Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: najnowsza komedia Jana Jakuba Należytego (zapowiedź)

„Andropauza – Męska Rzecz” czyli zdecydowana odpowiedź na „Klimakterium”. Najnowsza komedia autorstwa Jana Jakuba Należytego to świetnie opowiedziana i wyśpiewana historia, która może się przydarzyć każdemu. Spektakl przyciąga przede wszystkim gwiazdorską obsadą i zabawnymi dialogami. Zostanie wystawiony w Jasielskim Domu Kultury 8 lutego br. o godz. 17.30. Bilety są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

W obsadzie występują zamiennie: Maciej Damięcki, Marek Siudym, Jacek Kawalec, Ryszard Kotys, Dariusz Gnatowski, Piotr Skarga, Michał Pietrzak i Andrzej Beya – Zaborski. Wcielają się oni w postaci pięciu panów w słusznym wieku, którzy spotykają się w sanatorium. Łączy ich tęsknota za minioną młodością i wspólny wróg – doktór ZUS. Sztuka skrzy się dowcipem, dialogi śpiewane i mówione roją się od zabawnych bon motów (nie taka baba straszna jak się umaluje i in.) J.J. Należyty pokazuje polską rzeczywistość w realiach sanatoryjnej świetlicy i nieodłącznej uzdrowiskowej atrakcji – dancingu. Sztuka niepozbawiona jest jednak wątków lirycznych i prostych prawd o życiu, przewijają się one w dialogach bohaterów, którzy wracają we wspomnieniach do minionej bezpowrotnie młodości. Klimat spektaklu buduje też muzyka, wykorzystano w nim m.in. rozpoznawane przez widzów już od pierwszego akordu takie utwory jak „Granada” (tu – ”Żenada”), fragment „Pszczółki Mai” czy opery „Walkiria” R. Wagnera. Wystąpił także Chór Niewolników, a głosu Zbigniewowi Wodeckiemu użyczył… Zbigniew Wodecki. W montażu muzycznym sceny dancingowej wykorzystano ponadczasowe hity znanych szansonistów; „Jesteśmy na wczasach”, „Jesteś szalona”, „Daj mi tę noc” czy „Przeleć mnie”.

Reżyserem sztuki jest Dariusz Szada – Borzyszkowski, a jej premiera odbyła się w październiku ub. roku w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W JDK: najnowsza komedia Jana Jakuba Należytego (zapowiedź)”