Informacje

Podróż w gwiezdną przestrzeń

Ponad 80 osób uczestniczyło w spotkaniu pt. „Podróż w gwiezdną przestrzeń”, które odbyło się w obserwatorium astronomicznym przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Podróż w gwiezdną przestrzeń

Podróż w gwiezdną przestrzeń

Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle / KATARZYNA PACWA

Wykład na temat powstania obiektu w Jaśle oraz zjawisk zachodzących na naszym niebie wygłosił Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki i astronomii w ILO. Uczestnicy obejrzeli także wschód i zachód Saturna, który o tej porze roku jest już widoczny bardzo krótko.

Spotkanie, które odbyło się w ramach cyklu „Studnia Kulturalna JDK” zorganizowane zostało po raz trzynasty przez Jasielski Dom Kultury.

Projekt „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko – słowackiego pogranicza” zrealizowany został przez Powiat Jasielski w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013 we współpracy z dziewięcioma partnerami, zarówno z Polski jak i Słowacji, gdzie partnerem wiodącym jest Vihorlatská Hvezdáreň (Vihorlackie Obserwatorium Astronomiczne) w Humennem.

W ramach projektu zakupiony został sprzęt do prowadzenia obserwacji i prezentacji, przeznaczony specjalnie dla turystów i uczniów. W odpowiednie urządzenia zostały wyposażone także sale dydaktyczne oraz sala audiowizualna na poddaszu szkoły. „Karpackie niebo” zakłada tworzenie i promocję nowych produktów turystycznych związanych z turystyką niszową. Jest nią turystyka związana z astronomią, obserwacją naturalnej przyrody, czy też turystyka związaną z dziedzictwem przemysłowym i naukowym regionu oraz tworzenie infrastruktury turystyczno-astronomicznej wspierającej te produkty.

Całkowity koszt projektu wyniósł 1.246.521,40 euro, przy czym wysokość wkładu finansowego ze strony Powiatu Jasielskiego wyniosła 89.200,00 euro, co stanowi 15%, a pozostałe 85% zostało pokryte ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Obserwatorium astronomiczne w Jaśle, które funkcjonuje od stycznia br. jest jednym z trzech w kraju, które posiada tak dużą instalację. W kopuły o średnicy 5,2 m wyposażone są jeszcze placówka we Fromborku oraz Uniwersytet Jagielloński wspólnie z Uniwersytetem Toruńskim, które posiadają obserwatorium na górze Lubomir.

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Podróż w gwiezdną przestrzeń”

  1. Pan Ryszard Prajsnar to wspaniały erudyta o szerokiej wiedzy, z pasją wprowadził słuchaczy w magiczny” świat gwiazd” Karpackiego Nieba które mogliśmy oglądać ! Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawej historii powstania obserwatorium, w którą wplótł sylwetki swoich wyjątkowych wychowanków,współpracowników, mówił z emocją i zaangażowaniem, to najprawdziwszy ,oddany nauce pasjonat . Składam Panu gratulacje , życzę dalszych sukcesów i realizacji zamierzeń oraz najzdolniejszych uczniów. P.S. Naszej szkole ( jestem absolwentką) przydałby się rzecznik prasowy do kontaktu z mediami, sukcesami trzeba się chwalić !,