Kultura | rozrywka | edukacja

II Memoriał „Hubala” (zapowiedź)

Rekonstrukcja potyczki wrześniowej, konkurs skoków przez przeszkody, konkurs władania szablą i lancą konno, pokazy militariów to tylko niektóre elementy, które będzie można zobaczyć 14 sierpnia (niedziela) w trakcie II Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” odbywającego się na łąkach za szpitalem poniżej Pałacyku Sroczyńskich w Jaśle.

Zapowiedź wydarzenia
POD NASZYM PATRONATEM MEDIALNYM

Chcemy przybliżyć mieszkańcom Jasła postać tego niezwykłego jaślanina, sportowca, olimpijczyka , żołnierza i dowódcy, który właśnie tutaj, na łąkach w okolicach pałacyku, uczył sie jeździć konno – mówi Jan Urban, jeden z organizatorów memoriału.

W ramach memoriału przewidziano otwarty konkurs w skokach przez przeszkody, pokazy musztry paradnej, konkurs władania szablą i lancą konno. Nie obędzie się również bez pokazów kaskaderskich. Zwieńczeniem memoriału będzie widowisko historyczne – rekonstrukcja potyczki wrześniowej z 1939 roku, w której wezmą w niej udział rekonstruktorzy strony polskiej i niemieckiej. Motocykle, karabiny maszynowe, efekty pirotechniczne, szarża kawalerii – to wszystko będzie można zobaczyć podczas tego widowiska.

Jednym z elementów memoriału będzie również konferencja „Hubal i Hubalczycy – jasielskie ślady”, która odbędzie się o godz. 10 w Pałacyku Sroczyńskich.

Zapraszamy 14 sierpnia (niedziela) łąki hubalowe przy ulicy Sroczyńskiego za szpitalem, dojście od ul. Konopnickiej, dojazd od strony sklepu „Kaufland”. Początek godz. 13, potyczka wrześniowa godz. 17. Wstęp wolny.

Organizatorami memoriału są: Miasto Jasło, Powiat Jasielski, Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 8. Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego oraz Podkarpackie Towarzystwo Konne.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “II Memoriał „Hubala” (zapowiedź)”

  1. Trochę dziwne ale że w tym budynku jest Szkoła Medyczna a nie Muzeum w większości poświęcone mjr. Dobrzańskiemu Hubalowi jest dziwne. W jednym z nielicznie istniejących w Jaśle obiektów Historycznych zamiast muzeum jest Szkoła Medyczna. Przecież taka szkoła może być w każdym innym budynku a ten OBIEKT powinien spełniać jednak rolę historyczną i powinna być promocja Naszego Wspaniałego Grodu . Jednak cóż my wolimy stworzone od podstaw domki z gliny i wikliny, my wolimy mieć święty spokój aniżeli promować Nasze Miasto i Powiat i pokazywać rzeczy nie te, które sa faktycznie historyczne i promujące Jasło. Przecież Ten budynek to super miejsce aby spełniało rolę sławiącą majora „Hubala” ale również Nasze Miasto jego historię i zniszczenia. Panie Burmistrzu Panie Starosto czas by zająć się takimi sprawami. Do tego nie trzeba polityki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!