Informacje

Radosne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (ZDJĘCIA)

„3 maja 1791 roku należy do najjaśniejszych kart historii polskiego narodu” – mówił pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim burmistrz Jasła Andrzej Czernecki. Jaślanie wzięli licznie udział w patriotycznych obchodach 220. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej (po Stanach Zjednoczonych) Konstytucji. Dzisiaj przypada również święto Matki Bożej Królowej Polski.

Wiwat Maj, 3 Maj!
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII (kliknij na zdjęcie)

Uroczystości rocznicowe w Parku Miejskim, gdzie delegacje władz samorządowych, szkół, instytucji miejskich, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz mieszkańców miasta składały symboliczne wiązanki kwiatów, poprzedziła okolicznościowa msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona na płycie jasielskiego Rynku.

„220 lat temu podjęto największą w dziejach Polski reformę ustroju państwa. To w tym dniu uchwalono Konstytucję 3 Maja. Składamy hołd twórcom Konstytucji 3-go Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, budowanej wokół prawd i swobód obywatelskich: tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy. Umożliwiła przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Różne były losy tego święta. Niejednokrotnie zakazywano jego obchodzenia, ale ostatecznie od kwietnia 1930 roku Konstytucja 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych świąt. Nie zapominajmy o tym, że kiedyś takie święta patriotyczne były zakazane” – powiedział w swoim wystąpieniu Andrzej Czernecki.

Burmistrz miasta przypomniał, że wartości zawarte przez ponad dwoma wiekami w trzeciomajowej konstytucji stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

„Niech te wartości będą dla nas zawsze najważniejszym wyznacznikiem naszego postępowania w życiu publicznym w wolnej Polsce.” – dodał.

Jedną z atrakcji trzeciomajowych uroczystości był udział Szwadronu Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów im. księcia Józefa Poniatowskiego na czele z dowódcą Janem Urbanem.

Dzisiejsze świętowanie zakończył koncert pieśni patriotycznych w Glorietce. Głównym wykonawcą byli sami mieszkańcy, dla których na tę okoliczność przygotowano zestaw okolicznościowych utworów. Towarzyszył im Chór Męski „Echo”.

Za jednego z twórców Konstytucji 3-go Maja uważa się Hugona Kołłątaja, którego postać została uhonorowana nadaniem imienia jednej z głównych ulic przebiegających przez centrum miasta. To właśnie przy tej ulicy na jednym z bloków w 1991 roku (w dwusetną rocznicę uchwalenia dokumentu) została odsłonięta pamiątkowa tablica, która przypomina teraz kolejnym pokoleniom jaślan o jednej z najważniejszych dat w pięknej historii naszej Ojczyzny.

Na tablicy umieszczono cytat: „Szczęśliwość narodów od praw sprawiedliwych, praw skutek od ich wykonania zależy”.

DAMIAN PALAR
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: „Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja”

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Radosne świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (ZDJĘCIA)”

  1. Przynajmniej zdjęcia na poziomie, nie to co na 4u! Pozdrawiam ekipę terazjaslo!