Informacje

Zawadka Osiecka bliżej Europy

W Zawadce Osieckiej (gmina Osiek Jasielski) do niedzieli zamieszkają uczniowie z Turcji i Rumunii. Miejscowa szkoła gości zagranicznych partnerów, którzy realizują wspólny projekt pod nazwą „Eurasia is singing” w ramach unijnego programu „Comenius”.

Comenius w Zawadce Osieckiej
Pokazy polskich tańców ludowych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zawadce Osieckiej podczas uroczystego powitania zagranicznych partnerów.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ:
Projekt Comenius w Zawadce Osieckiej

Młodzież, która przyjechała do Polski wraz z dyrektorami szkół i nauczycielami, będzie mieszkać przez cały tydzień w domu swoich rówieśników. To doskonała okazja do poznania kultury naszego kraju, a dla uczniów „podstawówki” z Zawadki Osieckiej okazja do szlifowania języka angielskiego już od najmłodszych lat.

Projekt będzie trwał dwa lata. Otrzymaliśmy na to środki z Unii Europejskiej w wysokości 20 tysięcy euro. Nie boimy się wyzwań. Mamy nadzieję, że dzięki temu Zawadka Osiecka będzie w Europie. – mówi Irena Baciak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zawadce Osieckiej.

W trakcie pobytu w Polsce zagraniczni goście będą mieli okazję odwiedzić m.in. Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy, filharmonię w Rzeszowie, czy dawną stolicę naszego kraju – Kraków.

Zaplanowano również wizytę w gimnazjum w Osieku Jasielskim oraz miejscowym Urzędzie Gminy. Stosowną deklarację złożył wójt Mariusz Pykosz.

Przyznam szczerze, że gdyby ktoś dziesięć lat wcześniej powiedział, że odwiedzi nas w gminie ktoś ze szkół, która kandyduje do Unii Europejskiej lub jest w trakcie wstąpienia to byłbym zdziwiony, iż pewnie się to nie wydarzy. Dzisiaj mam pełne słowa uznania dla pani dyrektor, dla nauczycieli może nie dużej szkoły, ale jak na dzisiejsze czasy jest około stu dzieci i nie jest to mała szkoła. Dziękuję bardzo pani dyrektor, nauczycielom jak również drugim stronom partnerskim, iż zechciały wejść w ten projekt i go realizować. Myślę, że jest to coś fajnego, że wszystkie placówki skorzystają na tym projekcie. – powiedział.

Młodzi poznają także nasze narodowe tańce oraz muzykę. Z kolei uczniowie „podstawówki” z Zawadki Osieckiej pojadą w przyszłym roku na wymianę do Rumunii, a rok później do Turcji.

Irena Baciak: – Mamy nadzieje na owocną współpracę. Dołożymy wszelkich starań, żeby uzyskać cele projektu. Bardzo się cieszymy, że udało nam się taki projekt stworzyć. Jest to zasługa nauczycieli, którzy są bardzo mobilni, wszechstronni, nie boją się nowych wyzwań i nie boją się szukać nowych pomysłów. Dzięki temu nasze dzieci będą miały możliwość poznać kulturę innych krajów, poznać rodzaje ich muzyki i tańców, a przy okazji odwiedzić również naszych partnerów w Rumunii w przyszłym roku i w Turcji w 2013 roku. Chcielibyśmy jak najlepiej wywiązać się z tego zadania i dołożymy jak najlepszych starań, żeby ten projekt był udany.

Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej od pięciu lat prężnie pozyskuje środki z projektów zewnętrznych, co pozwala na stały rozwój placówki. Obok „Comeniusa” w trakcie realizacji jest też inny projekt pod tytułem „Mierzymy wysoko”. Placówka posiada też tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”, nadany jej przez Minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zawadka Osiecka bliżej Europy”