Informacje

Ewa Różycka odwołana z funkcji dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie

Zarząd Powiatu w Jaśle odwołał w środę (06.04) ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie Ewę Różycką. Przez najbliższe dziesięć miesięcy placówką będzie kierowała Barbara Wierdak-Cyboroń. Po tym okresie nowy dyrektor placówki zostanie wyłoniony w formie postępowania konkursowego.

Fot. oficjalna strona szkoły
Ewa Różycka w towarzystwie księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego (zdjęcie z ubiegłego roku).
© Fot. oficjalna strona Szkoły / www.zsnz.vot.pl

Nie jest to łatwa decyzja dla Zarządu. Jednakże trzeba mieć na uwadze okoliczności. Nieprawidłowości, które miały miejsce postępowały. Ja powiem o tych, które najbardziej są dla Zarządu nie do zaakceptowania, czyli prowadzenie formy działalności takiej jak działalność gospodarcza, której szkole prowadzić nie wolno: dokonywanie usług beczką, sprzedawanie usług jazdy konnej. To są rzeczy, których nie wolno prowadzić szkole. W Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie prowadzone były. – powiedział portalowi terazJaslo.pl Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Starosta jasielski podkreślił, że w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie od dłuższego czasu panuje trudna sytuacja związana z zarządzaniem placówką.

Zarówno pani dyrektor jak też zastępca dyrektora od dłuższego czasu przebywają na zwolnieniu chorobowym. Jak wiemy zbliża się czas matur, zbliża się czas naboru i nie może jednostka funkcjonować bez kierownictwa. W związku z tym musi być ktoś, kto weźmie pełną odpowiedzialność na siebie za przeprowadzenie państwowych egzaminów. To są rzeczy, które mogą być brzemienne w skutkach nie tylko dla tej szkoły, ale również dla uczniów, którzy do tych egzaminów przystępują. – mówi.

Przyznaje także, że współpraca z panią dyrektor nie układała się najlepiej. – Niestety ta współpraca trochę kulała. Kierowanie tą jednostką nie było takie, jakie można byłoby sobie wymarzyć. Ja przypomnę, że w poprzedniej kadencji stawiałem na ówczesnym Zarządzie wniosek o odwołanie pani dyrektor ze stanowiska. Tam w głosowaniu ten wniosek nie przeszedł, a dotyczyło to źle przeprowadzonego przetargu na roboty remontowe.

Zapytaliśmy również Adama Kmiecika o to, czy protesty społeczności szkolnej w związku z planowanym zamiarem wygaszenia techników i zasadniczej szkoły zawodowej w Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie miały wpływ na decyzję Zarządu Powiatu w sprawie odwołania Ewy Różyckiej z funkcji dyrektora.

Może utwierdziło to Zarząd w przekonaniu, że dobrze postępuje. – przyznał starosta jasielski. – Jeżeli jakieś kłopoty czy „ciemne chmury” są nad szkołą to uważam, że kierownik tej jednostki wtedy jest najbardziej potrzebny. Oczywiście nie kwestionuję tego, że pani dyrektor jest chora, bo to jest sprawa lekarza i pani dyrektor. Pani dyrektor przedstawiła odpowiednie zaświadczenie i zgodnie z prawem ma prawo przebywać na zwolnieniu. Natomiast ja, nawet jakbym był chory, w takim czasie byłbym na pewno w jednostce.

Decyzją Zarządu Powiatu w Jaśle pełnienie obowiązków dyrektora szkoły powierzono dotychczasowej nauczycielce w tej placówce Barbarze Wierdak-Cyboroń.

Nie można było powierzyć zastępcy obowiązków dyrektora, ponieważ fizycznie nie może tego wypełniać, gdyż jest na zwolnieniu chorobowym. Stąd decyzja o powierzeniu nauczycielowi tej szkoły. Zarząd powierzył obowiązki na dziesięć miesięcy. W tym czasie zostanie przygotowany konkurs. Na pewno rozstrzygnięcie będzie konkursowe, a nie żadne inne. – powiedział Adam Kmiecik.

Myślę, że sprawdzi się i szkoła w Nowym Żmigrodzie będzie funkcjonować na przekór tym wszystkim, którzy krzyczeli o jej likwidacji, co oczywiście było nieprawdą. – dodał.

53-letnia Ewa Różycka od sierpnia 2008 roku pełniła obowiązki dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie. Wcześniej pracowała tam jako nauczyciel i zastępca dyrektora. W styczniu 2009 roku wygrała postępowanie konkursowe i po pozytywnej akceptacji kandydatury przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w lutym tego samego roku objęła fotel dyrektora placówki.

W ubiegłym roku w listopadowych wyborach samorządowych kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Ewa Różycka odwołana z funkcji dyrektora Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie”

  1. a w tej szkole to nie było księgowej która za coś odpowiada lub zastepcy dyrektorki co to rządzi beczką i końmi?

  2. No cóż, PiS nie rządzi, trzeba wywalić wszystkich, co go popierali, nieważne, czy słusznie, czy nie. O co zakład, że następny dyrektor będzie z PO lub PSL?

  3. Każda działalność wymaga akceptacji głównego b…a w zarządzie. Skoro była akceptacja to brak przestępstwa.