Informacje

Prawie 11 tysięcy złotych na renowację zabytków Starego Cmentarza w Jaśle

10 800 złotych udało się zebrać podczas dwudniowej kwesty zorganizowanej przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle. Środki zostaną w całości przeznaczone na odrestaurowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na jednej z najpiękniejszych nekropolii w województwie podkarpackim.

Pomnik na grobie rodziny Kleczkowskich
Pomnik na grobie rodziny Kleczkowskich.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jest to bardzo pokaźna kwota. Powiem tylko, że w roku ubiegłym zebraliśmy o 120 złotych więcej, czyli te kwoty są porównywalne. Możemy tutaj mówić o wielkiej hojności mieszkańców Jasła i gości, którzy przyjechali odwiedzić Stary Cmentarz. – mówi Tomasz Kasprzyk, skarbnik Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle.

W zbiórkę pieniędzy, przeprowadzoną w niedzielę 30 października oraz we wtorek 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych, włączyli się przedstawiciele Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle na czele z jego przewodniczącą Marią Kurowską, parlamentarzyści: senator-elekt Alicja Zając oraz poseł-elekt Bogdan Rzońca, lokalni samorządowcy: burmistrz miasta Andrzej Czernecki oraz jego zastępca Leszek Znamirowski, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, harcerze ze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” przy Gimnazjum nr 2 oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Do puszki samego burmistrza trafiło prawie 1300 złotych. – Jest to duża kwota. Biorąc na wagę pozostałe puszki myślę, że nie miały mniej, jak kwotę, którą zebrał pan burmistrz. – podkreśla Tomasz Kasprzyk.

Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki: – Nekropolia, gdzie spoczywa ponad 40 tysięcy mieszkańców miasta Jasła, jest szczególnym miejscem. W ogóle nekropolie są miejscami szczególnymi dla miast. Pokazują bogatą historię i tak będą nas doceniać inni, jak my potrafimy zadbać o tę historię. Dlatego wsparcie środkami finansowymi na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków jest nam bardzo potrzebna. Nie jesteśmy w stanie finansowo przeznaczyć tyle środków, ile jest potrzebne, żeby te historyczne nagrobki były w stanie takim, na jaki zasługują.

Ze środków uzyskanych podczas tegorocznej kwesty planuje się odrestaurowanie pochodzącego z połowy XIX wieku nagrobku rodziny Kleczkowskich, usytuowanego obok małej furty przy głównej bramie wejściowej na nekropolię.

Chcielibyśmy również odrestaurować św. Magdalenę na grobie Lazarowiczów. Oczywiście będziemy to jeszcze uzgadniać z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Z tego co wiem to Wojewódzki Konserwator Zabytków swego czasu poddawał nam sugestie, żeby te dwa nagrobki w tej kolejności odnowić. Jeżeli dostaniemy dostateczne dofinansowanie od konserwatora i myślę, że z Urzędu Miasta i uda nam się odrestaurować te dwa pomniki nagrobne, to będzie to wielki sukces. – powiedział Tomasz Kasprzyk.

Ponad 26 tysięcy złotych „pochłonęła” renowacja innego pomnika – „Piety” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego. Blisko 11 tysięcy złotych to środki, jakie udało się zebrać w roku ubiegłym. Miasto dofinansowało to zadanie kwotą ponad 9 tysięcy złotych.

Bez tego wsparcia nie poradzilibyśmy sobie jako społeczny komitet z odnową tego pięknego pomnika nagrobnego, jakim jest „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego. Pozostałą różnicę otrzymaliśmy od konserwatora zabytków. – podkreśla Kasprzyk.

Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle powstał 16 października 2009 roku. Jego założyciele za główny cel postawili sobie opiekę nad powstałą w 1784 roku nekropolią i renowację niszczejących zabytkowych nagrobków.

Cieszę się, że ten komitet powstał. Przyznaję, że bardzo późno. Mogło to funkcjonować pięć lat temu, dziesięć lat temu. Lepiej późno niż wcale. Widzę, że takie komitety w tej chwili powstają. W tym roku po raz pierwszy kwesta odbyła się w Krynicy. Idziemy wzorem tych miast, w których tradycja jest znacznie dłuższa. W Warszawie kwesta odbyła się w tym roku po raz 37. – dodaje Tomasz Kasprzyk.

Działania społecznego komitetu można wspierać przez cały rok, wpłacając dowolne środki finansowe na specjalne konto w Banku Spółdzielczym w Bieczu Oddział w Jaśle, nr konta: 17 8627 1011 2001 0030 3895 0001. Wszelkie zgromadzone fundusze zostaną przekazane w całości na ratowanie cmentarnych zabytków.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Prawie 11 tysięcy złotych na renowację zabytków Starego Cmentarza w Jaśle”

  1. Porównałem z rzeczywistością i wyszło dalej obiektywnie. Dlatego panie „obiektywny” może porównasz z rzeczywistością i przytoczysz własne wnioski na forum?

  2. Gratuluję rzeczowego, mądrego i apolitycznego artykułu! Zawiera ciekawe informacje na temat kwesty i zabytków starego cmentarza, których brak na innych portalach. Piękna inicjatywa, jaką jest kwesta wywołuje niestety, niezdrowe, polityczne emocje. A młodzież się temu przygląda i wyciąga wnioski. Panie Damianie dziękuje za obiektywizm i poziom dziennikarski. Tak trzymać.