Informacje

Prywatyzacja Gamrat-u: związkowcy u ministra

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach zakończy się burzliwy proces prywatyzacyjny Zakładów Tworzyw Sztucznych GAMRAT Spółka Akcyjna w Jaśle. Kontrolę nad pakietem większościowym akcji ma przejąć od Skarbu Państwa spółka Lentex z siedzibą w Lublińcu.

Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad

Rozpoczęta półtora roku temu prywatyzacja jasielskiej firmy zajmującej się m.in. produkcją wykładzin oraz materiałów z PVC i polietylenu, przeznaczonych w głównej mierze na potrzeby budownictwa komunalnego i użyteczności publicznej, wydaje się być w końcowym stadium. Nowym właścicielem Gamrat-u zostanie firma, której pracownicy z Jasła od początku procesu prywatyzacyjnego byli przeciwni.

Zdaniem związków zawodowych, działających w ich imieniu, Lentex nie gwarantuje jasielskiej spółce dynamicznego rozwoju i chce w drastyczny sposób ograniczyć zatrudnienie. Obie strony nie doszły też do porozumienia w sprawie pakietu socjalnego.

Ostatnią „deską ratunku” miało być spotkanie z ministrem Skarbu Państwa Aleksandrem Gradem, na które „związkowcy” pojechali w środę (11.05) do Warszawy w obecności podkarpackich parlamentarzystów oraz lokalnych samorządowców.

W spotkaniu udział wzięli: Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, dwaj wiceministrowie skarbu państwa Adam Leszkiewicz oraz Jan Bury, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Kasprzak; posłowie Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin, Marek Rząsa, Piotr Tomański; przedstawiciele ministerstwa skarbu, przedstawiciele Rady Nadzorczej ZTS Gamrat S.A., Jerzy Pitera, który obecnie pełni funkcję prezesa Zarządu Spółki Gamrat, przedstawiciele czterech związków zawodowych działających na terenie Gamratu. Miasto Jasło reprezentowali: burmistrz Andrzej Czernecki oraz Janusz Przetacznik, przewodniczący Komisji Rozwoju, Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Rady Miejskiej Jasła. Powiat Jasielski reprezentował starosta Adam Kmiecik. – poinformowała Agata Koba, rzecznik prasowy jasielskiego magistratu.

Niestety, spotkanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Większość informacji, o które pytali, zostało objętych tajemnicą handlową.

Specjalny komunikat w sprawie spotkania, które zorganizowane zostało dzięki pomocy posła Jarosława Gowina, na prośbę burmistrza Jasła i związków zawodowych Gamratu, przygotowany zostanie przez związki zawodowe spółki. – powiedziała Koba.

W obronę zakładu włączyły się także lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższą sobotę (14.05) partia organizuje w Domu Kultury „Kolejarz” przy ulicy Kościuszki otwarte dla mieszkańców Jasła spotkanie z przedstawicielami Sejmowej Komisji Skarbu, na którym będą poruszane sprawy związane z prywatyzacją Gamrat-u. Początek o godzinie szesnastej.

Kilka dni temu Lentex dostał pozytywną opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad jasielskim Gamrat-em, bo „koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji”. Formalnie zmiana właściciela nastąpi po wpłaceniu przez spółkę zadeklarowanej w umowie warunkowej kwoty.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Prywatyzacja Gamrat-u: związkowcy u ministra”