Informacje

Szpital otworzył Oddział Dzienny Psychiatryczny

Czternastu pacjentów korzysta już z profesjonalnej pomocy psychologów i terapeutów w nowo utworzonym Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, mieszczącym się w budynku Centrum Rehabilitacji przy ulicy Kraszewskiego 13.

Oddział Dzienny Psychiatryczny
Tutaj mieści się Oddział Dzienny Psychiatryczny.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Oddział, zgodnie z dwuletnim kontraktem zawartym przez dyrekcję jasielskiej lecznicy z Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, ruszył na początku stycznia bieżącego roku.

Pierwszego pacjenta przyjęliśmy 16 stycznia. – mówi Jolanta Sobczyk, pielęgniarka koordynująca na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. – Oddział Dzienny Psychiatryczny różni się nieco od Oddziału Psychiatrycznego stacjonarnego. W naszym Oddziale pacjenci przebywają tylko w ciągu dnia. Przychodzą na godzinę ósmą i kończą zajęcia terapeutyczne po godzinie 14-ej. Natomiast Oddział stacjonarny zapewnia opiekę przez całą dobę. Resztę dnia pacjenci z Oddziału Dziennego spędzają w domu z rodziną. Oba Oddziały zapewniają kompleksową opiekę medyczną oraz pełną diagnostykę. Pobyt w takim Oddziale jak ten jest niejednokrotnie przedłużeniem dalszego leczenia pacjenta, który wcześniej był leczony w Oddziale stacjonarnym.

Jak powiedział dyrektor placówki medycznej Zbigniew Betlej jego głównym założeniem ma być dopełnienie oferty leczniczej istniejącego już szpitalnego Oddziału Psychiatrycznego, mieszczącego się w budynku przy ulicy Za bursą.

Stwiedziliśmy w ubiegłym roku, że należy rozszerzyć ofertę leczenia osób ze schorzeniami psychicznymi i dlatego – po uzgodnieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia – doszliśmy do porozumienia i od 1 stycznia tego roku funkcjonuje Oddział Dzienny Psychiatryczny. Od Oddziału Psychiatrycznego różni się tym, że pacjenci są przywożeni przez rodzinę na pobyt dzienny, czyli nie przebywają w oddziale 24 godziny na dobę.

W oddziale zatrudniono: kierownika, pielęgniarkę koordynującą, pielęgniarkę zabiegową, terapeutę i dwóch psychologów.

Jednym z nich jest Kamil Hawliczek. – Prowadzę grupę psychoterapeutyczną dla pacjentów oddziału. Są to półtoragodzinne spotkania, trzy razy w tygodniu, według zasad procesu grupowego.

Specjaliści podkreślają, że prowadzona terapia ma na celu przede wszystkim otwarcie się pacjentów na ludzi. – Bardzo często zdarza się, że wielu pacjentów, którzy przebywali na oddziale stacjonarnym, kontynuuje dalsze leczenie w naszym oddziale, co ich mobilizuje do działania, do lepszego funkcjonowania w życiu między ludźmi. Często zdarzają się bardzo różne fobie społeczne, tutaj psycholodzy w dużym stopniu pomagają się im otworzyć, zapewniają im pomoc specjalistyczną. Wszelkie zajęcia terapeutyczne mobilizują do działania. – zauważa Jolanta Sobczyk.

Z pomocy specjalistów mogą skorzystać pacjenci pełnoletni, o szerokim spektrum rozpoznać psychiatrycznych, z pominięciem osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu, dla których dedykowane są specjalne ośrodki leczenia) oraz osoby upośledzone umysłowo.

Jakie warunki powinien spełnić potencjalny pacjent? – Przede wszystkim musi skierować się do lekarza psychiatry po skierowanie na nasz oddział. Potem przyjść na Kraszewskiego 13 na pierwsze piętro na Oddział Dzienny Psychiatryczny, gdzie – po wcześniejszej rozmowie zarówno z lekarzem psychiatrą jak i psychologami – zostanie zakwalifikowany bądź nie – do naszej grupy terapeutycznej.

Pielęgniarka koordynująca już po pierwszych tygodniach funkcjonowania oddziału zauważa pierwsze efekty pracy.

Istniejemy już ponad miesiąc i widać bardzo dużą różnicę, ponieważ pacjent na początku jak przychodził czuł się zagubiony, nie pewny, był podejrzliwy, a teraz zauważyłam osobiście, że pacjent przychodzi bardzo chętnie, jest bardziej zadbany. Wie, że musi być między ludźmi, widać jego uśmiech. Wychodząc mówi zawsze: to do jutra. – podkreśla Jolanta Sobczyk.

W chwili obecnej z oddziału korzystają pacjenci z Jasła, choć dyrekcja placówki nie ogranicza przyjęć pacjentów mieszkających tylko i wyłącznie w granicach administracyjnych miasta.

Do ich dyspozycji oddano kilka pomieszczeń zaadoptowanych pod potrzeby prowadzonego leczenia w budynku Centrum Rehabilitacji przy ulicy Kraszewskiego 13 w Jaśle. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (13) 443 77 76.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE