Informacje

III Podkarpacki Plener Dziennikarski: w piątek poznamy laureatów

Ponad czterdziestu uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego województwa nadesłało prace na III Podkarpacki Plener Dziennikarski im. Marcina Pawłowskiego, organizowany przez Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle. Laureatów konkursu poznamy już w najbliższy piątek (25.03). Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej będą mieli również okazję porozmawiać ze swoim starszym kolegą „po fachu”: Leszkiem Kabłakiem, reprezentującym ogólnopolską stację TVN24.

Agnieszka Patyk. Fot. archiwum
Laureatka ubiegłorocznego Pleneru Agnieszka Patyk w Redakcji FAKTÓW TVN.
Fot. archiwum Organizatorów

Podkarpacki Plener Dziennikarski obejmuje dwa etapy: w pierwszym zainteresowani udziałem w konkursie uczniowie mieli przesłać nigdzie dotąd niepublikowany, autoryzowany wywiad na podany przez Organizatorów temat. Prace oceniało profesjonalne jury, w skład którego weszli przedstawiciele lokalnych mediów oraz ludzie, którzy pasjonują się dziennikarstwem niemalże od zawsze: Agata Koba, Katarzyna Pacwa i Zbigniew Dranka.

W tym roku uczniowie mieli za zadanie napisać wywiad na temat „Wokół szkolnych spraw”. Razem spłynęło ponad czterdzieści prac. Konkurs kierowany jest do uczniów gimnazjum i szkół średnich całego województwa podkarpackiego. Prac jest jedynie, albo aż czterdzieści. Należy pamiętać, że dziennikarstwem interesują się nieliczni, więc konkurs, który organizowany jest przez Gimnazjum nr 4 w Jaśle ma na celu wyłowić te dziennikarskie „perełki”, czyli osoby, które interesują się dziennikarstwem. – mówi Katarzyna Czerwonka, koordynator Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego im. Marcina Pawłowskiego.

III edycja Pleneru została rozszerzona o dodatkową kategorię: uczniowie szkół średnich.

W tamtym roku na II Podkarpacki Plener Dziennikarski przybyło kilku uczniów z szkół średnich pragnąc obserwować pracę dziennikarzy. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć konkurs włączając drugą kategorię, czyli szkoły średnie. Kilku uczniów ze szkół średnich wzięło udział w tym konkursie. Myślę, że jak na początek jest nieźle. – dodaje.

Drugi etap konkursu to uroczysta gala finałowa, na której zostaną ogłoszone wyniki pracy jury oraz wręczone nagrody. Rozpocznie się o godzinie 11 w budynku Zespołu Szkół Miejskich nr 4 przy ulicy Piotra Skargi. Wezmą w niej udział zaproszeni goście: uczestnicy Pleneru, władze samorządowe miasta, przedstawiciele Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, dziennikarze lokalnych mediów, które objęły nad konkursem patronat medialny, dyrekcja oraz uczniowie placówki.

Patronat honorowy objęli: burmistrz miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Redakcja „Faktów” TVN. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia został portal regionalny terazJaslo.pl.

Sponsorzy: Urząd Miasta Jasła, Szkoła Języków i Zarządzania „Promar”, Studio Fryzur i Urody „Awangarde”, Grupa „Nowy Styl” Jasło, Firma „Zamex” Sp.J., Firma ARGUS.

Katarzyna Czerwonka

Mówi Katarzyna Czerwonka,
koordynator Pleneru:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE