Kultura | rozrywka | edukacja

W Galerii JDK: świat wyobraźni Anny Papiernik

Wystawa obrazów Anny Papiernik będzie czynna do końca lutego br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wernisaż, który odbył się 10 lutego zgromadził liczne grono jasielskich miłośników sztuki i był okazją do porozmawiania z artystką, zapytania o jej pasje i inspiracje.

Fot. Jasielski Dom Kultury
ANNA PAPIERNIK. Fot. Jasielski Dom Kultury

Na wystawie można obejrzeć kilkadziesiąt oryginalnych, działających na wyobraźnię prac, tworzonych niezwykłą, wypracowaną przez artystkę techniką. Z obrazów wyzierają surrealistyczne stwory, tajemnicze bestie ze świata fantazy, przyciągające wzrok, jakby osaczające widza i zmuszające do zastanowienia, co ukrywają te zagadkowe formy, jakie nieodgadnione przestrzenie nas otaczają.

Inspiracją do stworzenia moich prac był fantastyczny świat zaczerpnięty z literatury i sztuki tego gatunku, którą bardzo lubię, jak również z fascynacji odnajdywania przedstawień zwierzęcych w sztuce, a pomysł stworzenia właśnie takich obrazów zrodził się już na studiach podczas przygotowywania dyplomu – mówi Anna Papiernik. – Nazwy są zakamuflowane, ale przemyślane, mają być tajemnicze. Dla mnie jest oczywiste, że są to zwierzęta, ale każdy może je w swój sposób interpretować, to zależy od wyobraźni.

Artystka tworzy w technice, nad którą bardzo długo pracowała, będącej kompilacją różnych technik malarskich. Pracując wykorzystuje m.in. efekt rozlania, przetaczania masy farby po powierzchni papieru. Z powstałych w ten sposób abstrakcyjnych, barwnych plam wydobywa tajemnicze formy, z niezwykłą precyzją dopracowując szczegóły.

Anna Papiernik, urodzona w 1984 r. Szerzynach koło Jasła, obecnie pracująca w szkole w Czermnej, ukończyła Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, na kierunku snycerstwo. W 2009 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni rysunku Doroty Jajko-Sankowskiej. (II Nagroda im. Jerzego Panka za Najlepszy Dyplom Wydziału Sztuki URz). Rok później zdobyła nagrodę specjalną za osobisty wkład w malarstwo polskiego artysty sztuki na III Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Rzeźby krain V4 – Trebisov (Słowacja). Jej prace można było oglądać na kilku wystawach indywidualnych (m.in. w Tuchowie, Tarnowie i Jaśle oraz zbiorowych. Od ubiegłego roku należy do nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Artystów Plastyków – grupy „Playa”. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Galerii JDK: świat wyobraźni Anny Papiernik”

  1. Pani Aniu gratuluję talentu, jestem pod wrażeniem prac, życzę dalszych pomysłów na „stworki” i sukcesów artystycznych.