Informacje

ZSB uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle przystąpili do realizacji przedsięwzięć ogólnopolskiej akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” ogłoszonej już po raz czwarty przez Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo”.

Konferencja
Fot. © ARCHIWUM SZKOŁY

Ta edycja programu objęta została patronatem wielu cenionych osób i instytucji m.in.: Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komendy Głównej Policji i Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Posiada również poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Bezpieczeństwo w pojeździe, pasy bezpieczeństwa
Kulminacja akcji w szkołach nastąpiła 17 listopada 2011r., na trzy dni przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W Zespole Szkół Budowlanych zorganizowano uroczystość, podczas której wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy pamięć ofiar. Spotkanie miało uświadomić zebranym, jak ważna jest społeczna pamięć o tych, którzy w wyniku wypadków stracili zdrowie lub życie. Światowy Dzień Pamięci przeżywamy wraz z ich rodzinami, służbami ratunkowymi oraz innymi osobami, dotkniętymi skutkami tych tragedii. W chwili refleksji wspomnieliśmy również naszego ucznia Adriana, ofiarę tragicznego wypadku, którego niedawno pożegnaliśmy z wielkim żalem.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jaśle: Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinspektor Andrzej Przebięda oraz Oficer Prasowy Komendy Policji podkomisarz Łukasz Gliwa. Podczas swojej prelekcji Oficer prasowy podkomisarz Łukasz Gliwa starał się uświadomić słuchaczom, jak duża jest skala tragedii na drogach i jakie środki zaradcze mogą uratować nasze życie bądź zdrowie. Zwrócił uwagę na to, że często ofiarami wypadków są piesi, dlatego zachęcał do szczególnej ostrożności wszystkich użytkowników dróg.

Wielu uczniów już posiada prawo jazdy lub stara się o zdobycie tego dokumentu, więc po zakończeniu prelekcji skierowali pytania do naszych stróżów prawa. Wszystkie wątpliwości dotyczące zdarzeń drogowych oraz wyposażenia samochodów starał się rozwiać Naczelnik WRD podinspektor Andrzej Przebięda.

Po zakończeniu spotkania z Policją, Franciszek Szerszeń, nauczyciel Zespołu Szkół Budowlanych, omówił wybrane zagadnienia i aspekty bezpieczeństwa w pojeździe, a uczeń Krzysztof Więcek, przedstawił informacje na temat konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Ich wystąpienia zostały zobrazowane spotami reklamowymi z kampanii społecznych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Ostatni wyskok” i „Zapnij pasy. Włącz myślenie” oraz prezentacją multimedialną, przygotowaną przez Kamila Piętę, ucznia klasy III TC.

Następnie F. Szerzeń poprowadził debatę, w trakcie której uczniowie dzielili się swoimi refleksjami na temat niebezpiecznych sytuacji na drodze i korzystania z pasów bezpieczeństwa. Efektem dyskusji było zapisanie wniosków, dotyczących czynności, które mogą uratować życie.

W ramach realizacji założeń akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” w naszej szkole przygotowano również gazetki, poświęcone tematyce wypadków drogowych, potrzeby zapinania pasów oraz pamięci o ofiarach wypadków. Wychowawcy klas przeprowadzili także lekcje wychowawcze na temat bezpieczeństwa na drogach.

Anna Dyrek
(ZSB w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE