Kultura | rozrywka | edukacja

W jasielskim muzeum: efekty polsko-słowackiej współpracy

W marcu i kwietniu Muzeum Regionalne zaprasza miłośników sztuki na wystawę „Orest Dubay – Grafika”. Ekspozycja, przygotowana przez współpracujące z jasielską placówką Vlastivedne Muzeum w Humennem, prezentuje wybrane prace graficzne nieżyjącego już wybitnego słowackiego artysty.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Wernisaż wystawy (od prawej): zastępca dyrektora muzeum w Humennem Ivana Strakošová, Alfred Sepioł i Anna Szeleszkiewicz z Urzędu Miasta w Jaśle.
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar (więcej zdjęć w naszej Fotogalerii)

Jasielskie muzeum – choć w swoich zbiorach posiada liczne grafiki – to niezbyt często są one eksponowane szerszej publiczności. Tym razem dyrekcja placówki postanowiła zrobić wyjątek i w ramach transgranicznego rozwoju polsko-słowackiego pogranicza „ściągnąć” do Jasła wybrane prace autorstwa Oresta Dubaya (1919-2005).

Wszystko zaczęło się od ubiegłego roku, kiedy mieliśmy wystawę z okazji 40-lecia muzeum w muzeum w Trebiszowie. – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. – Wtedy dyrekcja muzeum (w Humennem – przyp. red.), a konkretnie dyrektor Vasil Fedic zadzwonił, że chciałby w swoim kasztelu – zresztą kasztel należał do tej samej rodziny, która była kiedyś właścicielem kasztelu w Trebiszowie – żeby w historycznych wnętrzach pokazać nasze zegary. Myśmy się oczywiście na to zgodzili. To pierwsze spotkanie zaowocowało tym, że postanowiliśmy współpracować. Tak się składa, że województwo, na którego terenie jest Humenne i nasze województwo podkarpackie graniczą ze sobą i dzięki temu jest szansa współpracy transgranicznej. Myśmy przygotowali jeden projekt. W maju dowiemy się, czy został przez tych, którzy decydują, zaakceptowany. Być może, że będzie jakiś konkretny efekt i będziemy mogli nie tylko zorganizować wystawę, ale przeprowadzić też pewne remonty w naszym muzeum.

Prezentowane na ekspozycji w Jaśle prace to głównie linoryty – niegdyś będące popularną formą grafiki – dzisiaj bardziej zapomniana forma przez artystów. Pochodzą z różnych okresów twórczego życia artysty. Najstarsze – jeszcze z lat 50-tych ubiegłego wieku, najmłodsze – stworzone trzydzieści lat później. W sumie ponad osiemdziesiąt prac.

Właściwie jest tu pokazane jak ten artysta się zmieniał. Same tytuły czy sposób pokazywania pewnych problemów nawiązują jeszcze do tematyki wojennej czy odwołują się do haseł, które były modne w latach 50-tych: „precz z wojną”, itd. A później są już tematy bliższe człowiekowi, czyli miłość, kobieta, kwiaty. Zresztą niektóre te grafiki trzeba po swojemu zinterpretować i coś tam w nich dostrzec. – podkreśla Alfred Sepioł. – Jest to dosyć trudna technika bo wiemy, że rysunek jest właściwie negatywem i dopiero po odbiciu uzyskujemy to, co artysta chciałby zobaczyć. Są przeważnie dwa kolory – czerń i biel. Jest to dosyć trudne – mając do dyspozycji tylko te dwa kolory, chociaż niektórzy mówią, że czerń i biel to żadne kolory. – dodaje.

Dyrektor jasielskiego muzeum dodaje, że wystawa jest okazją do zapoznania się miłośników sztuki z tym rodzajem twórczości plastycznej, która w dzisiejszej dobie powoli zanika.

Przed każdą grafiką można kontemplować, starać się dostrzec coś głębszego, co artysta chciał pokazać. Mnie się wydaje, że ci co przyjdą, a którzy się interesują sztuką, na pewno coś dla siebie każdy znajdzie. – dodał Sepioł.

Orest Dubay (1919-2005) urodził się w niewielkiej wiosce w okolicach Humennego na Słowacji. Studiował rysunek i malarstwo w Słowackiej Wyższej Szkole Technicznej w Bratysławie, pod okiem profesorów J. Mudrocha, M. Benka i M. Schurmanna. W 1945 roku angażuje się w działalność stowarzyszeń skupiających słowackich artystów plastyków. Trzy lata później zostaje asystentem w Katedrze Sztuk Pięknych Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu im. Komeńskiego w Bratysławie. Za swoją twórczość na niwie malarskiej i graficznej otrzymał wiele krajowych i międzynarodowych nagród oraz wyróżnień. Swoje prace wystawiał w największych galeriach na świecie, m.in. w Rostocku, Budapeszcie, Berlinie, Moskwie, czy Florencji. W 1994 roku część swoich dzieł przekazał na rzecz rodzinnego muzeum w Humennem, w którym utworzono Galerię im. Oresta Dubaya.

Należy do tych najwybitniejszych artystów, którzy osiągnęli w sztuce wszystko, co można osiągnąć. – podkreślił Alfred Sepioł.

Ekspozycja będzie dostępna do końca kwietnia. Dla gości, którzy w tym czasie postanowią odwiedzić jasielską placówkę muzealną, przygotowano specjalny folder oraz zestaw okolicznościowych pocztówek z pracami Oresta Dubaya.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W jasielskim muzeum: efekty polsko-słowackiej współpracy”

  1. Dakujeme múzeu v Jasle za prijemne prijatie a navstevnikom výstavy za nadherne prostredie k otvoreniu a prezentacii prac majstra Dubaya.