Informacje

Pożar w Jabłonicy. Strażacy: dobrze, że mieszkańcy szybko zareagowali (foto)

Wadliwa konstrukcja przewodu kominowego to prawdopodobna przyczyna pożaru, do jakiego doszło w poniedziałek po południu w miejscowości Jabłonica (gmina Skołyszyn). Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców na zaistniałe zagrożenie i sprawnej akcji strażaków udało się zapobiec nieszczęściu.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Do zdarzenia doszło przed godziną piętnastą. Na miejsce zostało zadysponowanych pięć zastępów straży pożarnej: dwa z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, dwa z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym ze Skołyszyna oraz jeden z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lisowie.

Po dojechaniu na miejsce jednostek straży pożarnej nasze działania polegały na wyrzuceniu spalonych elementów, dokładnym sprawdzeniu konstrukcji dachowej oraz stropu czy nie ma jakiś zarzewi ognia i przekazaniu właścicielom informacji, żeby prawidłowo wykończyli przewód kominowy, gdyż poprzednia rura nie zdała egzaminu, w wyniku czego powstał ten pożar. – powiedział portalowi terazJaslo.pl będący na miejscu akcji ratowniczej mł. bryg. Marek Górniak, dowódca JRG PSP Jasło.

W trakcie akcji gaśniczej lekkiemu podtruciu dymem uległ właściciel budynku. Na szczęście nie było konieczności wezwania zespołu ratownictwa medycznego. – Podaliśmy mu tlen. W tej chwili jego stan zdrowia jest bardzo dobry. Nie narzeka na żadne bóle. Generalnie nikomu nic poważnego się nie stało. – podkreślił Górniak.

Według dowódcy JRG PSP Jasło, pożar zaistniał w wyniku niewłaściwej konstrukcji przewodu kominowego.

Doszło do przepalenia się rury, w wyniku czego zapaleniu uległy składowane na strychu materiały łatwopalne w postaci odzieży. Również zaczęła palić się konstrukcja dachowa. Dzięki temu, że mamy dzień i mieszkańcy przebywali w budynku, szybko zauważyli ten pożar. Przy pomocy węża ogrodowego i wiaderek z wodą udało im się ten pożar prawie w całości ugasić. – dodał.

Działania ratownicze na miejscu zdarzenia trwały około jednej godziny.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Pożar w Jabłonicy. Strażacy: dobrze, że mieszkańcy szybko zareagowali (foto)”