Informacje

W kwietniu turnieje BRD i motoryzacyjny. Młodzież wie, jak poruszać się po drogach

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Jaśle, jest organizatorem finałów powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół średnich. Finały będą miały miejsce w kwietniu w Jaśle oraz Nowym Żmigrodzie.

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar
Miasteczko Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy w Jaśle przy ZSM nr 3.
Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Wcześniej eliminacje do obu turniejów zostaną zorganizowane na poziomie klas, szkół i gmin. Najlepsi otrzymają prawo reprezentowania gminy na szczeblu powiatowym. Finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 9:30 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 przy ulicy Szkolnej w Jaśle, zaś Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego 19 kwietnia o godzinie 9:30 w głównym budynku Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie przy ulicy Mickiewicza.

Turniej wpływa w sposób edukacyjny na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym naszych najmłodszych, najmniej chronionych uczestników w ruchu to jest dzieci i młodzieży, a tym samym wypełnia on lukę w edukacji szkolnej z uwagi na brak realizacji przedmiotu wychowanie komunikacyjne. – podkreśla Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Ponadto Jasło zostało wyróżnione i w maju będzie organizatorem finału wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla gimnazjum, który odbędzie się na oddanym do użytku w ubiegłym roku Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy przy Zespole Szkół Miejskich nr 3.

Współorganizatorami turniejów są: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urzędy Miast w Jaśle i Kołaczycach oraz Urzędy Gmin powiatu jasielskiego.

Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar
Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.
Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Wspierają finansowo organizację turniejów na szczeblu powiatowym oraz sprawują nadzór merytoryczny nad organizacją finałów na szczeblu gminnym. – mówi Józef Biernacki. – Finały gminne BRD dla szkół podstawowych i gimnazjum należy przeprowadzić zgodnie z regulaminem pod patronatem Burmistrzów i Wójtów Gmin, z kolei finał szkolny OMTM należy przeprowadzić zgodnie z regulaminem pod patronatem Dyrektora Szkoły, do 5 kwietnia 2011 roku. Wyłonione reprezentacje wraz z opiekunem należy zgłosić pisemnie do udziału w finale powiatowym na adres e-mail: jozef@jkmird.pl.

Regulaminy obydwu turniejów dostępne są na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowego (www.pzm.pl).

W ubiegłym roku w finale powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju BRD wystartowało siedem gminnych reprezentacji. Pierwsze miejsce i prawo reprezentowania powiatu na szczeblu wojewódzkim zajęła Szkoła Podstawowa w Krempnej (w składzie: Izabela Szlachta, Daniel Muszański, Robert Źrebiec, opiekun Agnieszka Skocz) oraz Gimnazjum nr 2 w Jaśle (w składzie: Piotr Zając, Kamil Źrebiec, Piotr Kotlinowski, opiekun Adam Smorul). Natomiast w finale powiatowym OMTM uczestniczyło dziewięć reprezentacji. Najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle (w składzie: Krzysztof Witkoś, Rafał Urbanik, Michał Zegarowski, opiekun Krzysztof Płaziak).

Zdecydowanie poprawia się bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o nieletnich, bo w ubiegłym roku mieliśmy tylko trzy zdarzenia z udziałem nieletnich. Trzy osoby zostały poszkodowane. Oczywiście zdarzeń z nieletnimi, gdzie brali udział w wypadkach drogowych z rodzicami czy wśród innych uczestników ruchu drogowego było troszkę więcej. Wydaje nam się, że tego typu turnieje powoduje, że młodzież wie jak się poruszać, wie co zrobić na drodze i niech tak zostanie. – mówi mł. insp. Robert Woźnik, komendant powiatowy Policji w Jaśle.

Jeżeli edukacja poprzez udział w tego typu turniejach pomoże uratować choćby jedno życie ludzkie w naszej „Małej Ojczyźnie” jaką jest powiat jasielski i nie tylko, to będzie już ogromna satysfakcja dla wszystkich biorących udział w realizacji tych przedsięwzięć. – dodaje Józef Biernacki.

Szczegółowe informacje na temat organizowanych turniejów można uzyskać w siedzibie Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa przy ulicy Piotra Skargi 86/9 w Jaśle, na stronie internetowej Klubu: www.jkmird.pl oraz pod numerem telefonu: (13) 446 47 47.

Oficjalny patronat medialny nad finałami powiatowymi Ogólnopolskiego Turnieju BRD oraz Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego objął portal regionalny terazJaslo.pl.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE