Kultura | rozrywka | edukacja

Szkoły ponadgimnazjalne wystąpiły dla „Noworocznego Daru”

12 stycznia na deskach Jasielskiego Domu Kultury zaprezentowały się aż 4 szkoły gimnazjalne występujące w ramach akcji „Noworoczny Dar”. Dopisała również szkolna publiczność, która żywiołowo reagowała na wydarzenia, które rozgrywały się zarówno na scenie, jak i poza nią.

Z dużym poczuciem humoru i dystansem podeszli do tematu „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, którzy zachowując przekaz autora uwspółcześnili dzieło o elementy znane z parodii filmowych cyklu „Scary Movie”.

Przedstawienie „Scary Movie 6 or Christmas Carol” odegrane zostało w języku angielskim, a dodatkowo na telebimie przedstawione było tłumaczenie tekstu w dzisiejszym slangu młodzieżowym. Na scenie pojawiali się dzisiejsi biznesmani, przedstawiciele firm charytatywnych, jak i oczywiście duchy świąt.

Przerwy pomiędzy scenami wypełniały emitowane za pomocą projektora reklamy.

To był pomysł chłopców, żeby zrobić z tego szóstą część „Strasznego Filmu”. Dlatego sparodiowaliśmy duchy, które występowały we wszystkich pięciu częściach. Przy ostatnim duchu sławną sagę „Zmierzch”. Chłopcy włożyli w to bardzo dużo pracy. Sami zrobili napisy, ponieważ jest to klasa informatyczna, w związku z tym pokazali co potrafią. Zmieniliśmy scenariusz i wszystkim osobom, z którymi styka się Scrooge nie chodzi o pieniądze, tylko właśnie o oddawanie krwi, o ewentualne dzielenie się swoimi organami po śmierci – mówi Anna Kijak, anglistka z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, reżyserka spektaklu.

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Występ wprowadził widzów w znakomity nastrój, który wzmocnił jeszcze montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez Zespól Szkół Budowlanych pod nazwą” Nawet anioły mają doły”. Młodzi ludzie przedstawili przygotowania do świąt, z perspektywy aniołów i ludzi.

Przesłanie prezentacji brzmi „Nie ma sytuacji bez wyjścia”. Nawet największe problemy dnia dzisiejszego okazują się jutro znacznie mniejsze. Należy podchodzić z dystansem do siebie i tego, co nas otacza. Po drugie każda pasja ludzka jest warta uwagi, w którą warto włożyć swoją energię. Młodzież, która wystąpiła na scenie jest już bogatsza o nowe doświadczenie, poza tym miała możliwość zaprezentowania swoich pasji i zainteresowań – podkreśla Maria Smoleń, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Budowlanych.

Zespół Szkół nr 3, czyli popularny „Chemik” przygotował spektakl pod nazwą „Żeby człowiek był człowiekiem”, który pokazał odwieczną walkę dobra ze złem, jaka codziennie dokonuje się w każdym z nas.

Przygotowywaliśmy się do tego spektaklu ponad miesiąc, ale było warto. Zarówno publiczność, jak i my jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego – podkreśla Justyna Potera, uczennica występująca w przedstawieniu.

Ważne jest przesłanie, że dobro musi zwyciężyć. Przygotowaliśmy się długo pod okiem naszej wychowawczyni profesor Edyty Jamrągiewicz, ale udało się wszystko doskonale – dodaje Grzegorz Papciak, również biorący udział w przedstawieniu.

Swoje umiejętności zaprezentowała również sekcja Extreme Martial Atrs, przybliżając tricki z ekstremalnych sztuk walk oraz akrobatyki, za które otrzymała duże brawa.

Młodzi artyści z 1 Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowali „Mix Kulturalny”, na który złożyły się: przedstawienie „Lilie” na podstawie utworu Adama Mickiewicza, występ taneczny Tomka i Ewy, zespołu „Po same bombki”, a Tomek i Rafał przybliżyli zebranym jak można zostać honorowym krwiodawcą.

Nasza młodzież ma bogate zainteresowania i właściwie moja rola polegała na tym, aby to wszystko połączyć. Co roku w naszej szkole odbywają się potyczki teatralne i zaprezentowaliśmy dzisiaj spektakl „Lilie”, który zwyciężył w tym roku. Kacper i Zuzia mieli ciekawe zadanie, bo on zagrał rolę żeńską, a ona męską. Na scenie wystąpili również laureaci naszego konkursu kolęd obcojęzycznych. Oprócz tego bardzo wiele osób zgłasza się do nas jak, np. tancerze. Bardzo dobrze zaprezentował się również zespół „Po same bombki”. Chciałabym też dodać, że to co młodzież prezentuje na scenie, to efekt pracy wielu nauczycieli, przygotowujących ich do tych występów – mówi Małgorzata Fortuna, nauczycielka języka niemieckiego z 1 LO w Jaśle, współorganizatorka prezentacji.

Występy młodych wykonawców zostały z entuzjazmem przyjęte przez publiczność, która doskonale bawiła się podczas prezentacji.

***

W tym samym dniu program artystyczny „Odkryjmy dobro w nas” zaprezentowali w swojej sali gimnastycznej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Jaśle. Młodzież przedstawiła adaptację baśni Jana Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami” oraz inscenizację słowno-muzyczną „Kiedy jest Boże Narodzenie” połączoną ze wspólnym kolędowaniem.

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

(JDK)

3 Comments

Back to top button