Kultura | rozrywka | edukacja

Nowy album SMJiRJ: Jasło z lat 1945-1985 w fotografii

Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego wydało wyjątkową publikację. Przed kilkoma dniami ukazał się katalog ze zdjęciami z wystawy poświęconej odbudowie i rozbudowie Jasła. Na 300 zdjęciach, zgromadzonych przez Felicję Jałosińską, ukazane jest nasze miasto na przestrzeni czterech powojennych dekad.

Katalog jest pokłosiem wystawy „Jasło. Odrodzenie miasta i jego rozbudowa z okresu 1945-1985”, która prezentowana była w listopadzie i grudniu ub.r. Było to wspólne przedsięwzięcie SMJiRJ oraz Jasielskiego Domu Kultury. Zainteresowanie wystawą było bardzo duże. Dla starszego pokolenia była to okazja do wspomnień tamtych czasów, dla młodych – przybliżenie najnowszej historii naszej Małej, jak też Wielkiej Ojczyzny.

TYTUŁ OPRACOWANIA: Felicja Jałosińska, Jasło w odbudowie i rozbudowie na fotografiach i pocztówkach w okresie 1945-1985 roku. Katalog z wystawy 12.10.2011 r. – 12.11.2011 r., Jasło 2011.
KONSULTACJE: Antoni Juryś, Andrzej Krupa, Mieczysław Mikulski
OPRACOWANIE GRAFICZNE: Anna Brożyna, Felicja Jałosińska, Dariusz Koś.
REDAKCJA TECHNICZNA: Felicja Jałosińska.
REPRODUKCJA ZDJĘĆ I NEGATYWÓW: Studio Express Fotos w Jaśle.
AUTORZY ZDJĘĆ: F. Jałosińska, S. Kras, Cz. Leosz, M. Mikulski, W. Ney, Z. Potępski, G. Russ, Z. Świstak, J. Twaróg, W. Walczak, M. Wieteska, S. Witowski-Iskrzyniak, H. Zych.
ZDJĘCIA ZE ZBIORÓW: M. Dranka ze Sławęcina, R. Dranka, Z. Dranka, A. Gałuszka, T. Garbacik, F. Jałosińska, M. Łachańska, W. Mendys, M. Mikulski, B. Molska-Olbrot, E. Pietraszek, J. Pięta, A. Romanow, J. Ruciński, K. Ruszała, I. Rychlik, Z. Świstak oraz z arch. JPB, MDK, MRJ, SMJiRJ i Związku Inwalidów Wojennych.
SKŁAD KOMPUTEROWY: Dariusz Koś.
DRUK: Drukarnia „Jasło” Kosiba Sp.J.
NAKŁAD: 500 egz.
Słowem wstępnym opatrzył Wiesław Hap.

Wydawca składa serdeczne podziękowanie za pomoc finansową: Urząd Miasta w Jaśle, „AES” S.A. Grupa SBS, Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa, PGNiG S.A. Gazowani Jasielska, Poszukiwania Nafty i Gazu Sp. z o.o., TRANS-WIERT Sp. z o.o.

Książkę można kupić w siedzibie Stowarzyszenia, w Jasielskim Domu Kultury p. nr 8 lub w księgarniach „U Jacka”.

Rzuć okiem na wybrane fotografie. Cóż to były za czasy:

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Mariusz Skiba

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowy album SMJiRJ: Jasło z lat 1945-1985 w fotografii”

  1. Kupiłem, oglądnąłem i należało by te osoby które robiły konsultacje oraz samą autorkę wystawy troszkę oświecić…. i tak strona 133 zdjęcie dolne jest z 1998 r (blok na samej górze oddany w 10/1998r) .Strona 152 dól budynek z satelita canal+ fotka zrobiona po 1985 r ( canal+ w Polsce działa od 1995r). Troszkę jak się coś pisze to trzeba zglebić temat do końca bo i do innych fotografii mam zastrzeżenia ale muszę je dopiero sprawdzić.