Informacje

Zaoszczędzili po przetargach. Dzięki temu zakupiono nowe pojazdy do PZD

Pięć specjalistycznych pojazdów wzmocniło tabor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle. Kosztowały ponad milion złotych.

Nowe pojazdy PZD
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Nowe pojazdy PZD i DPS

Wśród nabytych pod koniec ubiegłego roku fabrycznie nowych pojazdów znalazły się: samochód ciężarowy wywrotka z wyładunkiem trójstronnym na podwoziu MAN TGS 33.400, samochód samowyładowczy na podwoziu Peugeot Boxer, jeden samochód ciężarowy z niezabudowaną skrzynią ładunkową w klasie auta terenowego (4×4) na podwoziu Toyota Hilux oraz dwa samochody ciężarowe z zabudowaną skrzynią ładunkową w klasie auta terenowego (4×4) na podwoziu Toyota Hilux.

Będą wykorzystywane do bieżącego utrzymania dróg, których mamy w granicach 390 kilometrów. – mówi Elżbieta Motkowicz, pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle.

Ponadto udało się zakupić zamiatarkę przystosowaną do koparko-ładowarki Waryński HMK 102P.

Zarządzamy tylko drogami powiatowymi, czyli będą zamiatane ulice będące tylko w naszym zarządzie. Nakłada to na nas ustawa o utrzymywaniu porządku i czystości w gminach, więc musimy to robić. To są bardzo wysokie koszty, gdzieś w granicach 200 złotych za godzinę, jeżeli wynajmiemy zamiatarkę. W tej chwili udało nam się zakupić zamiatarkę, która jest przystosowana do koparki. Wydaje mi się, że spełni swoją funkcję i będzie czysto. – dodaje Elżbieta Motkowicz.

Inwestycja kosztowała nieco ponad milion złotych, w tym: Toyoty Hilux – 383 140,01 złotych, Peugeot Boxer – 124 240 złotych, MAN – 483 267 złotych oraz zamiatarka do ulic – 32 522,43 złotych. Zrealizowana została dzięki wygospodarowanym oszczędnościom w bieżącej działalności Powiatowego Zarządu Dróg oraz z zadań inwestycyjnych prowadzonych wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Jaśle.

Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle: – Bo bardzo nieprzyjemnych komentarzach dotyczących zakupu samochodu dla Starostwa Powiatowego chcieliśmy pokazać, że nie był to jedyny zakup. Większa ilość sprzętu została wymieniona, a to wszystko dzięki oszczędnej gospodarce środkami i znacznemu ograniczeniu wydatków bieżących. W ubiegłym roku w miesiącu marcu Zarząd Powiatu podjął decyzję o reorganizacji Powiatowego Zarządu Dróg polegającej na ograniczeniu zatrudnienia o 1/3 i zakresu prac wykonywanych metodą „chałupniczą”. Dzięki temu mogliśmy zaoszczędzić ponad trzy miliony złotych w skali roku, z czego niewiele ponad milion zostało przeznaczone na wymianę taboru samochodowego i sprzętu.

Nowe nabytki zastąpią wysłużone, kilkudziesięcioletnie samochody osobowe: dwa Volkswageny oraz Polonezy – Caro i Truck. Ich eksploatacja zagrażała bezpieczeństwu pracowników Powiatowego Zarządu Dróg.

Utrudniały nam pracę, ponieważ przez remonty powodowały przerwy w pracach przy drogach. – podkreśliła Elżbieta Motkowicz.

Urzędnicy liczą na oszczędności: mniej środków będzie przeznaczane na remonty mocno wyeksploatowanych samochodów, ograniczone zostaną również wydatki na ich bieżącą eksploatację w postaci zakupu paliwa.

Tadeusz Górczyk szacuje, że będzie to w granicach 80-130 tysięcy złotych rocznie.

Łatwiejszy dojazd w ekstremalnych zimowych warunkach

Nowy pojazd DPS w Foluszu
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Nowe pojazdy PZD i DPS

Pod koniec roku nowy pojazd zakupiono także do Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. To pięcioosobowy samochód terenowy z nadwoziem typu Pick-Up marki Mitshubishi L200.

Instytucja posiada w chwili obecnej piętnastoletniego Poloneza, Renault Trafic, osobowo-towarową Skodę Roomster i Mercedesa typu bus, który zostanie przekazany nowo utworzonemu Środowiskowemu Domowi Pomocy w Nowym Żmigrodzie.

Ten pojazd będzie wykorzystywany do przewozu mieszkańców do lekarza oraz wyjazdów służbowych pracowników w celach związanych z funkcjonowaniem Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. – mówi Karol Adamski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. – Folusz jest miejscowością położoną na skraju powiatu jasielskiego, gdzie – zwłaszcza zimą – są dosyć trudne warunki drogowe. Mieliśmy kilka lat temu taki przypadek, że przez kilka dni nasz Dom był „odcięty” od świata i dowoziliśmy chleb saniami.

Kosztował 132 900 złotych, z czego 120 tysięcy złotych pochodziło z dotacji przekazanej przez Starostwo Powiatowe w Jaśle. Pozostałą kwotę jednostka pokryła z własnego budżetu.

W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie przetargowe na dostawę kolejnego pojazdu – tym razem będzie to dziewięcioosobowy mikrobus specjalnie przystosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Jego zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dom Pomocy Społecznej, oprócz tego, że prowadzi typową działalność statutową, również jest zapraszany na różnego rodzaju zabawy integracyjne, spotkania z innymi domami, dlatego taki samochód będzie służył temu, że więcej osób będzie mogła na te spotkania jeździć. – dodaje dyrektor.

Tadeusz Górczyk: – Samochód ten będzie pozwalał w okresach mało przyjaznej aury na bezpieczne przewiezienie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej na przykład do szpitala. Mniej więcej tak się rozpoczęło, że po zakupie samochodu jedną z pierwszych podróży, którą odbył, miała miejsce na trasie DPS – jasielski szpital.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE