Kultura | rozrywka | edukacja

I Majowa Noc Kulturalna JDK

Koncerty, spotkanie z teatrem, zabawy dla najmłodszych oraz niezwykle widowiskowy pokaz tańca z ogniem można było przeżyć i obejrzeć podczas I Majowej Nocy Kulturalnej JDK. Gości widowiskowej nocy nie zraziła nawet wyjątkowo niesprzyjająca aura. Osłodą niespodzianek pogodowych była czekoladowa pisanka, którą do woli częstowali się uczestnicy wydarzeń tej wyjątkowej nocy.

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Niezwykła noc rozpoczęła się zabawą dla najmłodszych, którzy już o godz. 15.00 mogli na asfalcie plastycznie wyrazić swoją wizję artystyczną na temat „Pociągu do bajek”. Przychodzących do JDK witali śpiewający młodzi uczestnicy zajęć muzycznych. Równolegle rozpoczęły się otwarte zajęcia wokalne i taneczne dla dzieci i młodzieży. W rytmie hip-hopu oraz muzyki nowoczesnej porwała uczestników do tańca Katarzyna Korona, instruktorka tańca w JDK.

O godz. 17.00 wszystkich zebranych w sali widowiskowej powitała Krystyna Kasprzyk, dyrektorka JDK, która zaprosiła młodą widownię wraz z rodzicami do obejrzenia bajek Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Zaprezentowane bajki podobały się nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom, którzy przypomnieli sobie czasy swojej młodości, w których bohaterami dziecięcej wyobraźni nie były japońskie stwory, tylko pogodne postaci Koziołka Matołka czy Pyzy na polskich dróżkach.

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Po godz. 18.00 odbyło się uroczyste zakończenie wystawy „Lalki, kukiełki i…” z Teatru „Maska” w Rzeszowie. Na wystawie zaprezentowano lalki, kukiełki, elementy scenografii i jej projekty pochodzące ze zbiorów rzeszowskiego teatru. Podczas wystawy można było obejrzeć kukiełki z czterech bajek. Teatr „Maska” działa już od 50 lat. – Spektakle tego teatru odbywały się w JDK. Wiem, że niektórzy z was byli na nich. Ostatnio prezentowaliśmy „Tymoteusza wśród ptaków”, wcześniej była też „Bajka o królewnie Śnieżce” i „Kopciuszek” – powiedziała Krystyna Kasprzyk, dyrektorka JDK. Uatrakcyjnieniem finisażu wystawy był występ młodych wokalistów JDK, podopiecznych Ewy Grzebień: Gabrysi Smyki, Julii Zielińskiej i Huberta Reczka.

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Chłodny klimat deszczowej nocy rozgrzały gorące, hiszpańskie rytmy zespołu „Rumbero Flamenco”, ogniste tancerki oraz prowadzący tę część wieczoru satyryk z Kabaretu Kuzyni Robert Turlej. Żywiołowa, latynoska muzyka przeniosła widzów tego barwnego widowiska w barwny świat andaluzyjskich klimatów.

Po występie muzyków przyszedł czas na chwilę refleksji nad przemijaniem – Walny Teatr z Warszawy wystawił sztukę „Dziadek”. Spektakl ten oparty jest na autentycznych notatkach dziadka twórcy teatru, Adama Walnego. Fabuła ukazuje w retrospektywnym przekazie dzień pogrzebu tytułowego bohatera, by powoli, poprzez sekwencje wcześniejszych wydarzeń, dojść do dnia narodzin wnuka. Osią spektaklu są wzajemne relacje dziadka i wnuka, czyli lalkarza i lalki.

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

O godz. 22.00 wystąpił zespół „Jazz for funky” w składzie: Wojtek Nowicki – piano; Jurek Grzesik – bas; Marek Konieczny – gitara; Bogdan Zimny – perkusja i Katarzyna Antonik-Stompel – śpiew. Zespół zagrał światowe standardy jazzowe przeplatane muzyką funkową i popową, m.in. utwory Josepha Sample i Prince’a w autorskiej aranżacji Randy Crawford.

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Podczas koncertu Krystyna Kasprzyk, dyrektorka JDK, dokonała uroczystego rozbicia wielkanocnej, czekoladowej pisanki, którą podczas marcowego spotkania z cyklu „Studnia kulturalna JDK” podarował mieszkańcom Jasła właściciel znanej krośnieńskiej cukierni „Santos” Marek Bargieł. Monstrualne, 46-kilogramowe, mierzące metr czekoladowe jajo, ozdobione przez mieszkańców Jasła, zostało podzielone przez mistrza słodkiej ceremonii Mohameda Nasefa z firmy „Trafunek”, który sprawnie porcjował pisankę, a pracownice JDK częstowały nim wszystkich obecnych na sali.

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Majowa noc w Jasielskim Domu Kultury
Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Po poczęstunku, o godz. 23.30 odbył się przed budynkiem JDK występ tancerzy ognia i światła „Irrbloss” z Wrocławia. Tancerze żonglowali płonącymi pochodniami, wzniecali fontanny ogniowe i zaprezentowali w rytm rockowej muzyki efektowny układ taneczny.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “I Majowa Noc Kulturalna JDK”