Informacje

PSL ujawnia kandydatów w wyborach. Zaskakujące transfery polityczne?

Wiceminister Gospodarki Mieczysław Kasprzak będzie w naszym okręgu „jedynką” Polskiego Stronnictwa Ludowego w październikowych wyborach do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Zaskakującym transferem politycznym jest pojawienie się na liście dwóch samorządowców z powiatu jasielskiego, którzy do tej pory byli popierani przez konkurencyjną partię.

To burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha i wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz. O tych zaskakujących partyjnych zmianach było głośno od kilku miesięcy, ale dopiero teraz publikując oficjalną listę kandydatów na posłów Polskie Stronnictwo Ludowe ucięło spekulacje.

Pochodzący z Warzyc 62-letni Stanisław Pankiewicz dostał dziesiąte miejsce na liście. W listopadzie ubiegłego roku był jedynym kandydatem na wójta gminy Jasło, popieranym przez Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. W okręgu, gdzie uprawnionych do głosowania było 12 986 (w siedemnastu obwodowych komisjach wyborczych) otrzymał 4876 głosów „za” i 951 głosów „przeciw”. To pozwoliło mu na ponowne objęcie stanowiska w pierwszej turze wyborów.

W podobnej sytuacji była 45-letnia Małgorzata Salacha, która w ubiegłorocznych wyborach samorządowych również nie miała żadnego kontrkandydata. Spośród 7042 osób uprawnionych do głosowania (sześć obwodowych komisji wyborczych na terenie gminy) 2072 wyborców opowiedziało się „za” tym, aby została gospodarzem gminy i miasta Kołaczyce na drugą kadencję. 957 głosów było „przeciw”.

Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło „wystawić” Salachę na ostatnim miejscu (22) w okręgu przemysko-krośnieńskim.

Najwyżej, bo na drugim miejscu, znalazł się pochodzący z Przysiek lekarz medycyny Grzegorz Pers, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie, obecnie dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nowym Żmigrodzie. W ubiegłym roku z powodzeniem startował do samorządu powiatowego. Zaufaniem obdarzyło go 1076 wyborców. Po objęciu mandatu został wybrany wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Jaśle.

Czy ktoś z tej trójki ma szansę na mandat poselski?
Czy ktoś z tej trójki ma szansę na mandat poselski?
Grafika: © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR (kliknij, aby powiększyć)

Pełna lista kandydatów (w kolejności zajętych miejsc na liście): Mieczysław Kasprzak , Grzegorz Pers, Alicja Wosik, Zbigniew Kiszka, Barbara Jankiewicz, Zdzisław Zadworny , Marek Owsiany, Jan Pączek, Anna Michalik, Stanisław Pankiewicz, Piotr Komornicki, Joanna Bukowczyk, Albina Biedroń, Dariusz Wanielista, Wanda Grzegorczyk, Władysław Pelczar, Tadeusz Kroker, Bartosz Romowicz, Zbigniew Możdżeń, Marta Chorążak – Tabisz, Alicja Zając, Małgorzata Salacha.

Okręg wyborczy nr 22 do Sejmu, oprócz powiatu jasielskiego, obejmuje także: powiat krośnieński, miasto Krosno, powiat brzozowski, powiat sanocki, powiat leski, powiat bieszczadzki, powiat przemyski, miasto Przemyśl, powiat jarosławski, powiat przeworski i powiat lubaczowski. Na dzień dzisiejszy obszar zamieszkuje 713 360 osób uprawnionych do głosowania.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “PSL ujawnia kandydatów w wyborach. Zaskakujące transfery polityczne?”

 1. do Barbary . Prosze o link do filmku o Persie. Brał udział w aferze? Podobno wpisywali wizyty do pseudochorych, a nie jeżdzili. Sprawa jest w sądzie skończyła sie?Kto wie? Alicja WOsik? Dziennikarka TVP 3 kiedyś , dajcie jej spokój, nie startuje, policzymy jej głosy. hahahaha.

 2. Oddam swój głos na Alicję Wosik – to najlepszy wybór, stawiam na wiedzę, energię i kulturę!!!!

 3. kim są ci którzy sprzedali się za srebrniki obłudnicy Stanisław Z przewraca się w grobie wstyd

 4. A co będzie jak PSL nie zdobędzie 5% w wyborach. W jasielskim było marniutko znacznie poniżej oczekiwań.

 5. Kasprzak to już przeszłość. Trzeba stawiać na nowych, dynamicznych ludzi. Ta Wosikowa to jest dobry strzał! Zna teren, ludzi, języki!

 6. popieram ministra Mieczysława Kasprzaka jest dobrym posłem i dalej powinien piastowac tą funkcje .sprawdził się tez jako minister gospodarki

 7. Ciemny lud wszystko kupi. Ciekawe co sobie mysla takie osoby jak Pankiewicz czy Salacha ?? Czy jak przypadkowo zostana poslami to zrezygnuja z bycia wojtem i burmistrzem swoich miejscowosci ? Oczywiscie ze nie bo wtedy naraza sie mieszkancom bo beda ich czekaly kolejne wybory, a nawet gdyby zrezygnowali to za 4 lata wypadli by z polityki i tej ogolnokrajowej i lokalnej. Chodzi tylko o pare glosow wiecej na liste i nic wiecej. A tak ogolnie to powinno byc prawnie zakazane ubieganie sie o jakiekolwiek stanowisko w wyborach powszechnych piastujac juz kadencyjne stanowisko uzyskane tez w wyborach powszechnych.

 8. Dobrzy reprezentanci naszych społeczności. Znają ludzkie sprawy z pracy w samorządach. Potrafią skutecznie realizować hasło wyborcze „Człowiek jest najważniejszy”.

 9. Każda lista będzie miała na podkarpaciu Alicje Zajac, Bogdana Rzońcę? z tej listy tylko Kasprzak zostanie posłem.

 10. Uwielbiany we wszystkich wsiach gminy Żmigród Pers nie zrobi sztycha. Wystarcz popatrzeć na filmik na jednym z portali żeby zobaczyć że na posła się nie nadaje.

 11. To są właśnie ludzie PiSu gdzie władza tam oni, a za 3 lata do wyborów samorządowych znowu zmienią barwy. Szkoda że PSL otacza się takimi ludźmi, ale oni to mają w nawyku.