Informacje

Pięć nowych samochodów ratowniczych dla OSP

W najbliższych tygodniach jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu jasielskiego wzbogacą się o pięć nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Na zakup dwóch pojazdów niezbędnych do usuwania skutków pożarów czy miejscowych zagrożeń rozstrzygnięto już przetargi. Na dostawcę czekają trzy kolejne.

Wóz bojowy
Podobny do tego z OSP Warzyce wóz strażacki trafi do jednostki w Osobnicy.
© Fot. archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Samochód spełniający wymogi przepisów o ruchu drogowym dotyczących pojazdów uprzywilejowanych oraz posiadający wszelkie dopuszczenia i świadectwa homologacji wydane przez Ministra Infrastruktury trafi na cele ochrony przeciwpożarowej do będącej od 1997 roku w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy (gmina Jasło).

Ogłoszony przez miejscowy samorząd przetarg na dostawę pojazdu wygrało Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Stolarczyk Mirosław z Kielc, które było jedynym oferentem w postępowaniu. Będzie to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 13.290 z napędem na cztery koła, w wersji uterenowionej, z pojedynczymi kołami i możliwością rozłączenia napędów oraz możliwością blokowania mechanizmów osi przedniej i tylnej. Pojazd posiada czterodrzwiową kabinę załogową z miejscem dla sześciu ratowników, kompozytową zabudowę pożarniczą wykonaną z materiałów odpornych na korozję, zbiornik gaśniczy o pojemności 2500 litrów wody i 250 litrów środka pianotwórczego, autopompę dwuzakresową (o wydajności 2550 dm3/min – 8 bar, 400 dm3/min – 40 bar), maszt oświetleniowy, sprzęt łączności radiowej.

Pojazd będzie dodatkowo wyposażony w: radiostację stacjonarną, uchwyty na aparaty powietrzne w kabinie załogi, wyciągarkę elektryczną (o uciągu minimum sześciu ton), drabinę strażacką, węże tłoczone o dwóch różnych przekrojach, pompę szlamową, agregat prądotwórczy, pompę pływającą oraz zestaw medyczny R1 z deską ortopedyczną i szynami Kramera niezbędnymi do unieruchamiania złamań kończyn.

W powiecie jasielskim podobnymi wozami strażackimi dysponują od ubiegłego roku m.in. jednostki z Warzyc, Jasła-Hankówki, Zarzecza, Cieklina oraz Samoklęsk.

Drugi przetarg na dostawę lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach rozstrzygnęła gmina Skołyszyn.

Postępowanie wygrało konsorcjum Dudek Sp. z o.o. z Częstochowy, którego cena brutto za oferowany pojazd wyniosła 148 500 złotych.

Firma dostarczy miejscowym strażakom fabrycznie nowy pojazd na podwoziu Peugeot Boxer, przystosowany do przewozu minimum pięciu osób. Będzie fabrycznie wyposażony m.in. w radiotelefon, wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy (zbiornik wody o pojemności 250 litrów i zbiornik na środek pianotwórczy), motopompę wysokiego ciśnienia oraz pneumatyczny maszt oświetleniowy.

Pojazd będzie też bezpieczny dla środowiska: z silnikiem wysokoprężnym o zapłonie samoczynnym, z turbodoładowaniem, o pojemności minimalnej 2100 cm sześciennych, mocy minimum 120 KM, spełniającym wymogi EURO 4 oraz dla użytkujących go ratowników: z układem hamulcowym wyposażonym w systemy ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania) i ESP (system stabilizacji toru jazdy) oraz wspomaganiem kierownicy.

W zabudowie pożarniczej znajdą się skrytki na niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy: pilarkę spalinową do stali i betonu, pilarkę spalinową do drewna, motopompę lub pompę szlamową, pompę pływającą, węże tłoczne, deskę ortopedyczną wraz z zestawem OSPR-1, łopaty, widły, kilofy i siekiery.

Trzeci przetarg na dostawę trzech fabrycznie nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych typu lekkiego dla Ochotniczych Straży Pożarnych ogłosiła gmina Tarnowiec. Trafią one do jednostek w Brzezówce, Dobrucowej i Umieszczu.

W pierwszych dwóch przypadkach zostaną zakupione pojazdy o zabudowie furgonu osobowo-towarowego, natomiast do Umieszcza trafi pojazd z zabudową kontenerową.

Termin składania ofert do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego mija piątego sierpnia.

W ubiegłym roku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetów poszczególnych gmin do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jasielskiego udało się zakupić czternaście nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. W większości przypadków zastąpiły wysłużone, kilkudziesięcioletnie Stary oraz Żuki.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Pięć nowych samochodów ratowniczych dla OSP”