń, a jeszcze jakiś drobny komentarz do każdego