Informacje

W centrum Kołaczyc wprowadzą strefę płatnego parkowania?

Samorządowcy z Kołaczyc, wzorem jasielskiego magistratu, chcą rotacji na miejscach parkingowych usytuowanych w centrum miejscowości poprzez wprowadzenie strefy płatnego parkowania z możliwością bezpłatnego postoju pojazdów do jednej godziny.

Rynek w Kołaczycach
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W takim czasie musieliby się zmieścić kierowcy, którzy muszą załatwić niezbędne sprawy w miejscowym urzędzie czy zrobić drobne zakupy w sklepach położonych w obrębie rynku.

W maju burmistrz Kołaczyc przeprowadził konsultacje społeczne wśród mieszkańców miejscowości oraz właścicieli placówek handlowo-usługowych funkcjonujących w obrębie kołaczyckiego rynku. Ponadto na stronie internetowej magistratu została umieszczona ankieta, w której zainteresowani mogli odpowiedzieć na pytanie: „czy wprowadzić w obrębie Rynku w Kołaczycach strefę płatnego parkowania z możliwością bezpłatnego parkowania do 1 godziny na zrobienie zakupów bądź załatwienie sprawy?” oraz umieścić swoje uwagi i propozycje w tej sprawie.

Konsultacje były prowadzone w związku z wpływającymi do Urzędu Miejskiego w Kołaczycach licznymi uwagami i sugestiami mieszkańców oraz właścicieli placówek handlowo-usługowych, dotyczącymi trudności z parkowaniem w centrum miejscowości spowodowanych całodziennym blokowaniem miejsc parkingowych.

Do miejscowego magistratu wpłynęło w sumie 31 ankiet: 25 będących „za” wprowadzeniem strefy i 6 przeciwko. Dodatkowo zgłoszono szereg uwag związanych z parkowaniem w centrum Kołaczyc, m.in. postulowano konieczność budowy parkingu w Kołaczycach, zaproponowano wprowadzenie znaku zakazu postoju powyżej 1 godziny oraz skierowano zapytanie o możliwość parkowania wzdłuż północnej pierzei Rynku na zatoce postojowej przy drodze powiatowej.

Jak informuje burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha, budowa nowego parkingu na terenie miejscowości jest planowana, natomiast czy inwestycja dojdzie do skutku to będzie uzależnione od możliwości budżetowych i pozyskanych środków zewnętrznych na ten cel. Tymczasowo sytuację mają poprawić place przystosowane do postoju pojazdów samochodowych przy ulicy Szpitalnej (po rozbiórce kina „Flisak”) i ulicy Liwocznej (w miejscu wyciętych topól).

Wyniki konsultacji mają posłużyć samorządowcom do przygotowania stosownej uchwały, która trafi pod obrady Rady Miejskiej w Kołaczycach.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W centrum Kołaczyc wprowadzą strefę płatnego parkowania?”

  1. nie dlugo trzeba bedzie za fontanne doplacac za patrzenie jak woda sie leje moze za zegar na przedszkolu bo godziny pokazuje tylko wladza szuka jak obciazyc mieszkancow.BARDZO ZLY POMYSL Z NALICZANIEM OPLAT PARKINGU.OSOBISCIE PRZELICZE
    ILE PRACOWNIKOW GMINY I SPOLKI STOI NA RYNKU
    STOJA PO 8 GODZ I ZAJMUJA MIEJSCE NIECH TRZYMAJA NA BLONIU KOLO STADIONU ONI BLOKUJA TE PARKINGI NA RYNKU

  2. Juz wspolczuje mieszkancom uliczek sasiadujacych z rynkiem ;) no i ksiadz bedzie chyba w niedziele skracac msze , zeby ludzie w godzine sie zmiescili ;) ( bo mam nadzieje ze we wszystkie dni i godziny oplata bedzie naliczana . No i kolejny pozytyw to ze straz miejska, wiejska czy jak sie tam zwie zacznie na siebie zarabiac ;)

  3. jeszcze opłaty klimatyczne za oddychanie a co drodzy radni z bezpieczeństwem wokół Centrum ,ruszcie główkami pozbyliście się szkół macie dużo pieniedzy, teraz do roboty

  4. Otóż to, 70% miejsc parkingowych zajmują pracownicy UM… A przypuszczam, że nawet po wprowadzeniu opłat sytuacja będzie identyczna, otrzymają jakieś upoważnienia/karnety zwał jak zwał

  5. Już nie mają głupszych pomysłow. Sami radni niech zabiorą samochody z rynku to będzie miejsce.