Kultura | rozrywka | edukacja

Od dwudziestu lat młodzież pogłębia wiedzę o historii swojego miasta

Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury, już po raz dwudziesty zorganizowało dwudniowy Turniej Wiedzy o Jaśle. Konkurs, któremu od początku istnienia przyświeca idea propagowania wiedzy o historii i współczesności miasta Jasła, jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Staramy się, żeby w pamięci młodzieży zachować przeszłość, bo wiadomo, że nie ma przyszłości bez przyszłości. – podkreśla Felicja Jałosińska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

W jubileuszowej edycji turnieju organizatorzy zaproponowali jego uczestnikom poznanie historii miasta w latach II wojny światowej, biografii Sługi Bożego księdza Kazimierza Wojciechowskiego (w 2011 roku przypada siedemdziesiąta rocznica śmierci urodzonego w Jaśle kandydata na ołtarze) i założyciela krakowskiego Muzeum Farmacji doktora Stanisława Pronia (w czterdziestą rocznicę śmierci) oraz fotografii i pocztówek przedstawiających Jasło w okresie międzywojennym, okupacji i zagłady.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Pomocne w przygotowaniach młodzieży do zmagań konkursowych okazały się publikacje książkowe wydane przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, m.in. „Kalendarium dziejów Jasła od 1939 do 1945 roku”, „Poczet wybitnych jaślan i ludzi związanych z regionem”, „Katalog z wystawy Jasło na fotografiach i pocztówkach w okresie międzywojennym, okupacji i zagłady” oraz „Rocznik jasielski” tom piąty.

Możemy się poszczycić, że jesteśmy chyba jedynym w województwie podkarpackim stowarzyszeniem, które ma tak bogaty zakres wydawnictw. Mamy ponad 74 pozycje wydawnicze dotyczące Jasła i regionu. Wszystkie są wpisane do rejestru ISBN i ISSN. Nasze wydawnictwa są dostępne na całym świecie. Tematyka obejmuje historię tego miasta, zabytki, regionalizm. Staramy się młodzieży wpajać historię, bo Jasło jako miasto zostało zniszczone w 97 procentach, nie ma tak wielu zabytków, ale to co posiada musimy chronić. – mówi Felicja Jałosińska.

Dwudniowe zmagania rozpoczęli w czwartek uczniowie szkół podstawowych. W konkursie wzięły udział po dwie trzyosobowe drużyny reprezentujące „Dwójkę” i „Czwórkę”. Swoje zespoły wystawiły również: Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stefana Jaracza, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stanisława Konarskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Dzisiaj z kolei stanęli w szranki uczniowie gimnazjów: numer 1, numer 2 (które wystawiły po dwie drużyny), numer 4 i numer 5 oraz szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. ppłk. Józefa Modrzejewskiego (po dwie reprezentacje), Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego oraz Zespołu Szkół nr 4.

Tak się złożyło i bardzo nam przykro, że Szkoła Podstawowa nr 10 dziewiętnaście razy uczestniczyła w Turnieju Wiedzy o Jaśle, a w jubileuszowym niestety nie. Nie znam powodu. Ale ogólnie szkoły chętnie biorą udział. Co prawda jest mniej uczestników, ale to nie jest podyktowane niechęcią uczestniczenia tylko tym, że tak dużo jest różnych konkursów, zawodów, uroczystości, że ta młodzież nie ma czasu. – powiedziała pani Felicja.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Obecny podczas uroczystego podsumowania zmagań młodzieży burmistrz Jasła Andrzej Czernecki mówił: „dziękuję, że poświęcacie czas, bo to jest czas ponadprogramowy, by poznać Jasło. Dziękuję państwu, którzy opiekują się młodzieżą, pomagają przygotować ich do tych turniejów. Znam osobiście kilka osób, szczególnie Wiesława Hapa, który jest znanym regionalistom i jedną z osób, bez których wiedza o Jaśle nie miałaby takiego wymiaru, gdyby nie pasja i dzielenie się tą pasją z innymi Podziękowania kieruję do mediów, bo też jesteście ważni, żeby w pewien sposób promować tego rodzaju turnieje, bo czasem się wydaje, że są mało modne”.

Felicja Jałosińska: – Jestem związana z młodymi ludźmi, staram się im pomagać od tylu lat. Jestem dumna z ich wiedzy, bo spotykając na ulicy młodego człowieka gdyby się ktoś zapytał o historię tego miasta, o zabytki to śmiem powiedzieć, że nawet nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych mieliby problemy z poinformowaniem, a młodzież nie ma tych problemów.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nagrody dla uczestników ufundowali: Urząd Miasta w Jaśle oraz Evonik Carbon Black Polska sp. z o.o.

LAUREACI

Szkoły Podstawowe:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4, drużyna druga (Maria Kołodziej, Aleksandra Stęgowska, Monika Dziedzic) – 114,5 punktów
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2, drużyna pierwsza (Michał Maczuga, Agnieszka Ziara, Michał Rzońca) – 103,5 punktów
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4, drużyna pierwsza (Marcin Mastej, Gabriela Czerwińska, Patrycja Parzygnat) – 77 punktów
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11 (Karolina Ciupek, Patryk Goleń, Tobiasz Mikoś) – 74,5 punktów
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2, drużyna druga (Gabriela Buś, Jakub Wokurka, Kacper Sondej) – 72 punkty
VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 (Kacper Korczykowski, Kamil Myśliwiec, Krzysztof Myśliwiec) – 68 punktów
VII miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 (Renata Olbrot, Karolina Szela, Katarzyna Szot) – 62,5 punktów

Gimnazja:
I miejsce – Gimnazjum nr 2, drużyna druga (Iwona Biernacka, Szymon Inglot, Natalia Socha) – 121 punktów
II miejsce – Gimnazjum nr 2, drużyna pierwsza (Wiktoria Hendzel, Monika Mickiewicz, Kinga Stój) – 115 punktów
III miejsce – Gimnazjum nr 5 (Katarzyna Grzywacz, Joanna Machowska, Małgorzata Przybyła) – 96 punktów
IV miejsce – Gimnazjum nr 1, drużyna pierwsza (Natalia Buś, Anna Dyląg, Gabriela Kaleta) – 64 punkty
V miejsce – Gimnazjum nr 1, drużyna druga (Nina Prucnal, Martyna Strojek, Monika Witczak) – 55 punktów
VI miejsce – Gimnazjum nr 4 (Martyna Jedziniak, Gabriela Nowak, Joanna Sendecka) – 41 punktów

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: I Liceum Ogólnokształcące, drużyna druga (Michał Hap, Alicja Pacocha, Paulina Rydarowicz) – 117 punktów
II miejsce: II Liceum Ogólnokształcące, drużyna druga (Joanna Krajewska, Martyna Szerląg, Justyna Pancerz) – 116 punktów
III miejsce – Zespół Szkół nr 4 (Malwina Kozioł, Magdalena Polak, Katarzyna Szetela) – 104 punkty
IV miejsce – I Liceum Ogólnokształcące, drużyna pierwsza (Anna Krzysiak, Edwin Preisner, Ewelina Krajnik) – 82 punkty
V miejsce – Zespół Szkół nr 3 (Justyna Brągiel, Weronika Hendzel, Marcin Kantor) – 30 punktów
VI miejsce – II Liceum Ogólnokształcące, drużyna pierwsza (Aleksandra Rodak, Sylwia Skiba, Agnieszka Wnęk) – 8 punktów

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

DAMIAN PALAR
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Od dwudziestu lat młodzież pogłębia wiedzę o historii swojego miasta”