Kultura | rozrywka | edukacja

Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie włączyła się do kampanii „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”. Inicjatorami kampanii, która potrwa do 21 maja 2012 r. są: Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft.

Logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle

Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci – wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie. W ramach kampanii bibliotekom publicznym została udostępniona platforma e-learningowa, na której znajdują się multimedialne pakiety edukacyjne. Są to kursy e-learningowe bezpiecznego korzystania z Internetu:

„3…2…1 Internet” dla uczniów klas IV-VI wykorzystujące kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca.

„W Sieci” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiające zagadnienia bezpieczeństwa w Internecie w konwencji talk-show. W roli prowadzącej program występuje piosenkarka Ewa Farna.

Kursy prezentują takie zagadnienia, jak:
– cyberprzemoc – jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu,
– kontakty online – jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie,
– ochrona prywatności – o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat,
– poszanowanie własności intelektualnej,
– uzależnienie od Internetu.

Biblioteka umożliwi dzieciom ukończenia takiego kursu przy użyciu komputerów w bibliotece. Natomiast młodzież może przejść kurs samodzielnie.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w kursie zapraszamy do biblioteki.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”

  1. Bardzo dobra akcja ! Internet to nowa gałąź naszego życia i warto dbać o bezpieczeństwo. Ważna też jest ochrona i świadomość zagrożeń.