Informacje

Ogólnopolski ranking szkół. Technikum lepsze od liceum

W ogłoszonym właśnie najnowszym ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych dziewiąte miejsce w województwie podkarpackim oraz sto dziewiętnaste w całym kraju zajmuje obecnie Technikum nr 4 w Jaśle, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 4, czyli popularnego „Ekonomika”. Dla porównania: I Liceum Ogólnokształcące zajęło 244 miejsce w Polsce.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Technikum integracyjne w Zespole Szkół nr 4 w rankingu zajęło 9 miejsce w województwie.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

To wyjątkowa edycja ogólnopolskiego rankingu szkół Ponadgimnazjalnych przygotowywanego corocznie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”. Wyjątkowa z dwóch względów: do tej pory o tym, na której pozycji uplasuje się dana szkoła, decydowała liczba zwycięzców ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych w minionym roku szkolnym. Teraz poszerzono kryteria oceny o trzy dodatkowe elementy: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocena szkoły przez kadrę akademicką. Po drugie, oddzielono od siebie licea ogólnokształcące od techników.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych od szeregu lat wzbudzał emocje w środowisku szkolnym. Sporo też było krytyki i zarzutów skierowanych do Kapituły dotyczących jedynego do tej pory kryterium jakim były osiągnięcia w zamkniętej liście olimpiad i konkursów. W tym roku Kapituła skonstruowała nowe zasady – moim zdaniem – zdecydowanie lepiej oddające osiągnięcia szkół, chociaż, jako nauczyciel wiem, że także i one nie są w stanie oddać  rzeczywistego zaangażowania nauczycieli i pracy szkół. – mówi Robert Niemiec, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Technikum z oddziałami integracyjnymi, które funkcjonuje w popularnym „Ekonomiku”, zajęło 119 miejsce w kraju oraz 9 w województwie podkarpackim. W specjalnie opracowanym podrankingu maturalnym szkoła uplasowała się zaś na 97 pozycji. Duża konkurencja działa mobilizująco na szkoły, które stwarzają uczniom co raz lepsze możliwości naukowego rozwoju.

Pozycja na liście najlepszych techników w kraju i jednych z najlepszych w województwie i jednocześnie bardzo wysokie miejsce w podrankingu maturalnym, jest motywacją do dalszej pracy i zobowiązaniem do stałego podnoszenia wyników szkoły. Nie stworzono listy rankingowej dla liceów profilowanych. Przypuszczam, że nasze IV Liceum Profilowane z Oddziałami z niespotykaną w kraju 100% zdawalnością matury  mogłoby być na czele tej listy. – podkreśla Robert Niemiec.

W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych znalazły się również inne placówki z terenu miasta Jasła: wśród techników 21 miejsce w województwie i powyżej 200 miejsca w Polsce zajmuje Technikum nr 3 w „Chemiku”. Z kolei spośród liceów ogólnokształcących na liście sklasifykowano trzy szkoły: I Liceum Ogólnokształcące (12 miejsce w województwie i 244 miejsce w Polsce), Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO (22 w województwie i powyżej 400 miejsca w kraju) oraz II Liceum Ogólnokształcące (30 miejsce w województwie i powyżej 400 miejsca kraju).

Cieszę się, że oddzielono licea ogólnokształcące od techników gdyż to są dwa różne typy szkół nieporównywalne ze sobą. Cieszę się także, że szkoła w której jestem dyrektorem zajęła w tegorocznym rankingu tak wysokie miejsce. Cieszę się tym bardziej, że jest to szkoła integracyjna, w której nakład pracy w celu osiągnięcia takich efektów musi z konieczności być wyższy. – dodaje dyrektor „Ekonomika”.

Według rankingu „Rzeczpospolitej i „Perspektyw” najlepszym liceum w Polsce jest Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (województwo kujawsko-pomorskie), zaś na Podkarpaciu to Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Ogólnopolski ranking szkół. Technikum lepsze od liceum”

  1. no i nareszcie obalony został mit o nieporównywalnej wielkości I LO xP
    Co do ekonomika polecam, jest na poziomie i przy tym dużo humoru, nie tak sztywno jak w co niektórych wywyższających się szkołach ponadgimnazjalnych,

  2. a ja tam osobiscie chodze do oslawionego 'Chemika’ (rowniez do technikum) i dobrze mi z tym :]