Informacje

W Jaśle oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Kulminacja obchodów w niedzielę

W Jaśle rozpoczęły się w czwartek (07.04) obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jako pierwsi pamięć tragicznie zmarłym oddali radni Rady Powiatu Jasielskiego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR (x6)

Dzisiejszą sesję Rady Powiatu poprzedziła minuta ciszy. Na wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości radni przyjęli jednogłośnie oświadczenie w sprawie upamiętnienia tragicznie zmarłych: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią Kaczyńską, byłego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, senatora Rzeczpospolitej Polskiej Stanisława Zająca oraz wszystkich, którzy zginęli razem z nimi.

„Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar. Pod Smoleńskiem zginęli Polacy, których łączyło przywiązanie do naszej historii, umiłowanie Ojczyzny i gotowość służby polskiemu państwu. Oddajemy im cześć mając nadzieje, że ich postawa będzie wzorem dla nas oraz dla przyszłych pokoleń Polaków. Cześć ich pamięci!” – napisali w apelu.

Po zakończeniu obrad członkowie Zarządu Powiatu, na czele ze starostą jasielskim Adamem Kmiecikiem wraz z radnymi złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze pod pomnikiem „Golgota Wschodu”, gdzie u podnóża ośmiometrowego krzyża znajduje się tablica poświęcona pamięci ofiarom katastrofy smoleńskiej. Umieszczono na niej napis: „W hołdzie panu prof. Lechowi Kaczyńskiemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką, Panu Stanisławowi Zającowi Senatorowi RP oraz wszystkim, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie w katastrofie lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w drodze do Katynia. Mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego”. Tablicę zamontowano 24 kwietnia ubiegłego roku, w przededniu pogrzebu śp. Stanisława Zająca.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Główne obchody rocznicowe, organizowane przez Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca, odbędą się w najbliższy weekend. Rozpocznie je w sobotę (09.04) w Jasielskim Domu Kultury „Wieczornica wspomnieniowa”, w trakcie której zaplanowano wystąpienie ministra w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Andrzeja Dudy, wspomnieniowy film o Stanisławie Zającu, wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw z Krosna oraz koncert kwartetu smyczkowego. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17-stej.

Centralnym punktem jasielskich uroczystości będzie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która rozpocznie się w niedzielę (10.04) o godzinie 9:30 w Kościele Farnym. Po eucharystii nastąpi przemarsz ulicami miasta na skwer przed I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie pod pomnikiem „Golgota Wschodu” zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów. Wieńce z biało-czerwonymi wstążeczkami pojawią się również na grobie śp. Stanisława Zająca, którego doczesne szczątki spoczywają na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Mickiewicza. W imieniu Prezydenta RP oraz Prezesa Rady Ministrów udział w uroczystościach weźmie wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz.

Jak informuje strona internetowa jasielskich struktur Prawa i Sprawiedliwości do skutku nie dojdzie natomiast zaplanowane na piątek (08.04) spotkanie z Antonim Macierewiczem, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. wyjaśnienia tragedii smoleńskiej, które miało się odbyć w Jasielskim Domu Kultury.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE