Kultura | rozrywka | edukacja

Ruszyła XIV edycja Noworocznego Daru. Młodzież kwestuje na rzecz szpitala

Już po raz 14 wolontariusze z jasielskich szkół wyszli na ulice miasta ze specjalnymi puszkami, by zbierać datki na wsparcie Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Kwesta uliczna tradycyjnie prowadzona jest w pierwszą niedzielę po Nowym Roku (tym razem to 2 stycznia).

Fot. Jadwiga Steliga
Młodzież kwestuje na ulicach miasta.
Fot. JADWIGA STELIGA

W tym roku kwestuje 144 uczniów, pod opieką 23 nauczycieli. Sztab akcji jak zwykle mieści się w Jasielskim Domu Kultury, który wraz z parafią ojców Franciszkanów jest organizatorem Noworocznego Daru. Do akcji tradycyjnie włączyły się wszystkie jasielskie parafie. Młodych ludzi można było spotkać na ulicach już po godz. 7 i będą kwestować do godz. 18.30.

Akcja charytatywna Noworoczny Dar nie ogranicza się do kwesty ulicznej. Pieniądze zbierane są również podczas prezentacji artystycznych dzieci i młodzieży (w tym roku od 10 do 13 stycznia); można je także wpłacać na udostępnione przez jasielskich ojców Franciszkanów konto. Podsumowanie akcji i przekazanie dyrekcji szpitala czeku z uzbieraną kwotą odbędzie się podczas koncertu finałowego 11 lutego br.

***

Akcja Noworoczny Dar prowadzona jest w Jaśle już po raz 14 i wciąż cieszy się takim samym zainteresowaniem uczestników. Chętnie zgłasza się młodzież do kwestowania i zawsze są ludzie dobrej woli, którzy ofiarowują pieniądze dla swojego szpitala. Przez 13 lat podczas Noworocznego Daru zbierano różne kwoty od 16 do 33 tys. zł. Wszystkie pieniądze przekazywane są szpitalowi, a dyrekcja co roku decyduje na co je przeznaczyć. Dotychczas dzięki akcji dla jasielskiego szpitala kupiono sprzęt o łącznej wartości blisko 350 tys. zł. Były to m.in.: defibrylator do karetki pogotowia, kardiomonitor, spirometr i rhinotest dla oddziału dziecięcego, inkubator dla oddziału neonatologii, respirator dla noworodków, kardiomonitor z zasilaniem sieciowo-bateryjnym do transportu wewnętrznego, łóżka rehabilitacyjne, inhalatory, aparaturę monitorującą pracę serca i oddech ciężko chorych dzieci oraz kardiotokograf do monitorowania pracy serca dziecka w łonie matki i zapisu czynności skurczowej macicy.

Zebrane w 2009 roku 32 tys. zł z akcji Noworoczny Dar przyczyniły się do zakupu respiratora dla oddziału neonatologicznego (urządzenie kosztowało 80 tys. zł; pozostałą część potrzebnej kwoty szpital dołożył z własnych środków) a ubiegłoroczne (2010) prawie 50 tys. zł (23 550 zł przyniosła zbiórka, 25 tys. zł dołożyły Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat SA), zostały wydane na zakup kardiomonitorów i pomp infuzyjnych dla szpitalnego oddziału ratunkowego.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Ruszyła XIV edycja Noworocznego Daru. Młodzież kwestuje na rzecz szpitala”

  1. Akcja jest chwalebna, jej organizacja niestety nie. Nie wiem jak jest w tym roku, ale w poprzednim odbywala się na zasadach tyrańsko-kretyńskich, więc moja szkoła z takiej współpracy zrezygnowała.

  2. Kolejny raz akcja się rozpoczęła i wie o tej akcji sama baba z JDKu. Co Wy myślicie o tej akcji?
    Schudła coś ta Wasza dyrektorka.
    Długo jeszcze ją trzeba będzie oglądać?
    Panie burmistrzu …
    Miałem nadzieję, że długo już nie będę musiał tego czegoś z nerwicą ogladać.